blog

12 ابزار آنلاینی که محققان باید در تمام مراحل تحقیق داشته باشند.

ابزار های آنلاینی که محققان باید در تمام مراحل تحقیق دسترس داشته باشند

تحقیق بدون شک یکی از پر زحمت ترین و کامل ترین فرآیندها است. صرف نظر از رشته، مرحله کار و حرفه شما، تحقیق می تواند کاری سخت و زمان بر باشد. پژوهشگران از جستجو در قفسه‌های کتابخانه و اینترنت برای یافتن مقالات، انجام آزمایش‌ها، نوشتن مقاله تا انتشار مقاله، همیشه نیاز به زمان دارند. مهم نیست در چه زمینه ای تحقیق انجام می دهید، ابزارهای آنلاینی وجود دارد که به شما کمک می کنند تا یادداشت های خود را سازماندهی کنید، منابع خود را ذکر کنید، مقالات مهم را بیابید، با همکاران ارتباط برقرار کنید و سایر موارد. با این حال، با گزینه‌های بسیار زیادی که در دسترس هستند، پیداکردن ابزاری که بهترین نتایج را ارائه می‌دهد، دشوار است. از آنجایی که جستجوی منابع قابل اعتماد گاهی اوقات خسته‌کننده می باشد، ما در مورد ویژگی های 12 ابزار آنلاین توصیه‌شده برای محققان در تمام مراحل آکادمیک بحث خواهیم کرد.

 

نیاز به ابزار های آنلاین برای محققان چیست؟

صرف نظر از حوزه‌ی تحقیقاتی خود، امروزه تمرکز هر محققی بر مدیریت وظایف مختلف، ارائه‌ی نتایج سازنده، استفاده بهینه از زمان و مستندسازی تحقیقاتی است که ارزش انتشار دارند. همه این موارد نیاز به یک سیستم برنامه ریزی شده و سازمان یافته دارد که با نظارت بر پیشرفت پروژه های خود، یافتن مقالات مربوطه، نوشتن پیشنهادات پروژه ، گزارش ها و مقالات ، اجتناب از خطاهای زبانی، استناد به منابع اصلی، ساخت شبکه ها، جستجوی مجلات برای انتشار و غیره به دست می آید. چگونه می خواهید همه این موارد را خودتان مدیریت کنید؟ اولین راه حل، گشت و گذار در اینترنت برای یافتن راه حل است. چندین ابزار آنلاین برای محققان این کار را آسان تر می کند. با این حال، با وجود اطلاعات غیرقابل شمارش آنلاین، ارزیابی اینکه چه چیزی کار می کند و چه چیزی خیر می تواند به یک کابوس وقت گیر تبدیل شود.

 

مهمترین ابزارهای آنلاین برای محققان

6 نوع ابزار آنلاین برای محققین که در مراحل مختلف تحقیق ضروری است به شرح زیر است:

 

الف. ابزارهای مدیریت پروژه

مدیریت پروژه مجموعه ای از تکنیک های اثبات شده برای پیشنهاد، برنامه ریزی، اجرا، مدیریت و ارزیابی پروژه ها است که با هنر مدیریت افراد ترکیب شده است. این ابزارها برای مدیریت پیشرفت پروژه، کاربرد منابع و فرآیندهای همکاری استفاده می شوند. این ابزار شامل تشکیل یک لیست وظایف سلسله مراتبی، پیگیری تکمیل کار، تعیین ضرب الاجل، تدوین برنامه اقدام، و تخصیص منابع است. دو مورد از پرکاربردترین ابزارهای مدیریت پروژه در دانشگاه ها Trello و GanttPro هستند.

1- Trello

Trello به کاربران اجازه می دهد تا ایده های خود را با استفاده از پانل ها، کارت ها و لیست ها سازماندهی کنند. این یک سیستم برای دسترسی آسان با عملکرد ساده کشیدن و رها کردن کارت است. این ابزار به کاربران اجازه می دهد تا فعالیت ها را فهرست و برنامه ریزی کنند، زمان های تکمیل را تعیین و درصد پیشرفت را مشاهده کنند. کاربر می تواند چندین تابلو برای موضوعات مختلف ایجاد کند. علاوه بر این، Trello بردها را در فضای ذخیره سازی ابری و همچنین در نمایه کاربر ذخیره می کند. بسته به نیاز کاربر، نسخه های رایگان و پولی نیز ارائه می شود.

2- GanttPRO

GanttPRO یک برنامه‌ی نمودار گانت آنلاین برای مدیریت پروژه است که امکان ایجاد زمان‌بندی بصری را فراهم می‌کند. این ابزار یک نرم افزار پولی است که نسخه آزمایشی رایگان را نیز ارائه می دهد. GanttPRO اجازه می دهد تا وظایف اصلی را به وظایف جزئی تقسیم کنید و محاسبه هزینه را برای هر کار ارائه می دهد. در حین استفاده از نمودار گانت، می‌توانید بلافاصله تمام اطلاعات مورد نیاز خود را در نمودار خود مشاهده کنید، از جمله وظایف تیم خود، توالی آن ها، مهلت ها و اولویت ها. GanttPRO در فضای ابری، میزبانی می‌شود و باعث می شود هر عضو تیم با استفاده از هر مرورگر وب به راحتی به آن دسترسی داشته باشد.

 

ب. ابزارهای جستجوگر گرامر

ابزارهای جستجوگر گرامری برای تشخیص اشتباهات گرامری، املایی، علامت گذاری، جمله سازی و غیره استفاده می شود. هدف آن تقویت زبان مقاله مورد نظر است. با توجه به نیاز به زمان، اینترنت مملو از ابزارهای بررسی گرامری است که راه‌حل‌هایی را پیشنهاد می‌کنند و ماهیت راه‌حل‌های پیشنهادی را توضیح می‌دهند. برای انتشار علم و دانش بدون ابهام، ضروری است که مقالات به درستی نوشته شود. به خصوص برای محققین غیر بومی، استفاده از ابزارهای چک کننده‌ی گرامر ضروری است. دو ابزار جستجوگر دستور زبان توصیه‌شده برای محققان Trinka AI و Grammarly هستند.

1- Trinka AI

Trinka AI اولین ابزار بهبود گرامر و زبان در جهان است که به طور خاص برای نوشتن آکادمیک و فنی طراحی شده‌است. این ابزار منحصر به فرد است زیرا نه تنها دستور زبان، علائم نگارشی و املا را بررسی می کند، بلکه توضیحاتی برای تصحیح خطاها نیز ارائه می دهد. این ابزار نسخه رایگانی را ارائه می دهد که شامل دسترسی به تمام ویژگی های آن است. نسخه پولی استفاده بدون وقفه و محدودیت های ماهانه بالاتر را همراه با دسترسی به افزونه MS Word را ارائه می دهد. Trinka AI به شما امکان می دهد بین سبک ایالات متحده و بریتانیا انتخاب کنید تا به راحتی برای محققان در سراسر جهان قابل دسترسی باشد.

ویژگی های سفارشی ساخته‌شده آن مانند حفظ لحن آکادمیک،ارائه‌ی زبان بی طرفانه، وضوح مفهوم، ساختار جمله و انتخاب کلمه جایگزین، آن را بهتر از بسیاری از ابزارهای بررسی کنده‌ی دستور زبان می کند. همچنین اصلاحات موضوعی خاص، تنظیمات برگزیده‌ی راهنماهای سبک و 20+ بررسی‌کننده آمادگی انتشار را نیز ارائه می دهد. همچنین توضیحات مفصلی در مورد اینکه چرا اصلاح پیشنهاد شده‌است را ارائه می دهد. علاوه بر این، با پیشنهاد جایگزین‌ها بدون تغییر محتوا، به محققان در کاهش تعداد کلمات کمک می‌کند.

2- Grammarly

Grammarly یک برنامه مرورگر یا افزونه محبوب است که برای بررسی گرامر، علائم نگارشی، بافت، ساختار جمله و خوانایی ایجاد شده است. این افزونه یک آشکارساز سرقت ادبی همزمان در پلتفرم های مختلف از جمله MS Word، WordPress، Facebook و غیره است. در دو نسخه رایگان و پولی موجود است. نسخه رایگان بررسی کننده‌ی املا و دستور زبان و همچنین برخی پیشنهادات را ارائه می دهد. در حالی که نسخه پولی بازنگری های اساسی و پیشنهادات بهبود واژگان را ارائه می دهد. علاوه بر این، پیشنهادات استنادی را نیز ارائه می دهد و می تواند سرقت ادبی را نیز تشخیص دهد.

 

پ. ابزارهای مدیریت مرجع

ابزارهای مدیریت مرجع به مدیریت مقالات مورد استفاده برای توسعه تحقیقات کمک می کند، بنابراین جایگزینی یک کار وقت گیر برای محققان است. این ابزارها به شما این امکان را می دهند که مقالات و استنادهای آن ها را سازماندهی کنید، آن ها را با سایر محققان به اشتراک بگذارید، ورودی های تکراری را شناسایی کنید، فهرست منابع را قالب بندی کنید، هر مرجعی را جستجو و جایگزین کنید و غیره. علاوه بر این، به محققان اجازه می دهد تا به درستی آثار ارجاع شده در مقالات خود را پیوند‌ داده و استناد کنند.

در میان بسیاری از ابزارهای مدیریت مرجع موجود به صورت آنلاین، Mendeley و EndNote دو مورد از پرکاربردترین آن ها هستند.

1- Mendeley

Mendeley یک ابزار مدیریت مرجع رایگان در دسترس برای ساده کردن گردش کار مدیریت ارجاعات شما است. این ابزار به شما امکان می دهد تمام مراجع خود را فقط در یک کتابخانه ذخیره، سازماندهی و جستجو کنید و نقل قول ایجاد کنید. شامل گزینه‌های استناد با استفاده از راهنماهای مختلف سبک نوشتاری است که مطابق با مجله هدف شما است. این برنامه با Word (از جمله مک)، LibreOffice و OpenOffice سازگار است. همچنین می توان آن را با لاتکس صادر کننده BibTex استفاده کرد. علاوه بر این، نسخه آن برای اندروید نیز موجود است. ویژگی هایلایت کردن و حاشیه نویسی PDF به سازماندهی بهتر چندین سند در یک مکان کمک می کند.

2- EndNote

EndNote یک برنامه کاربردی مدیریت مرجع پولی است که به محققان امکان می دهد نقل قول ها را در متن وارد کنند و همزمان با ویژگی “Cite while You Write” در MS Word یک کتابنامه ایجاد کنید. علاوه بر این، مقاله را مطابق با الزامات مجله مورد نظر با استفاده از “Manuscript Matcher” تراز و قالب بندی می کند. علاوه بر این، مراجع را به طور خودکار سازماندهی و اشتراک کار را در میان رایانه های راه دور امکان پذیر می کند.

 

ت. چک کننده‌ی سرقت ادبی

دنیای آکادمیک مملو از سرقت ادبی است و شاید به دلیل سرعت زیاد انتشارات، محققان ناآگاهانه طعمه سرقت ادبی می‌شوند. برای جلوگیری از رد شدن دست‌نوشته‌تان بهتر است که دست‌نوشته خود را از طریق ابزار بررسی سرقت ادبی اجرا کنید. این ابزارها نه تنها می توانند به شما در بررسی محتوای سرقت‌شده کمک کنند، بلکه به شناسایی همکاری های بالقوه با محققانی که متعلق به همان حوزه هستند نیز کمک می کنند. برای تشخیص سرقت ادبی، محققان می توانند ابزارهای بررسی سرقت ادبی مانند Enago’s Plagiarism Checker و Duplichecker را انتخاب کنند.

1- Enago’s Plagiarism Checker

جستجوگر سرقت ادبی Enago یک ابزار منحصر به فرد برای بررسی سریع، جامع و قابل اعتماد سرقت ادبی، به ویژه برای تحقیق است. این ابزار به شما کمک می‌کند اصالت یک دست‌نوشته را با استفاده از نرم‌افزار سرقت ادبی پیشرفته ارزیابی کنید و در صورتی که برنامه مطالب موجود در آن را شناسایی کند، گزارشی را ارائه می‌کند که قسمت‌هایی از متن شما را برجسته می‌کند. علاوه بر این، شامل یک ویژگی بررسی دستور زبان مبتنی بر هوش مصنوعی است که مقاله شما را از نظر خطاهای دستوری معمول آکادمیک بررسی می‌کند و یک فایل تغییرات ردیابی شده را ارائه می دهد که می‌توانید دانلود و مرور کنید.

علاوه بر این، حالت ویرایش قدرتمند آن با تصحیح ساختار جمله، انتخاب کلمه و عبارت‌بندی موضوعی خاص، مقاله شما را بهبود می‌بخشد. پایگاه داده علمی گسترده آن شامل بیش از 91 میلیارد صفحه وب و 82+ میلیون مقاله منتشر شده، در مقایسه با سایر بررسی کننده ها، بررسی دقیق سرقت ادبی را تضمین می‌کند. این ابزار مقرون به صرفه با قابل اطمینان ترین نتایج است. مهمتر از آن، گزارش تفصیلی با کد رنگی تعاملی و درصد سرقت ادبی را می توان به صورت آنلاین بررسی کرد و در صورت نیاز در قالب PDF نیز دانلود کرد.

2- Duplichecker

Duplichecker یک نسخه رایگان برای متونی تا 1000 کلمه را ارائه می دهد و در نسخه های پولی برای تعداد کلمات بالاتر از 1000 موجود است. درصد سرقت ادبی را نیز ارائه می‌دهد و محتوای مشابه را با لیست منابع برجسته می کند. با این حال، گزارش مفصلی ارائه نمی کند. دسترسی به پایگاه‌داده محدودی دارد زیرا مقاله شما را فقط با منابع اینترنتی و کتاب های آنلاین مقایسه می‌کند. در نهایت، گزارش سرقت ادبی به راحتی قابل‌خواندن است و در قالب PDF و MS Word قابل دانلود است.

 

ث. ژورنال یاب

یکی از عوامل رایج رد مقالات پژوهشی این است که موضوع تحقیق در محدوده مورد نظر مجله نیست. موتورهای جستجوی مجلات به پژوهشگران کمک می کنند تا بهترین مجله مناسب را برای انتشار تحقیقات خود انتخاب کنند. این ابزارها برای جلوگیری از درگیری در فرآیند ارسال مقاله که از ابتدا اشتباه است،  بسیار مفید هستند. دو ابزار موثر و قابل اعتماد ژورنال یاب عبارتند از Enago Open Access Journal Finder (Enago OAJF) و Elsevier Journal Finder (Elsevier JF).

1- Enago’s Open Access Journal Finder

Enago’s OAJF یک ابزار رایگان در دسترس است که از شما در برابرافتادن در طعمه ناشران غارتگر محافظت می کند. مسائلی مانند مشروعیت مجله و گزارش هزینه‌های پردازش مقاله را از طریق فهرست مجلات معتبر و صادرشده توسط دایرکتوری مجلات دسترسی آزاد (DOAJ) حل می کند. این کار به شما امکان می دهد مجلات با کیفیت را در حوزه عمومی پیدا کنید. الگوریتم جستجوی انحصاری Enago به شما امکان می دهد فهرست مختصری از مجلات مرتبط با کار تحقیقاتی خود را تهیه کنید.

2- Elsevier Journal Finder

Elsevier Journal Finder به شما امکان می دهد عنوان و چکیده مقاله خود را وارد کنید تا به راحتی مجلاتی را که به احتمال زیاد برای انتشار مقاله شما مناسب هستند، پیدا کنید. برای تطبیق مقاله شما با مجلات علمی، از فناوری جستجوی هوشمند و واژگان خاص در زمینه تحقیقاتی مربوطه استفاده می کند.

 

ج. شبکه های اجتماعی برای دانشگاهیان

تحقیقات زمانی که به اشتراک گذاشته‌می‌شود، پیشرفت می کنند. از این رو، ارتباط و تبادل نظر بین محققان ضروری است. برای اجتماعی شدن، شبکه های کاری کمک بزرگی هستند. این امر امکان انتشار مشخصات یک محقق را برای جامعه علمی و همچنین ترویج تحقیقات آنها و ایجاد ارتباط با سایر تیم های کاری در سراسر جهان فراهم می کند.

دو شبکه پرکاربرد دانشگاهی عبارتند از Academia.edu و ResearchGate.

1- Academia.edu

Academia.edu یک پلتفرم رایگان برای به اشتراک گذاری اسناد تحقیقاتی و ارتباط با دانشگاهیان در سراسر جهان است. در حال حاضر، بیش از 22 میلیون مقاله و حدود 31 میلیون فرد آکادمیک، متخصص و محقق در این پلتفرم فعال هستند. الگوریتم های Academia.edu حدود 20 میلیون مقاله توصیه‌شده در روز، تولید می کنند. همچنین امکان تبادل دانش در قالب های ویدئو، محتوای کوتاه، مجموعه داده و غیره وجود دارد. هنگامی که به شما ارجاع داده می شود، به عنوان یکی از نویسندگان تأیید و از همکاری شما قدردانی می شود و همچنین اعلان دریافت می کنید.

2- ResearchGate

ResearchGate یک پلتفرم شبکه‌ای رایگان و در دسترس برای اتصال دانشمندان و در دسترس قراردادن تحقیقات برای همه افراد است. در حال حاضر، بیش از 20 میلیون محقق از بیش از 190 کشور از طریق ResearchGate برای همکاری و به اشتراک‌گذاشتن کار خود با هم در ارتباط هستند. همچنین امکان مکالمات تعاملی با محققان در پلتفرم را نیز فراهم می کند.

آیا از ابزارهای آنلاین ذکرشده در بالا استفاده می کنید؟ آیا فکر می کنید که این ابزارهای آنلاین برای محققان،  می توانند زحمات شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهند؟ کدام یک از ابزارهای دیگر را می شناسید که برای کار آکادمیک مفید هستند؟ در بخش نظرات زیر به ما اطلاع دهید!

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *