blog

چگونه یک بیانیه شخصی ارزشمند بنویسیم؟

چگونه یک بیانیه شخصی ارزشمند بنویسیم؟

هر متقاضی هنگام ارائه درخواست برای موسسه آموزشی موردنظر خود با این سوال روبرو می‌شود که چگونه بیانیه شخصی بنویسد؟ دراین مقاله برخی از ویژگی‌های بهترین بیانیه شخصی را آورده‌ایم. بیانیه شخصی شانس شما را برای بیان دستاوردها و صلاحیت‌های خود به گونه‌ای که برای کمیته پذیرش قانع کننده باشد، افزایش می‌دهد. سایر اجزای برنامه شما، عمدتاً اعداد (نمرات آزمون، معدل و غیره) یا خارج از کنترل شما (توصیه نامه) هستند. مقاله پذیرش شما تنها فرصتی است که شما را از سایر متقاضیان با معدل و نمرات آزمون یکسان، متمایز می‌کند. شما باید به دقت فکر کنید که چه اطلاعاتی در مقاله شما مورد توجه کمیته پذیرش قرار می‌گیرد و در نهایت مجوز ورود شما به موسسه آموزشی خود را می‌دهند.

 

بیانیه شخصی چیست؟

نقش بیانیه شخصی این است که فرد متقاضی را از سایر متقاضیان متمایز کند. برنامه‌های زیادی مدارک، تجربیات و اهداف مشابه فراوانی را فهرست می‌کنند. تهیه یک بیانیه شخصی که محتوای قابل توجهی دارد، نیازمند آمادگی و برنامه ریزی بسیاری است. بیانیه شخصی باید به دقت سازماندهی و به خوبی نوشته شود و بر متمایز کردن فرد از سایر متقاضیان متمرکز شود. در بیانیه شخصی محتوا باید واضح باشد و ایده‌ها باید به خوبی جریان داشته باشند.

 

نکاتی که باید قبل از نوشتن بیانیه شخصی خود در مورد آن‌ها فکر کنید.

بیانیه شخصی می‌تواند شانس پذیرش شما را افزایش دهد یا به طور کلی این شانس را از بین ببرد. نقش یک بیانیه شخصی این است که دلایلی را به کمیته پذیرش ارائه دهد تا به شما یک صندلی در کلاس یا برنامه تحصیلی ارائه دهند. اگر بتوانید کمیته را نسبت به علاقه زیاد خود به این رشته یا تمایل دیرینه خود برای این مدرک متقاعد کنید، بیانیه شخصی شما به هدف خود دست خواهد یافت. یک بیانیه شخصی باید شامل یک داستان یا حکایت خاص باشد که تعهد و توانایی‌های شما را به خواننده نشان دهد، نه این‌که فقط این مطالب را بازگو کند. اگر داستان را به گونه‌ای خلاقانه بیان کنید که تمایل متقاضی را برای ادامه تحصیل در رشته‌ای که برای آن درخواست می کند توضیح دهد، خواننده آن را به خاطر می‌سپارد.

این داستان می‌تواند شخصی باشد، بر اساس تجربه خانوادگی و یا می‌تواند روایتی از یک برخورد مهم با یک دوست، آشنا یا غریبه باشد. نقش اصلی بیانیه شخصی ارائه نمایندگی شخصی از فرد متقاضی به کمیته پذیرش است. کمیته می‌خواهد فراتر از جزئیات استاندارد مفاد درخواست، در مورد یک متقاضی بداند. بیانیه شخصی بینشی در مورد دلایل متقاضی برای پیگیری یک برنامه تحصیلی، از جمله اهداف بلند مدت، انگیزه و تعهد را ارائه می‌دهد.

 

چگونه یک بیانیه شخصی بنویسیم؟

به عنوان یک قاعده، اظهارات شخصی درباره‌ی یک موضوع خاص نوشته می‌شود. اما به یاد داشته باشید که تمرکز بر روی شما است. برای ایجاد یک داستان جذاب باید از رویدادهای شخصی زندگی خود و چیزهایی که یاد گرفته‌اید، استفاده کنید. در مورد چه چیزی احساسات شدیدی دارید؟ چه چیزی نیروی محرکه درونی شما را فراهم می‌کند؟ همچنین، شما می‌خواهید نشان دهید که چگونه می‌اندیشید. در مورد دنیا چگونه فکر می کنید؟ چه اتفاقاتی از گذشته شما بر ذهنیت شما تأثیرگذار بوده‌است؟ به کجا می‌روید؟هیچ کس از شما انتظار ندارد که تمام پاسخ‌ها را برای ترسیم پنجاه سال آینده زندگی خود داشته باشید، اما ارزش این را دارد که به سختی در مورد جایی که می خواهید در پنج یا ده سال آینده باشید فکر کنید و برنامه‌ای را که برای آن دارید را بیان کنید.

چیزی که بسیار اهمیت دارد این است که صادق باشید. تعداد زیادی از متقاضیان مطالبی را می‌نویسند که تصور می‌کنند کمیته پذیرش تمایل به شنیدن آن‌ها را دارد. مسئولین پذیرش، تفاوت بین یک بیانیه شخصی صادقانه با بیانیه شخصی ساختگی را می‌دانند.

 

چگونه یک بیانیه‌شخصی را قالب بندی کنیم؟

بیانیه شخصی شما باید قالب‌بندی خاصی داشته باشد. قالب بیانیه شخصی نکته بسیار مهمی است زیرا تأثیر بصری از مقاله شما برجای می‌گذارد. قبل از نوشتن به نکاتی که باید ذکر شود و نحوه ارائه آن‌ها فکر کنید. ما چندین نکته برای شما در مورد نحوه برخورد با الزامات قالب بندی را آورده‌ایم:

مرحله 1: برای مقاله خود از عنوان استفاده نکنید.

برای کمیته پذیرش کاملاً واضح است که چه چیزی را می‌خوانند، بنابراین شما نیازی به استفاده از سرفصل ندارید.

مرحله 2: از یک فونت خوانا استفاده کنید.

هیچکس نمی‌خواهد وقت گرانبهای خود را صرف درک حروف خاص متن شما کند، حتی اگر زیبا به نظر برسند.

مرحله 3: بیانیه شخصی خود را یک خط در میان بنویسید.

این نکته باز هم در مورد سهولت خواندن متنی است که می‌نویسید.

مرحله 4: موارد بازگو شده را تکرار نکنید.

فقط در صورت لزوم می‌توانید به اطلاعاتی که قبلاً نوشته شده است، بازگردید. به یاد داشته باشید که چند بار خواندن یک واقعیت جالب نیست.

در مجموع، موفقیت بیانیه‌شخصی شما به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما باید به دقت در مورد بخش بصری مقاله خود بیندیشید. زیرا اولین تأثیر را از نوشته شما می‌گذارد. از امتحان رویکردهای مختلف برای تهیه مقاله خود نترسید. ممکن است برخی از وبلاگ‌ها، مقالات و مطالبی را در مورد نحوه قالب‌بندی بیانیه شخصی بررسی کنید. اگر دانشگاهی که برای آن درخواست می‌کنید شرایط خاصی را می‌طلبد، مطمئن شوید که نوشته شما به این شرایط پایبند است.

 

در استفاده از نمونه‌های بیانیه شخصی نترسید.

بعد از این‌که شروع به نوشتن بیانیه شخصی خود کردید، ممکن است از درست شروع کردن آن اطمینان نداشته باشید. در این مورد، استفاده از نمونه‌های بیانیه شخصی، مفید است. این کار ممکن است به شما کمک کند تا پی ببرید از چه ساختاری برای مقاله خود استفاده کنید، چه فرمتی مناسب است، و نمونه کار موفق را خواهید دید. با این کار تجربه افراد دیگر را بررسی کنید، پی می‌برید که متقاضیان از چه ویژگی‌هایی استفاده کرده‌اند تا بیانیه شخصی خود را به یک بیانیه عالی تبدیل کنند.

در حین خواندن نمونه بیانیه‌های شخصی می‌توانید نقاط ضعف خود را تشخیص دهید و متنی را که قبلاً نوشته‌اید را بهبود ببخشید. به یاد داشته باشید که در هنگام نوشتن بیانیه شخصی خود از ایده‌ها و تجربیات شخصی دیگران استفاده نکنید. اطلاعات مربوط به خود را بنویسید، صداقت داشته باشید و افکار و احساسات واقعی خود را توصیف کنید. کمیته پذیرش به موضوعاتی که به طور کلی در تمام دانشجویان صدق می‌کند، علاقه‌ای ندارد. سعی کنید فقط به تجربیات شخصی و حقایق خاصی از زندگی‌ و دستاوردهای خود تکیه کنید.

حتی اگر بعد از تمام این کارها احساس کردید که همه اطلاعات در بیانیه شخصی شما مشخص نیست، می‌توانید از سرویس ویرایش برای بهبود بیانیه شخصی خود استفاده کنید. اهمیتی ندارد که بیانیه شخصی مربوط به پذیرش کارشناسی ارشد یا دانشکده است. در تمام این موارد شما قرار است بهترین تمام جوانب را به بهترین شکل نوشتاری ممکن ارائه دهید. از آن‌جایی که بیانیه شخصی شما بخش مهمی از فرآیند پذیرش است، باید از تمام اطلاعات نوشته شده در آن آگاه باشید. برای اطمینان از این‌که نوشته شما مناسب‌ترین نوشته است، می‌توانید از خدمات ویرایش ویراستاران موسسه بیان استفاده کنید.

 

سوالات متداول

  • حداکثر تعداد کلمات برای بیانیه شخصی ارزشمند چقدر است؟

حداکثر تعداد کلمات 1000 کلمه است.

  • حداقل تعداد کلمات برای بیانیه شخصی ارزشمند چقدر است؟

حداقل تعداد کلمات 750 کلمه است.

  • میانگین تعداد کلمات یک بیانیه شخصی ارزشمند چقدر است؟

میانگین تعداد کلمات 850 کلمه است.

  • یک بیانیه شخصی باید چه مقدار باشد؟

توصیه می‌کنیم بین 750 تا 1000 کلمه باشد.

  • تعداد کاراکترها در بیانیه شخصی چقدر است؟

به عنوان یک قاعده، افراد معمولاً باید با حدود 3 تا 5 هزار کاراکتر سر و کار داشته باشند.

  • زمان لازم برای تهیه یک بیانیه شخصی چه مقدار است؟

به طور کلی، نوشتن یک صفحه متن تک فاصله حدود 25 دقیقه طول می‌کشد.

  • فونت و اندازه کلمات برای یک بیانیه شخصی ارزشمند چه چیزی است؟

به طور کلی توصیه می‌شود از فونت مرسوم با اندازه 11 یا 12 استفاده کنید و حاشیه کافی بگذارید تا بیانیه خوانا باشد.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *