blog

نحوه و زمان استفاده از افعال معلوم و مجهول در مقالات تحقیقاتی

نحوه و زمان استفاده از افعال معلوم و مجهول در مقالات تحقیقاتی

وقتی مطمئن شدید که چه مطالبی را در مقاله تحقیقاتی خود بگنجانید، سوال بزرگ بعدی که بسیاری از محققان جوان با آن مواجه هستند این است که چگونه اطلاعات را درج کنند و از کدام افعال نوشتاری استفاده کنند. معمولاً استفاده از افعال معلوم و مجهول مقالات تحقیقاتی نامشخص است. پاسخ ساده است، استفاده از افعال اختیاری است . بسته به نکته‌ای که به عنوان محقق سعی در بیان آن دارید،کاربرد آن ها نیز متفاوت است. هر چند تعادل در کاربرد افعال بسیار مهم است. استفاده مداوم از یک نوع فعل نه تنها می تواند مقاله را خسته کننده کند، بلکه گاهی اوقات آن را مبهم می کند. در نتیجه، خواننده از پیام مورد نظر نویسنده و اینکه روی کدام بخش تمرکز کند، مطمئن نیست.

ممکن است در این مرحله از خود بپرسید که تفاوت بین افعال معلوم و مجهول چیست و چرا زمانی که فقط محتوای تحقیق باید مورد توجه باشد، این مطلب حائز اهمیت است. این موضوع مهم است زیرا انتخاب سبک نوشتاری مناسب کلید انتقال ایده های شما در مقاله به طور واضح، موجز و قانع کننده است. برای سهولت در این پست به سوالات متداول پاسخ می دهیم.

 

تفاوت بین افعال معلوم و مجهول چیست؟

در افعال معلوم، بر عامل – یک شخص یا شی – که “عملی” را انجام می دهد – تاکید می شود.

به عنوان مثال، CRISPR یک ابزار ویرایش ژن جدید است که DNA را ویرایش می کند. (معلوم)

استفاده از CRISPR به عنوان عامل در این جمله برای برجسته کردن اهمیت CRISPR به عنوان ابزاری برای ویرایش ژن است.

در افعال مجهول ، بر فاعل (شخص یا مفعول) دریافت کننده فعل (فعل) تأکید می شود.

به عنوان مثال، DNA را می توان با یک ابزار ویرایش ژن جدید، CRISPR  ( مجهول) ویرایش کرد.

در این مثال، DNA هدف عمل CRISPR (ویرایش) است. نویسنده می خواهد توجه را به نحوه ویرایش DNA توسط CRISPR جلب کند. به عبارت ساده، اجرا کننده (CRISPR) تمرکز اصلی در جمله معلوم است، در حالی که گیرنده (DNA) ستاره نمایش در جمله مجهول است.

 

چه زمانی باید از افعال معلوم و مجهول در مقالات تحقیقاتی استفاده کرد؟

استفاده از افعال مجهول در مقالات تحقیقاتی به طور سنتی مورد علاقه بوده است. با این حال، در سال های اخیر، مجلات زیادی شروع به استفاده از افعال معلوم در مقالات تحقیقاتی روی آورده‌اند. مجلاتی مانند Science and Nature پژوهشگران را تشویق می‌کنند تا هر زمان که مناسب باشد در مقالات تحقیقاتی خود از افعال معلوم استفاده کنند. دلیلش این است که مقالات علمی باید ساده و قابل درک باشند و اکثر جملاتی که با افعال معلوم نوشته می‌شوند موجز و قوی هستند.این بدان معنا نیست که جملات با فعل مجهول در مقالات تحقیقاتی شما جایی ندارند. جملات مجهول رسمی، غیرشخصی و گاهی اوقات حتی کوتاه‌تر هستند،و اگر به روش درست استفاده شوند،به اندازه جملات معلوم اهمیت دارند. ببینید چگونه افعال مجهول می تواند کوتاه تر و غیرشخصی تر از افعال معلوم در مثال زیر باشد.

به عنوان مثال،محققان اولین سیستم بینایی مصنوعی هم برای زمین و هم برای آب(معلوم)ایجاد کرده‌اند.

در جمله معلوم فوق،قراردادن موضوع(پژوهشگران)در ابتدا این تصور را ایجاد می کند که محققان در این زمینه قابل توجه هستند.

به عنوان مثال،اولین سیستم بینایی مصنوعی هم برای زمین و هم برای آب ایجاد شده‌است(مجهول).

مهمترین قسمت جمله مجهول فوق ساخت اولین سیستم بینایی مصنوعی(عمل)است. اطلاعات مربوط به محققین(موضوع)یا به طور کلی درست است یا غیرضروری و می تواند به طور کامل حذف شود.

در مقابل، استفاده از افعال مجهول گاهی اوقات می‌تواند یک جمله را طولانی‌تر و همچنین پیچیده کند. این مثال را ببینید:

به عنوان مثال،تلسکوپ جیمزوب یک کهکشان 13.5 میلیاردساله را در جهان پیدا می‌کند(معلوم).

به عنوان مثال،یک کهکشان 13.5 میلیاردساله در جهان توسط تلسکوپ جیمزوب(مجهول)پیدا شد.

در این مثال،جمله معلوم واضح است و بر تلسکوپ جیمزوب به عنوان عاملی که عمل شناسایی یک کهکشان را انجام می‌دهد تأکید دارد. جمله مجهول بر کهکشان تازه کشف‌شده تأکید دارد و دو کلمه بیشتر از جمله معلوم دارد.

 

کدام بخش از مقاله به چه نوع فعلی نیاز دارد؟

بسیار مهم است که از افعال معلوم و مجهول در مقالات تحقیقاتی استفاده کنید تا از تکرار و نامشخص بودن مقاله خود جلوگیری کنید. افعال معلوم معمولاً در بخش‌های مقدمه، نتایج و بحث مقاله برای ساده‌سازی اطلاعات‌پیچیده استفاده می‌شود. چند نمونه را ببینید:

بخش مقدمه

به عنوان مثال، بیماری‌های خفیف و متوسط ​​دستگاه تنفسی فوقانی در حیوانات و انسان‌ها توسط SARS CoV 2، یک ویروس RNA پوشش‌دار (مجهول) ایجاد می‌شوند.

یا

به عنوان مثال، SARS CoV 2 یک ویروس RNA پوشش دار است که باعث بیماری های خفیف و متوسط ​​دستگاه تنفسی فوقانی در حیوانات و انسان می شود. (معلوم)

همانطور که در مثال بالا مشاهده می شود، استفاده از افعال معلوم در مقدمه به دلیل واضح و مختصربودن ترجیح داده می شود.

 بخش نتایج

به عنوان مثال، هیچ تلاشی برای بررسی فعل و انفعالات پروتئین ها صورت نگرفت زیرا فراتر از محدوده مطالعه حاضر بود.(مجهول)

یا

به عنوان مثال، ما فعل و انفعالات پروتئین ها را بررسی نکردیم زیرا فراتر از محدوده مطالعه حاضر بود (معلوم).

افعال معلوم معمولاً در بخش نتایج برای تأکید بر نتیجه ترجیح داده‌می‌شود (تعامل پروتئین در این مثال). همچنین برای برجسته کردن نقش نویسندگان در تصمیم گیری استفاده می شود.

بخش روش ها

RNA کل با DNAseI برای حذف DNA آلوده برای سنتز cDNA (مجهول) تیمار شد.

یا

ما کل RNA را با DNAseI درمان کردیم تا DNA آلوده‌کننده را برای سنتز cDNA (معلوم) حذف کنیم.

استفاده از افعال مجهول در بخش روش‌ها ترجیح داده‌می‌شود، جایی که خود فرآیند ارزش بیشتری نسبت به افرادی که این فرآیند را انجام می‌دهند، دارد.

بنابراین، قاعده کلی این است که افعال ترجیحی را با در نظر گرفتن وضوح و نکاتی که می خواهید بر آنها تأکید کنید، انتخاب کنید. نیازی به گفتن نیست که ترکیبی از هر دو فعل آهنگ و وضوح بهتری را برای نوشتن فراهم می کند. هنگامی که شک دارید، هنگامی که به عینیت نیاز دارید، آزادانه از افعال معلوم استفاده کنید و در صورت لزوم از افعال مجهول استفاده کنید. از افعال مجهول زمانی استفاده کنید که انجام دهنده بی اهمیت، آشکار یا ناشناخته است. افعال مجهول نیز زمانی ترجیح داده‌می‌شود که فرآیند یا عمل مهم‌تر از انجام آن باشد (اغلب در بخش روش اتفاق می‌افتد.) امیدواریم این نکات به شما در درک زمان استفاده از افعال معلوم و مجهول در مقالات تحقیقاتی کمک کند.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *