blog

چطور یک مقاله با مضمون “چرا من مستحق دریافت این بورسیه تحصیلی هستم” بنویسیم؟

بورسیه تحصیلی

بسته به بورسیه تحصیلی خاصی که برای آن درخواست می‌کنید، سوالاتی که ممکن است از شما پرسیده‌شود بسیار متفاوت است. با این حال، سؤالات خاصی وجود دارد که متداول‌تر هستند. یکی از این سؤالات این است که “چرا شما مستحق دریافت این بورسیه هستید”.

در ظاهر، به نظر نمی‌رسد که پاسخ‌دادن به این سوال آن‌قدرها هم سخت باشد. اما اینکه تمام افکار خود را بر روی کاغذ به روشی واضح و مختصر بنویسید و پارامترهای مشخصی را رعایت کنید، می‌تواند یک چالش باشد.

این سوال فقط پرسیدن این موضوع نیست که به چه علت شما شایسته دریافت این بورسیه تحصیلی هستید، بلکه این است که چرا شما مستحق توجه بیشتری نسبت به سایر متقاضیان هستید. یافتن پاسخ خوبی برای این سوال اغلب باعث شک و تردید دانشجو نسبت به خود می‌شود.

اگر تحقیقات خود را زودتر از موعد انجام داده‌باشید، دستورالعمل‌ها را به دقت مطالعه کرده‌باشید و در مورد گروه یا سازمانی که قصد دارید وارد آن شوید نیز کمی پرس و جو کرده‌باشید، متوجه می‌شوید که اهداکنندگان بورسیه تحصیلی بیشتر روی چه ویژگی‌هایی از گیرندگان بورسیه تاکید دارند.

 

شروع قدرتمندانه

بحث خود را با بیانیه یا پایان‌نامه‌ای شروع کنید که توجه کمیته ارزیابی را به خود جلب کند. همچنین آن‌ها را به مطالعه ادامه مقاله ترغیب نماید.

یک راه خوب برای شروع، پاسخ‌دادن به این سوال این است که درک خود را نسبت به معیارهای ارزیابی که اهداکننده بورسیه تحصیلی بیان کرده‌است و اینکه به چه علت ارائه شده‌است، نشان دهید. شروع ارائه شما باید شامل خلاصه مختصری از آن‌چه در بخش عمده مقاله خود در مورد آن صحبت خواهید کرد، باشد. هنگامی که توجه کمیته را به خود جلب کردید، می‌توانید به سرعت تمرکز خود را بر روی خود و دستاوردهایتان و نحوه ارتباط دستاوردها با بورسیه تحصیلی که برای آن درخواست می‌کنید، تغییر دهید.

 

به اعضای کمیته بگویید چرا باید بورسیه تحصیلی را دریافت کنید.

شما قصد دارید اعضای کمیته را قانع کنید که به طور خاص برای دریافت بورسیه تحصیلی و رسیدن به اهداف آن‌ها مناسب هستید. به جای اینکه فقط در مورد ویژگی‌های خودتان که بسیار کلی هستند صحبت کنید، نمونه‌ای از کارهایی که انجام داده‌اید را ارائه دهید.

به عنوان مثال، اگر برای بورسیه‌ای درخواست می‌کنید که توسط یک شرکت فعال در زمینه فناوری سبز ارائه می‌شود، در مورد چیزی که باعث شد به مسائل زیست محیطی علاقه‌مند شوید و کارهایی که در حمایت از این علاقه انجام داده‌اید، صحبت کنید. اگر به نظر می‌رسد اهداکننده بورسیه به دانشجویانی که جامعه محور هستند علاقه‌مند است، باید در مورد کارهای داوطلبانه‌ای که در آن شرکت کرده‌اید و معنایی که این کارها برای شما داشته‌است، صحبت کنید.

تمام تلاش خود را برای ابراز اشتیاق و ارتباط با بورسیه تحصیلی که برای آن درخواست داده‌اید، بکنید. سعی کنید تمام دستاوردهایتان را بیان نکنید بلکه امتیازات خود را مرتبط با موضوع و بورسیه تحصیلی خاصی که در تلاش برای کسب آن هستید، بگویید.

خوب است قبل از شروع مقاله خود یک طرح کلی از آنچه می خواهید بگویید و نحوه سازماندهی آن ایجاد کنید. یک طرح کلی به شما کمک می‌کند به جای دورشدن از موضوع، روی نکاتی که می‌خواهید پوشش دهید تمرکز کنید و مطالبی که می‌خواهید روی آن‌ها تاکید داشته باشید را فراموش نکنید.

 

به اعضای کمیته بگویید چرا این بورسیه تحصیلی برایتان مهم است.

علاوه بر این که به کمیته بگویید در چه رشته‌ای مشغول هستید، باید کمی در مورد اهداف خود برای آینده نیز صحبت کنید. به آن‌ها بگویید که جایگاه کمک آن‌ها در برنامه‌های تحصیلی آینده شما کجا قرار می گیرد. توضیح دهید که بورسیه تحصیلی آن‌ها چگونه به شما کمک می‌کند تا به اهداف خود برسید.

آیا این بورسیه تحصیلی به شما این فرصت را می‌دهد که به جای کار‌کردن، یک دوره کارآموزی را تجربه کنید؟ آیا این فرصت را به شما می‌دهد که بخشی از یک برنامه سخت در یک موسسه درجه یک باشید؟ این امکان را برای شما فراهم می‌کند که در خارج از کشور تحصیل کنید و تجربه‌ای فرهنگی به دست آورید؟

 

برنامه را منظم به پایان برسانید.

برای پایان‌دادن به مقاله خود، با خلاصه‌ای از نکاتی که بیان کردید، شروع کنید، آن‌ها را به شیوه‌ای منظم به هم و به موضوع اصلی ارتباط دهید، و یک نتیجه محکمی بگیرید. از بذل توجه اهداکننده بورسیه تحصیلی نیز تشکر کنید.

وقتی مقاله خود را تمام کردید، دوباره آن را بخوانید تا مطمئن شوید که همه چیزهایی که قصد بیان آن‌ها را داشته‌اید را مطرح کرده‌اید و مطمئن شوید که به خوبی اجرا می‌شود. آن را از نظر اشتباهات تایپی، اشکال املایی و علامت‌گذاری بررسی کنید. برای بررسی مجدد می‌توانید آن را به یک ویراستار نیز ارسال کنید.

 

مواردی که باید در نظر داشته باشید.

معمولاً دستورالعمل‌هایی وجود دارد که جزئیات نحوه برخورد با مقاله شما را تعیین می‌کند، از جمله مسائل مربوط به زمان‌بندی و اغلب تعداد کلمات. اطمینان حاصل کنید که مقاله شما با پارامترهای مربوطه مطابقت دارد.

از آنجایی که تعداد کلمات اغلب مشکل ساز است، از کلمات به طور مناسب استفاده کنید. مطالب خود را ساده، صادقانه و از صمیم قلب بیان کنید. مقاله باید به زبان انگلیسی باشد اما سعی کنید با بیان خود آن را بنویسید. سعی نکنید با استفاده از کلمات بزرگ و یا اصطلاحات خاص تا حدی که می‌توانید کمیته را تحت تاثیر قرار دهید. اجازه دهید خودتان باشید زیرا تمام هدف مقاله متقاعد کردن اهداکنندگان بورسیه تحصیلی است که می‌خواهند روی شما سرمایه‌گذاری کنند.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *