blog

نحوه ارائه‌‌ ی پاورپوینت مقاله پژوهشی

ارائه ی پاورپوینت یک مقاله تحقیقاتی

ارائه ی مقاله پژوهشی اغلب در کنفرانس‌ها و در مکان‌های دیگری که فرصتی برای به اشتراک گذاشتن تحقیقات خود و دریافت بازخورد از همکاران خود دارید، انجام می‌شود. ممکن است خلاصه کردن تحقیقات و به اشتراک گذاشتن علم و دانش ساده به نظر برسد، اما نمونه‌های پاورپوینت مقالات تحقیقاتی موفق به ما نشان می‌دهد که چیزی فراتر از این موضوع وجود دارد.

در این مقاله، نحوه تهیه‌ی یک ارائه پاورپوینت از یک مقاله تحقیقاتی و مواردی که باید شامل شود را مورد بحث قرار می دهیم. همچنین به نحوه ارائه مقاله تحقیقاتی در کنفرانس خواهیم پرداخت.

 

هدف از ارائه مقاله پژوهشی

هدف از ارائه مقاله در یک کنفرانس یا انجمن با هدف انجام تحقیق و نوشتن مقاله، متفاوت است. در این موقعیت، شما می خواهید به جای گنجاندن تمام جزئیات تحقیق خود، کار خودتان را برجسته کنید. ارائه، یک فرصت عالی برای دریافت بازخورد مستقیم از همکاران خود درباره‌ی موضوع مورد نظرتان است. اما، شاید دلیل اصلی ارائه، ایجاد علاقه به کار و ترغیب مخاطب به مطالعه مقاله تحقیقاتی شما باشد.

بنابراین، بله، ارائه‌ی شما باید تحقیق شما را خلاصه کند، اما باید این کار را به گونه ای انجام دهد که مخاطبان شما را تشویق کند تا به دنبال کار شما باشند و علاقه خود را به کار شما با دیگران به اشتراک بگذارند. ارائه‌ی تحقیقات با لحن خشک و بدون انعطاف، برای به دست آوردن اطلاعات، کافی نیست. چیزی که مهم است تشویق به تعامل با شما، تحقیقات و کارتان است.

 

نکاتی برای ارائه مقاله پژوهشی

علاوه بر توصیه‌های اولیه ارائه‌ی پاورپوینت، که در ادامه این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت، هنگام تهیه مقاله تحقیقاتی خود به موارد زیر نیز بیندیشید:

مخاطبان خود را بشناسید.

اول از همه، به چه کسی ارائه می‌دهید؟ دانش آموزان؟ متخصصان حوزه‌ی کاریتان؟ سرمایه گذاران بالقوه؟ افراد غیرمتخصص؟ حقیقت این است که مخاطبان شما احتمالاً ترکیبی از همه موارد فوق خواهند بود. بنابراین، هنگام آماده‌سازی ارائه، حتماً این نکته را نیز در نظر داشته باشید.

مخاطب شما انسان است.

به عبارت دیگر، مخاطبین شما ممکن است خسته شوند، ممکن است از خود بپرسند که چرا آنجا هستند. بنابراین، اقداماتی را انجام دهید تا به آن‌ها کمک کنید به ارائه شما علاقه‌مند شوند. شما می‌توانید این کار را با استفاده از تصاویر، انجام دهید، نتیجه‌گیری‌های خود را زودتر خلاصه کنید و تحقیقات خود را قابل درک ارائه کنید.

طرح کلی

یک طرح کلی در حال اجرا داشته باشید. از سرنخ‌های بصری و کلامی برای برجسته کردن موقعیتی که در ارائه هستید، استفاده کنید.

جایگاه تحقیق شما کجاست؟

شما باید کارهای مرتبط با تحقیق خود را بدانید، اما لازم نیست که همه نمونه ها را ذکر کنید. علاوه بر این، منابع را در ارائه‌ی خود در انتها یا در جزوه نگه دارید. مخاطبان شما تمایل دارند تا در مورد کار شما بشنوند.

طرح B

سوالات احتمالی برای ارائه‌ی خود را پیش بینی کنید و اسلایدهایی را آماده کنید که به آن سوالات خاص با جزئیات بیشتری پاسخ می‌دهد، اما آن‌ها را در انتهای ارائه خود داشته باشید.

 

چه چیزی یک ارائه‌ی پاورپوینت را موثر می‌کند؟

احتمالاً در ارائه‌ای شرکت کرده‌اید که در آن مجری، طرح کلی پاورپوینت خود را کلمه به کلمه می‌خواند. در اینجا چند نکته ساده برای ایجاد یک ارائه موثر وجود دارد.

هرچه کمتر بهتر: شما می خواهید اطلاعات کافی به مخاطبان خود بدهید تا مقاله شما را بخوانند. بنابراین جزئیات را در ارائه‌ی خود بگنجانید، اما نه بیش از حد، و از تعداد زیاد فرمول ها و اصطلاحات فنی اجتناب کنید.

تمیز و حرفه ای: از رنگ‌های بیش از حد، پس‌زمینه‌هایی که منجر به حواس‌پرتی می‌شوند، تغییرات فونت، انیمیشن‌ها و کلمات زیاد خودداری کنید. به جای پاراگراف‌های طولانی، نکات کلیدی با چند کلمه خلاصه بهترین انتخاب هستند.

فضای مورد استفاده خود را بشناسید: هر اسلاید فضای محدودی دارد. عاقلانه از آن استفاده کنید. به طور معمول یک تا دو نکته کلیدی در هر اسلاید استفاده کنید. هر اسلاید را به صورت بصری متعادل کنید. در صورت نیاز از تصاویر استفاده کنید.

مطالب را بصری نگه دارید: به یاد داشته باشید، ارائه پاورپوینت ابزار قدرتمندی برای ارائه مطالب به صورت بصری است. از نمودارهای بصری روی جداول و تصاویر علمی روی متون طولانی استفاده کنید. تصاویر را به صورت حرفه‌ای استفاده کنید درست مانند هر متنی که در ارائه‌ی خود وارد می کنید.

یکی دیگر از نکات ارائه‌ی موثر این است که تمرین کنید. پس از اتمام کار با پاورپوینت، آن را با دوستان و همکاران خود مرور کنید تا ببینید آیا نیاز به اضافه کردن (یا حذف) اطلاعات اضافی دارید یا خیر. دوبار و سه بار برای اشتباهات تایپی و خطاها پاورپوینت را بررسی کنید.

 

نحوه ارائه مقاله پژوهشی

اگر ارائه پاورپوینت شما قوی است، و ارائه خود را تمرین کرده اید، نیمی از مسیر را طی کرده‌اید. با برقراری تماس چشمی، تشویق به سوال‌پرسیدن و ارائه‌ی با اشتیاق اطلاعات خود ، مخاطبان خود را درگیر و علاقه‌مند نگه دارید.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *