blog

استفاده از استعاره در متون دانشگاهی

استعاره در متون دانشگاهی

آیا تا به حال خواسته‌اید محتوای آکادمیک دشوار و گاهی خسته کننده را به محتوایی که به راحتی قابل درک و جذاب باشد ترجمه کنید؟ اغلب به دانشگاهیان گفته می شود که زبان علم، رسمی و دقیق و توصیفی است و فضایی برای تجسم و استعاره ندارد. با این حال، استفاده از استعاره در متون دانشگاهی شما اگر برای توضیح مفاهیم پیچیده علمی استفاده شود ، می تواند مفید باشد. به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از انواع مختلف استعاره محتاط  باشید، در غیر این صورت ممکن است متون دانشگاهی شما غیرحرفه‌ای به نظر برسد.

 

استعاره چیست؟

استعاره به شکلی از گفتار گفته‌می‌شود که در آن کلمه یا عبارتی که یک نوع شی یا ایده را نشان می دهد به جای دیگری استفاده می شود تا تشبیه یا تشابهی را بین آن ها نشان دهد. (مریام وبستر، 2022). استعاره از کلمه یونانی “metapherein” به معنای “انتقال” گرفته‌شده‌است، استعاره‌ها برای پروراندن یک احساس، معنای یک کلمه را به کلمه دیگر منتقل می کنند. برای مثال، شکسپیر با نوشتن «همه دنیا یک صحنه است» تصویری قدرتمند از ایده‌ها از طریق استعاره ایجاد می‌کند. استعاره‌ها با جان‌بخشیدن به کلمات، ارزش نوشته را افزایش می دهند و به طور کلی ابزار مفیدی برای نویسندگی است.

 

تفاوت تشبیه و استعاره و مقایسه

وقتی به زبان انگلیسی می نویسید، باید تفاوت بین تشبیه و استعاره و مقایسه را بدانید. با وجود اینکه این سه واژه مفهوم یکسانی دارند، یعنی مقایسه دو چیز، اما در نحوه استفاده متفاوت هستند. یک تشبیه نوعی مقایسه ضمنی است، در حالی که یک استعاره به سادگی به شباهت های بین دو چیز اشاره می کند، و مقایسه برای توضیح یک مفهوم است.

این مفاهیم می توانند گیج کننده باشند، با این حال، راه های ساده‌ای برای تشخیص تفاوت بین تشبیه و استعاره و مقایسه وجود دارد. شما می توانید با جستجوی استفاده از کلمات “مانند ” یک تشبیه را شناسایی کنید، برای مثال، “زندگی مانند یک جعبه شکلات است”. از سوی دیگر، استعاره‌ها بیشتر لفاظانه هستند و بدون تخیل نیستند، مثلاً «خبر به گوش او موسیقی بود». مقایسه پیچیده‌تر است و به دنبال این است که برای توضیح یک نکته به شباهت دو چیز اشاره کند، به عنوان مثال، “پیدا‌کردن لباس مناسب مانند یافتن سوزنی در انبار کاه است”.

 

انواع‌استعاره

انواع مختلفی از استعاره در زبان انگلیسی وجود دارد که در اینجا به برخی از رایج ترین آن ها اشاره می کنیم.

استعاره‌استاندارد

یک استعاره‌استاندارد به طور مستقیم دو مورد غیر مرتبط را با هم مقایسه می کند. به عنوان مثال، با ایجاد پیوند بین اشیا و احساسات، ما توانسته‌ایم اهمیت خنده را در این مثال با یک استعاره بیان کنیم. «خنده بهترین دارو است. »

استعاره‌ضمنی

این نوع استعاره بدون ذکر یکی از موارد مقایسه شده، دلالت بر مقایسه دارد. به این مثال توجه کنید، جایی که صدای مربی به اندازه رعد و برق بلند است. «تسلیم نشو!» مربی از خطوط کناری رعد و برق زد.

استعاره‌بصری

این نوع‌استعاره، اشیاء یا ایده های انتزاعی را که تصور آنها دشوار است، با یک تصویر بصری که به راحتی قابل شناسایی است مقایسه می کند. این نوع استعاره بیشترین کاربرد را در تبلیغات دارد. به عنوان مثال، برای عبارت “زمین در حال ذوب شدن است”، استعاره‌بصری که برای نشان‌دادن گرمایش جهانی استفاده می شود، بستنی در حال ذوب‌شدن است.

استعاره‌مبسوط

این نوع استعاره مقایسه را در سراسر مقاله، سند یا بند گسترش می دهد. به عنوان مثال، زمانی که شاعر امیلی دیکنسون نوشت: «امید» چیزی است که پر است، از پرها به عنوان استعاره برای مقایسه امید با پرنده ای با بال استفاده کرد.

استعاره‌‌گرامری

این نوع استعاره همچنین به عنوان اسمی سازی شناخته می شود، افعال یا صفت ها را به صورت اسم بازنویسی می کند. این نوع‌استعاره بیشتر در متون دانشگاهی و علمی به عنوان راهی برای جدا کردن زبان گفتاری و نوشتاری، حذف ضمایر شخصی و نوشتن به طور مختصر استفاده می شود. برای مثال، «میلیون‌ها مرد، زن و کودک در قحطی بنگال در سال 1943 در نتیجه سیاست‌های چرچیل از گرسنگی مردند»این را می‌توان به‌عنوان «سیاست‌های بریتانیا به قحطی بنگال در سال 1943 انجامید، که برای دهه‌ها بر مردم و سیاست این کشور تأثیر گذاشت»

 

استفاده از استعاره در متون دانشگاهی

محققان به نوشتن مقالاتی که از نظر واقعی، درست و دقیق هستند افتخار می کنند و ممکن است استعاره روی این موضوع تاثیر منفی بگذارد. با این حال، استفاده ازاستعاره ممکن است راهی مناسب برای توضیح مفاهیم علمی و فنی برای خوانندگان باشد، زیرا ممکن است اطلاعات زیادی در مورد موضوع نداشته باشند. با وجود این که استعاره‌ها می توانند به متون رسمی دانشگاهی اضافه شوند و آن را جذاب تر کنند، تعادل‌داشتن نیز بسیار اهمیت دارد. در اینجا نکاتی را آورده‌ایم که باید هنگام استفاده از استعاره در متون دانشگاهی در نظر داشته باشید:

  • از استعاره‌ها به عنوان پایه محتوای آکادمیک خود استفاده نکنید، به جای آن از آن ها برای پشتیبانی از استدلال خود استفاده کنید تا به نتیجه برسید.
  • در انتخاب استعاره‌های خود، مخاطبان اصلی خودتان را نیز مدنظر داشته باشید. استفاده از شکل های گفتاری خاص در هر جایی از متن می تواند به جای وضوح متن، باعث ایجاد سردرگمی می شود.
  • از استعاره‌ها فقط در صورت نیاز استفاده کنید تا حواس خواننده را پرت نکنید. استعاره‌ها باید به طور طبیعی استفاده شوند و به جای اینکه از ارزش موضوع کم کنند، باید محتوا را تقویت کنند.

استعاره‌ها راه بسیار خوبی برای ایجاد محتوای جذاب حتی برای نویسندگان دانشگاهی هستند. ارسطو زمانی نوشت: «استاد بودن در استعاره بزرگترین چیزی است که هرفرد می تواند باشد. این تنها چیزی است که نمی توان از دیگران آموخت.» پس آماده شوید تا آن قلم را به دست بگیرید و به ستاره ها برسید!

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *