blog

اظهارنامه های اخلاقی که نویسندگان باید در ارسال مقاله به مجله ارائه دهند.

اظهارنامه های اخلاقی که نویسندگان باید در ارسال مقاله به مجله ارائه دهند.

اظهارنامه های اخلاقی در تحقیق، بخشی جدایی ناپذیر در طول فرآیند ارسال مقاله به یک مجله است. در طول فرآیند ارسال، چندین سوال و اظهارات وجود دارد که شما به عنوان نویسنده باید قبل از ارسال به آن‌‌ها پاسخ دهید. بیایید همه این موارد را یک به یک بررسی کنیم.

 

ملاحظات قبل از ارسال مربوط به حق تالیف

قبل از ارسال مقاله خود به مجله، باید برخی از جنبه‌های مهم حق تالیف را که در زیر ذکر شد‌ه‌است در نظر بگیرید:

 • اطمینان حاصل کنید که همه نویسندگان ذکرشده برای تألیف موافقت کرده‌اند، مقاله را خوانده و تأیید کرده‌اند، و برای ارسال و انتشار بعدی مقاله رضایت داده‌اند. (معیارهای تألیف باید بر اساس دستورالعمل های ICMJE باشد.)
 • ترتیب نویسندگان باید با همه افراد نامبرده قبل از ارسال موافقت شود.
 • نام کامل، وابستگی های سازمانی، بالاترین مدرک تحصیلی نویسندگان، آدرس ایمیل (در برخی موارد، شناسه ORCiD و دسته های رسانه های اجتماعی – فیس بوک، توییتر یا لینکدین) باید به وضوح در صفحه عنوان ذکر شود.
 • نویسنده مسئول ، که مالکیت کامل تمام ارتباطات مربوط به مقاله را بر عهده دارد، باید تعیین شود و وابستگی سازمانی او (شامل آدرس پستی، شماره تلفن، شماره فکس و آدرس ایمیل) باید ارائه شود.
 • برخی از مجلات افرادی را برای ضمانت می‌خواهند که ممکن است همان نویسنده مسئول یا شخص دیگری (یک محقق ارشد در گروهی که بر پیشرفت کار تحقیقاتی نظارت می کند.) باشند. بسته به آنچه که مجله هدف شما از یک ضامن انتظار دارد، ممکن است ، مسئول یکپارچگی مقاله (شامل اخلاقیات، رسیدگی به داده ها، گزارش نتایج و انجام مطالعه) باشد و در صورت هرگونه توضیح فنی با مجله ارتباط برقرار خواهد کرد.
 • همه نویسندگان باید در مورد نام (های) موجود در بخش تشکر به توافق برسند.

اظهارنامه های اخلاقی مربوط به ارسال مقاله

هنگام ارسال مقاله خود به یک مجله، باید از سیاست‌ها و دستورالعمل‌های مجله پیروی کنید. بیشتر مجلات از نویسندگان انتظار دارند موارد زیر را اعلام کنند:

 • مقاله به طور کامل یا جزئی، منتشر نشده‌باشد.
 • مقاله تا زمانی که مراحل ویرایش تکمیل نشود در جای دیگری ارسال نشود.
 • اگر هر بخشی از مقاله حاوی محتوای قبلاً منتشرشده (شکل‌ها/جدول) باشد،نویسندگان باید بیانیه‌ای مبنی بر اجازه تکثیر مطالب با امضای نویسنده یا ناشران مربوطه ارسال کنند.
 • هنگام ارسال مطالب مرتبط با محصولات تجاری،در برخی شرایط بهتراست نویسنده یک نسخه از مشارکت را قبل از انتشار مقاله به تولیدکنندگان ارسال کند. این کار برای تأیید صحت محتوای بخشی که در مقاله محصول جدید را توصیف می کند،است.
 • نویسندگان باید هرگونه انتشار قبلی یا درانتظار انتشار محتوای مقاله را در مقالات کنفرانس، نامه‌هایی به مجلات و ارتباطات مختصر، یا به‌عنوان پیش‌چاپ در مخازنی مانند arXiv، biorXiv، Figshare و غیره اعلام کنند.
 • نویسندگان باید اطمینان حاصل کنند که اگر چکیده مطالعه فعلی در هر کنفرانسی منتشرشده‌باشد،تحت کپی رایت نیست.
 • در صورتی که مقاله یک نشریه ثانویه باشد،یعنی در انتشار مجدد بعدی در دو یا چند مجله (به یک زبان یا زبان دیگر) منتشر خواهدشد،نویسندگان باید صریحاً این موضوع را اعلام کنند.علاوه بر این،آن‌ها باید رضایت متقابل سردبیران مجله را کسب کرده و دستورالعمل‌های مقرر را رعایت کنند.
 • اگر مقاله مبتنی بر مجموعه داده‌ای است که اساس مقاله دیگری بوده‌است،نویسندگان باید در چنین مواردی شفافیت را حفظ کنند.
 • اگر مجموعه داده‌ای مرتبط با مقاله وجود دارد،اطلاعاتی در مورد جایی که می‌توان به داده‌های پشتیبانی‌کننده از نتایج یا تجزیه‌وتحلیل‌های ارائه‌شده در مقاله دسترسی داشت،ارائه دهید.در صورت لزوم،باید شامل پیوند به مجموعه داده‌های بایگانی شده عمومی،DOI یا سایر شناسه‌های دائمی مرتبط با مجموعه(های)داده‌باشد. همیشه دستورالعمل‌های مجله را برای الگوها یا سبک های خاصی که این اطلاعات باید در آن‌ها ارائه شود،بررسی کنید.نویسندگان باید هنگام توصیف یک ابزار/برنامه نرم‌افزاری جدید پروژه خود را با یک مخزن منبع باز شناخته‌شده مانند http://www.bioinformatics.org یا https://sourceforge.net میزبانی کنند. اطلاعاتی مانند نام پروژه،صفحه اصلی پروژه،سیستم‌عامل،زبان برنامه‌نویسی، مجوز و هرگونه محدودیت برای استفاده توسط افراد غیر آکادمیک باید همراه با مقاله باشد.

اظهارنامه های اخلاقی برای مطالعات مربوط به افراد انسانی و یا حیوانات

اگر مطالعه شما شامل سوژه های انسانی و یا حیوانات می شود، و همچنین اگر مقاله شما شامل گزارش های موردی است، باید موارد زیر را ارائه دهید:

 • نویسندگان باید نام کمیته تایید اخلاقی و یا هیئت بازبینی نهادی را که از آن رضایت گرفته‌اند به همراه شماره تایید ارائه دهند.
 • نویسندگان باید به طور خاص اشاره کنند که آیا برای مطالعه معافیت گرفته شده است یا خیر. آن‌ها باید تأیید کنند که این مطالعه مطابق با بیانیه هلسینکی که در سال 2013 تجدید نظر شده است، انجام شده است.
 • نویسندگان باید اعلام کنند که رضایت نامه آگاهانه کتبی از شرکت کنندگان در مطالعه اخذ شده‌است (و اسناد مربوطه باید در صورت درخواست مجله ارائه شود). در صورت کسب رضایت آگاهانه شفاهی، دلیل یا دلایل عدم رضایت کتبی باید ارائه شود.
 • برای گزارش‌های موردی/مجموعه مواردی که شامل افراد خردسال/کودکان/نوزادان می‌شود، نویسندگان باید تأیید کنند که اظهارات رضایت آگاهانه کتبی نمایندگان/والدین/سرپرست‌های مجاز قانونی موجود است. در صورت کسب رضایت شفاهی آگاهانه، دلایل آن باید ذکر شود.
 • از آنجایی که بیماران حق حفظ حریم خصوصی دارند، اطلاعات شناسایی (از جمله تصاویر، نام، حروف اول یا شماره بیمارستان) نباید در موارد ضبط شده، توضیحات نوشتاری یا عکس‌ها گنجانده شود، مگر اینکه این اطلاعات برای اهداف علمی ضروری باشد. در هر صورت برای انتشار این تصاویر به صورت چاپی و الکترونیکی باید رضایت کتبی آگاهانه از بیمار اخذ شود. اگر چنین رضایتی به دست نیامده باشد، اطلاعات شخصی بیماران در هر قسمت از مقاله و هر گونه مطالب تکمیلی (از جمله تصاویر) باید قبل از ارسال حذف شود.

اظهارنامه های اخلاقی خاص برای انواع مقاله

اجازه دهید اکنون به انواع خاص مقاله و اظهارنامه های اخلاقی خاصی که باید هنگام ارسال آن‌ها را تهیه کنید بپردازیم.

1- کارآزمایی‌های بالینی:

کارآزمایی‌های بالینی که به‌طور آینده نگر شرکت‌کنندگان انسانی را به یک یا چند مداخله مرتبط با سلامت اختصاص می‌دهند تا تأثیرات آن بر پیامدهای سلامتی (مانند داروها، روش‌های جراحی، دستگاه‌ها، درمان‌های رفتاری، مداخلات غذایی، و تغییرات فرآیند مراقبت) را ارزیابی کنند. باید با دستورالعمل های CONSORT مطابقت داشته باشد. آنها باید تأییدیه ای مبنی بر رعایت دستورالعمل ها ارائه دهند که باید به همراه پروتکل های مربوطه ارائه شود. برای کارآزمایی کنترل‌شده تصادفی‌سازی‌شده، لطفاً شماره آزمایشی کنترل‌شده تصادفی‌شده استاندارد بین‌المللی (ISRCTN) یا شماره ثبت کارآزمایی و ثبت کارآزمایی شناسایی‌شده توسط ICMJE یا WHO ICTRP را ذکر کنید.

اگر کارآزمایی بالینی شما ثبت نشده است یا اگر ثبت نام برای مطالعه شما قابل اجرا نیست، باید دلیل(های) انجام نشدن آن را بیان کنید. بسیاری از مجلات مطالعات ثبت‌شده به صورت گذشته نگر را نیز می پذیرند. بنابراین، اگر قبل از شروع آزمایش مطالعه خود را ثبت نکرده اید، می توانید این کار را در اواسط راه یا پس از اتمام مطالعه انجام دهید.

از آنجایی که چندین نوع مطالعه مختلف وجود دارد، لطفاً مطمئن شوید که کار تحقیقاتی شما با دستورالعمل‌های مشخص‌شده در شبکه EQUATOR مطابقت دارد. برای مثال، گزارش‌های موردی باید از دستورالعمل‌های CARE و مطالعات مشاهده‌ای باید از دستورالعمل‌های STROBE پیروی کنند. چک لیست های مربوطه باید به همراه مقاله ارسال شوند.

2- مقالات مروری

مقالات مروری نیازی به تاییدیه اخلاقی یا رضایت آگاهانه ندارند. با این حال، بسیاری از مجلات از نویسندگان می خواهند که به صراحت دلیل عدم نیاز به آن‌ها را برای شفافیت بیان کنند.

سایر اظهارنامه های اخلاقی مهم مربوط به بودجه، تضاد منافع و موارد دیگر

جدای از اظهارنامه هایی که ما بحث کردیم، موارد دیگری نیز وجود دارد که نویسندگان باید در نظر بگیرند. بیایید نگاهی به آنها بیندازیم:

1- توصیف گونه های جدید

نویسندگان باید اسناد مربوطه و شناسه دیجیتالی منحصر به فرد را برای مقالاتی که گونه یا گونه های جدیدی را توصیف می کنند، ارائه دهند. آنها همچنین باید اعلام کنند که دستورالعمل های مربوطه برای جلبک ها، قارچ ها و گیاهان، گونه‌های جانورشناسی، باکتری ها و ویروس ها رعایت شده‌است. شماره ثبت برای گونه های جدید (به عنوان مثال از MycoBank برای قارچ ها یا ZooBank برای گونه های جانورشناسی) باید در مقاله ذکر شود. نام ویروس های جدید باید قبل از انتشار در مجله برای بررسی به گروه های مطالعاتی مربوطه ارسال شود.

2- مشارکت نویسندگان

مشارکت های فردی نویسندگان در کار پژوهشی و نگارش مقاله باید در این بخش مشخص شود. برای مثال، چه کسی طرح مطالعه را ایجاد کرد؟چه کسی جمع‌آوری داده‌ها را انجام داد؟ چه کسی آزمایش‌ها را انجام داد؟چه کسی تجزیه و تحلیل داده‌ها را انجام داد؟ چه کسی مقاله را نوشت و غیره. نویسندگان باید دستورالعمل های خاص مجله را بررسی کنند تا سهم نویسندگان را اعلام کنند.

3- تشکر و قدردانی

از کسانی که معیارهای حق نویسندگی را ندارد، مانند افرادی که کمک فنی ارائه کرده اند، رئیس مؤسسه/بخشی که حمایت عمومی را ارائه کرده اند، یا نویسندگان پزشکی که در تهیه محتوای مقاله کمک کرده اند، باید قدردانی شوند. حتی اگر نویسندگان کسی را نداشته باشند که از وی تقدیر و تشکر کند، معمولاً مجلات از نویسندگان انتظار دارند که این بخش را در مقاله بگنجانند و بنویسند «قابل اجرا نیست».

4- تأمین مالی

کلیه منابع تأمین مالی کار پژوهشی و نقش آن‌ها (در صورت وجود) در طراحی مطالعه و جمع آوری، تجزیه و تحلیل، تفسیر داده ها و در نگارش مقاله باید اعلام شود. نام آژانس های تامین کننده مالی را همراه با شماره کمک مالی ارائه دهید. اگر مطالعه هیچ بودجه ای دریافت نکرده است، همان را گزارش کنید.

5- تضاد منافع

تمام منافع رقیب مالی و غیر مالی باید توسط نویسندگان اعلام شود. منافع رقیب غیرمالی شامل اعلام منافع رقیب سیاسی، شخصی، مذهبی، ایدئولوژیک، دانشگاهی و فکری است. نویسندگان شرکت‌های داروسازی یا سایر سازمان‌های تجاری که از آزمایش‌های بالینی حمایت می‌کنند، باید این موارد را به‌عنوان تضاد منافع در زمان ارسال اعلام کنند. آنها باید به دستورالعمل های عملکرد خوب انتشار برای شرکت های داروسازی (GPP3) در نشریات پزشکی پایبند باشند.

نویسندگان باید هرگونه تضاد منافع شخصی از جمله هرگونه ارتباط با مشاوران را اعلام کنند. آنها همچنین باید هرگونه تضاد منافع سازمانی را اعلام کنند. یعنی اگر کارفرمای آن‌ها منافع مالی در موضوع یا مواد مورد بحث در مقاله داشته باشد یا با آن در تضاد باشد. در صورت عدم افشا، عبارت زیر را اضافه کنید: “هیچ تضاد منافع احتمالی توسط نویسندگان گزارش نشده است.”

 

کلام آخر

نویسندگان برای جلوگیری از رد مقاله، بهتر است که تمام اظهارات ذکرشده در بالا را اعلام کنند. این اظهارنامه ها شیوه های انتشار اخلاقی شامل شفافیت و صداقت در انتشار مقاله را تضمین می کنند. بسیاری از مجلات الگوهای خود را برای اعلام این موارد دارند و در صفحه وب راهنمای نویسنده آن‌ها موجود است. نویسندگان باید این فرم ها را دانلود کرده، پر کنند، امضا کنند و همراه با مقاله در هنگام ارسال بارگذاری کنند.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *