blog

استفاده از Altmetrics برای اندازه گیری تأثیر تحقیق

استفاده از Altmetrics برای اندازه گیری تأثیر تحقیق

اندازه گیری تأثیر یک نشریه تحقیقاتی برای کار هر محققی ضروری است. همچنین ارزیابی نشریات علمی به طور فزاینده‌ای برای ارتباطات علمی لازم است و روش های ارزیابی تأثیر پژوهش در 20 سال گذشته به شدت تغییر پیدا کرده است. همانطور که نشر دیجیتال از انتشارات چاپی پیشی گرفته‌است، ارزیابی کمی از طریق معیارهای مجلات بر ارزیابی کیفی توسط داوران همتا پیشی گرفته‌است. امروزه به طور فزاینده‌ای، تحقیقات با استنادهای جمع‌آوری‌شده، از جمله H-index و ضریب تأثیر مجله (JIF) ارزیابی می‌شود. اگرچه این یک رویکرد سیستماتیک است، اما دامنه این کتاب سنجی سنتی به استناد محدود می شود. با این حال، «معیارهای جایگزین» جدید مانند Altmetrics اکنون در دسترس هستند و برای اندازه‌گیری تأثیر پژوهش، فراتر از نقل‌قول ها می باشند.

 

Altmetrics چیست؟

Altmetricsاصطلاحی است که برای روش‌های جدید طراحی‌شده جهت ردیابی و اندازه‌گیری تأثیر اجتماعی انتشارات علمی و تأثیر پژوهشگر ابداع شده‌است. Altmetrics برای اولین بار در سال 2010 پیشنهاد شد و از سایت های رسانه های اجتماعی برای اندازه گیری “buzz” پیرامون خروجی تحقیقات استفاده می کند: یعنی توجهی که توسط مردم در زمان واقعی معطوف می شود. این امر به دلیل ارتباطات تقریباً فراگیر و آنی از طریق تلفن همراه و اینترنت امکان پذیر است. امید این است که altmetrics کتاب ‌سنجی سنتی را نیز تکمیل کند تا تصویری زنده‌تر و گسترده‌تر از تأثیر پژوهش ارائه دهد.

 

Altmetrics چگونه کار می کند؟

Altmetrics تأثیر تحقیقات فوری را از طریق انواع خدمات مبتنی بر وب را ردیابی می کند، که بسیاری از آن ها با جمع آوری اطلاعات منبع وب، فعالیت کاربر را به صورت آنلاین دنبال می کنند. جدا از تعداد استنادهای سنتی، تعداد بازدیدها، دانلودها و نشانک‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها و ذکرها در اسناد خط ‌مشی، بیانیه‌های مطبوعاتی و رسانه‌های خبری و حتی مراجع در ویکی‌پدیا ردیابی می‌شوند. اما در رسانه های اجتماعی، Altmetrics فراتر از کتاب سنجی سنتی است.

اکنون مجلات از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی برای تبلیغ محتوای خود استفاده می‌کنند. علاوه بر این، تعداد زیادی از وبسایت‌های تحقیقاتی و علمی آنلاین مانند ResearchGate و F1000 وجود دارد که تقریباً روزانه گزارش خود را منتشر می‌کنند. همه این صحبت‌ها و فعالیت‌ها، هم توسط محققان و هم توسط عموم، می‌تواند در یک نشریه علمی تا زمانی که دارای یک شناسه DOI منحصربه‌فرد باشد، ردیابی شوند. در واقع، Altmetrics فقط به مقالات تحقیقاتی محدود نمی شود و می تواند در مجموعه داده‌ها، کد منبع، ارائه‌ها، فیلم ها، کتاب ها حتی افراد نیز اعمال شود!

بدیهی است که altmetrics با محتوای دسترسی آزاد ارتباط نزدیکی دارد. Altmetrics شبکه اجتماعی را برای اطلاعات آزادانه در دسترس مرتبط با یک نشریه یا مقاله علمی، بررسی و استخراج می کند. از این رو، آن ها به عنوان “معیار های آزاد” عمل می کنند. انتشار تحقیق در یک مجله با دسترسی آزاد باید آن را به راحتی در دسترس ارائه دهندگان خدمات Altmetrics قرار دهد. این موارد در حال حاضر تنها تعداد انگشت شماری را شامل می شوند، یعنی PLOS، Altmetric.com، Plum Analytics و ImpactStory. شاخص‌های تأثیر تحقیقات این ارائه‌دهندگان خدمات از نشان های معیار گرفته تا گزارشات خلاصه متفاوت است، اما همه آن ها مقالات تحقیقاتی را دنبال می‌کنند.

 

کاربردهای مختلف

Altmetrics محققان را به خود جذب می کند زیرا روشی سریعتر برای نشان دادن تأثیر بالقوه بورس تحصیلی آن ها در مقایسه با کتاب سنجی سنتی (JIF، H-index) ارائه می دهد همچنین مشارکت عمومی آن ها را نیز نشان می دهد. بنابراین، محققان می توانند از Altmetrics برای گفتن یک “داستان” تحقیقاتی برای کمک مالی و پیشرفت شغلی خود استفاده کنند. با استفاده از altmetrics، محققان می توانند در زمان واقعی اثرات روزافزون تحقیقات شخصی خود را در هر دو حوزه علمی و عمومی نظارت کنند و همچنین وجهه‌ی خود را مدیریت کنند.

از این رو، altmetrics به ویژه برای محققانی که در مراحل اولیه شغلی هستند، جذاب است. یک ابزار کلیدی، هم برای محققان و هم برای مجلات، به اصطلاح «دونات Altmetrics » است. این نماد رنگارنگ دارای یک امتیاز عددی است که ممکن است برای هر مقاله تحقیقاتی دارای DOI محاسبه شود و در سیستم های آنلاین (مانند Scopus) گنجانده شده است. با استفاده از این ابزار، می‌توان دید که در حال حاضر کدام مقاله‌های پژوهشی مورد توجه فوق‌العاده‌ای قرار گرفته‌اند و بالعکس، به محققان اجازه می‌دهد تا حس تعامل اجتماعی با کار خود را پیدا کنند.

استفاده دیگر آن برای ناشرانی است که می توانند به سرعت توجه پیرامون مقالات تحقیقاتی را به خوانندگان خود منتقل کنند. این کار ممکن است منجر به بحث بیشتر، که خود نشانه ای از تأثیر بالقوه است شود. به همین ترتیب، altmetrics ممکن است ارزش موسسات دانشگاهی و دارایی های کتابخانه آن ها را در چشم عموم افزایش دهد.

 

مزایا و معایبAltmetrics

Altmetrics چندین مزیت دارد. سرعت و دسترسی گسترده آن ، و این واقعیت که در سطح مقاله (به جای مجله) عمل می کنند. علاوه بر این، Altmetrics به محققان کمک می‌کند تا ارزش بالقوه خروجی های تحقیقاتی را به موقع اندازه گیری کنند، حتی اگر فاقد استناد باشند، در نتیجه ارزیابی مستقلی از تعامل پژوهشی با مردم و بازخورد آن ها ارائه می‌دهد. در نهایت، altmetrics را می‌توان به راحتی به رزومه محققان اضافه کرد تا پیشرفت شغلی آن ها را تقویت‌کرده و احتمالاً تسریع کند. مانند محققان، موسسات نیز می‌توانند از Altmetrics برای اهرم و توجیه بودجه‌ی خود استفاده کنند.

شبکه های اجتماعی به طور ذاتی ریسک استفاده از قوانینی به منظور محافظت و خود تبلیغی را افزایش می دهد. برخی از محققین ممکن است در نمرات Altmetrics اغراق کنند و در نتیجه بر تأثیر تحقیقات نهایی اندازه‌گیری شده اثر بگذارند. موضوع پیچیده‌تر این است که چگونه Altmetrics باید تفسیر شود که هنوز هم قابل بحث و بررسی است. در نهایت، Altmetrics قابل مقایسه عادلانه بین رشته‌ها نیست، بنابراین باید در تصمیم گیری در مورد کمک مالی و پیشرفت شغلی با احتیاط از آن استفاده کرد.

 

آینده‌ Altmetrics

مهمتر از همه، altmetrics نباید جایگزین کتاب سنجی سنتی (JIF، H-index) شود، بلکه باید آن ها را تکمیل کند. اینکه آیاAltmetrics می‌تواند فرآیند پربار داوری همتایان را تسهیل کند یا خیر، اساساً با جمع‌سپاری، باید بررسی شود. اگرچه یک موضوع مسلم است، Altmetrics به عنوان یک رشته‌ی جوان به سرعت پویایی و انگیزه‌های ارتباطات و انتشارات علمی را تغییر می دهد. Altmetrics بسیار سریع است و محققان ممکن است به زودی احساس کنند که باید به جای کاهش سرعت، سرعت خود را افزایش دهند.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *