blog

تصحیح چیست؟ راهنمای جامع

تصحیح مقاله ژورنال

چه در حال نوشتن یک کتاب، یک تکلیف دانشگاهی یا یک ایمیل باشید، تصحیح یک سند آخرین مرحله ضروری قبل از نهایی کردن کارتان است. این فرآیند یک بررسی نهایی مهم برای هر کسی که مطلبی می نویسد خواه نویسنده، دانشجو یا متقاضی کار، است. تصحیح یک سند تضمین می کند که نوشته شما نه تنها بدون خطا، بلکه با کیفیت نیز می باشد.

بنابراین، تصحیح چیست؟چرا مهم است؟در این پست به هر دوی این سوالات و چند سوال دیگر پاسخ خواهیم داد!

 

تصحیح چیست؟

در اینجا یک تعریف ساده از تصحیح آورده‌ایم:

تصحیح به فرآیند بررسی یک سند کامل برای مشخص‌کردن هر گونه خطایی که مانع مطالعه می‌شود، اشاره دارد.

وقتی می‌گوییم «یک سند کامل شده»، منظور مقاله‌ و رزومه‌ای که آماده ارسال و یا کتابی که آماده انتشار است. در ابتدا، یک تصحیح کننده روی نسخه چاپ شده یک سند – که “مدرک” نامیده می شود – کار می کند و هر گونه خطا در زبان یا طرح بندی را علامت گذاری می کند.

بدیهی است که تصحیح کتاب با تصحیح یک مقاله تفاوت فاحشی دارد. تصحیح یک مقاله دستورالعمل های قالب بندی، سبک استناد را در نظر می گیرد. تصحیح یک کتاب ملاحظاتی درمورد ژانر، داستان، سبک، حالت و استحکام متن دارد. در تصحیح رزومه موارد دیگری را نیز باید در نظر داشت.

وجه مشترک موارد مذکور این است که تصحیح یک سند همیشه آخرین مرحله در فرآیند ویرایش آن است. امروزه، تصحیح آنلاین آخرین بررسی است که تمام خطاها را قبل از رسیدن سند شما به خواننده حذف می کند.

دو نکته مهم که یک تصحیح کننده هنگام تصحیح سند شما به دنبال آن است، قوام کاربردی و صحت است.

 

قوام کاربردی به چه معناست؟

قوانینی وجود دارد که برای فرم نوشتاری هر زبانی اعمال می شود. به خصوص در اسناد رسمی مانند مقاله یا درخواست کار و رعایت این قوانین بسیار مهم است. از آنجایی که این قوانین برای اولویت دادن به شفافیت در نوشتار طراحی شده‌اند، این قوانین با آسان‌تر کردن کار نوشتن برای شما مفید خواهند بود.

حتی برای یک نوشته غیررسمی و خلاقانه مانند یک داستان کوتاه یا یک شعر، قوانین سیاه و سفید خاصی وجود دارد که باید رعایت شوند. در اینجا یک مثال جالب از تفاوتی است که کاما می تواند ایجاد کند، آورده‌ایم:

 1. Most of the time, travelers worry about their luggage.
 2. Most of the time travelers worry about their luggage.

مگر اینکه به سفر در زمان اعتقاد داشته‌باشید تا متوجه شوید که چه چیزی در مورد جمله دوم گفته‌شده‌است.

اگر مواردی مانند ترتیب صحیح کلمات، نشانه گذاری دقیق و املای استاندارد کلمات را نادیده بگیرید، نوشته شما ناخوانا می شود. این جنبه از نوشتن است که تصحیح به دنبال اصلاح آن می باشد. تصحیح یک سند محتوای آن را تغییر نمی‌دهد یا مرتب نمی‌کند، فقط تضمین می‌کند که نوشته بدون خطا می‌باشد و مطالعه آن آسان است.

بنابراین، یک تصحیح کننده، اشتباهات املایی، علامت گذاری، دستور زبان و قوام را در متنی که قبلاً تایپ شده است، پررنگ می کند.

 

تفاوت بین ویرایش و تصحیح

ویرایش یک فرآیند بزرگتر است که در آن تصحیح یک سند به عنوان مرحله نهایی انجام می شود. هنگامی که انواع مختلف ویرایش روی یک سند انجام می شود، برای حذف تمام خطاهای باقی‌مانده و به حداکثر رساندن خوانایی آن، تصحیح نیز انجام می شود.

در مورد اسناد بزرگتر مانند پایان نامه یا کتاب، روند ویرایش طولانی تر است. چهار فرآیند ویرایش مجزا وجود دارد که بر بهبود جنبه های مختلف متن شما تمرکز دارد:

 • ویرایش تکوینی
 • ویرایش ادبی
 • ویرایش خطی
 • تصحیح

اجازه دهید این مراحل را به اختصار طی کنیم و چند نمونه تصحیح را نیز در نظر داشته باشیم.

 • ویرایش تکوینی بر روی تصویر بزرگ از متن تمرکز می کند. جنبه‌های گسترده‌تری مانند ساختار کلی، سازماندهی و کیفیت محتوای نوشته‌شده را بهبود می بخشد.
 • ویرایش ادبی کمی دقیق تر به سند نگاه می کند. پاراگراف های شما را از نظر اشتباهات گرامری، سازگاری درونی و یکنواختی سبک بررسی می کند. ویراستار ادبی خوانایی نوشته شما را بهبود می بخشد.
 • ویرایش خطی، شامل مطالعه خط به خط نوشته شما و تمرکز بر لحن و احساسات در نوشته شما است. بسیار نزدیک به ویرایش ادبی است، بنابراین اکثر ویراستاران این دو کار را با هم انجام می دهند.
 • تصحیح، پس از اعمال سایر تغییرات در سند انجام می شود. تمام خطاهای املایی، علامت گذاری، و قالب بندی را حذف می کند و اطمینان حاصل می کند که سند شما خوب نوشته شده است.

با گذراندن این مراحل، ممکن است تعجب کنید که آیا ویرایش ادبی و تصحیح مشابه هستند یا خیر. به هر حال، هر دوی آن‌ها بر جنبه های کاربردی استفاده از زبان شما تمرکز می کنند، درست است؟پس چرا مراحل آنها در فرآیند ویرایش متفاوت است؟

 

تفاوت تصحیح و ویرایش ادبی

مراحل مختلف در ویرایش محتوا و جنبه های کاربردی نوشته شما را تغییر می دهد. برای مثال، ویرایش ادبی، مواردی را در بهبود استفاده از کلمه یا ساختار جمله پیشنهاد می کند. تصحیح این کار را نمی کند. هیچ تغییری در محتوا یا زبان سند شما پیشنهاد نمی کند و فقط به اشتباهات اتفاقی در متن شما اشاره دارد.

سه تفاوت عمده بین ویرایش ادبی و تصحیح وجود دارد:

ویرایش ادبی

تصحیح

پاراگراف ها و جملات را از نظر وضوح، سازگاری، دستور زبان و سبک بررسی می کند.

کل متن را برای اشتباهات املایی، علامت گذاری و قالب بندی بررسی می کند.

مواردی را در بهبود متن به نویسنده پیشنهاد می کند و تا حدی بر کار نهایی تأثیر می گذارد.

فقط اشتباهات اتفاقی را از متن از پیش ویرایش‌شده حذف می کند. این بررسی نهایی قبل از اینکه سند آماده ارسال و انتشار تشخیص داده شود، است.

دامنه آن با هر مورد خاص، زمینه آن و نیازهای مشتری متفاوت است.

دامنه آن صرف نظر از اینکه سند چیست، سازگار است.

حال فهمیدیم که تصحیح چیست و چه تفاوتی با سایر مراحل ویرایش کتاب دارد. حال، بیایید نگاهی بیندازیم به این که چرا تصحیح یک سند بسیار مهم است.

 

چرا باید سند خود را تصحیح کنید؟

تصحیح آنلاین تضمین می کند که سند شما حرفه ای به نظر برسد. وقتی زمان و تلاش خود را برای تصحیح متن به یک متخصص اختصاص می دهید، نشان می دهد که موضوع و نوشته خود را جدی می گیرید.

مهم نیست محتوای شما چقدر خوب است، اشتباهات در نگارش متن بر نحوه مطالعه سند شما تأثیر می گذارد.

در اینجا یک مثال آورده‌ایم که این موضوع را کاملاً روشن می کند: تصور کنید در یک رستوران قاره‌ای آرام هستید. یک ماکارونی وجود دارد که دوستتان درباره آن بسیار صحبت کرده‌است، و شما سعی می کنید آن را در منو پیدا کنید. و سپس آن را می‌بینی اشتباه تایپی فاحشی شده است و تمام تعریف وتمجیدهای دوستت ناگهان از سرت محو می‌شود. در منو می‌گوید: «Bell Peppre Arrabiata برشته شده».

چنین اشتباه تایپی احمقانه ای از یک رستوران بسیار توصیه شده! شما نه تنها به کیفیت رستوران، بلکه به سطح سلیقه دوستتان نیز شک می کنید!

اشتباه تایپی کاملاً شما را از هر چیز دیگری در منو پرت می کند. حتی بعد از اینکه سفارش خود را ثبت کردید، نمی توانید به خطا فکر نکنید.

وقتی این اتفاق با یک مقاله دانشگاهی، یک کتاب یا یک سند تجاری می افتد، این خطاها می توانند تاثیر بدی داشته باشند. این خطاها توجه خواننده شما را از موضوع مورد بحث به سمت برخی از خطاهای احمقانه‌ای که به راحتی می توانستید از آن اجتناب کنید منحرف می کنند. و اساساً جدی‌گرفتن سند شما دشوار می شود.

 

یک تصحیح‌کننده چه می کند؟

یک تصحیح کننده حرفه ای بررسی دستور زبان و املا انجام می دهد، اما فراتر از این است تا سازگاری و خوانایی متن شما را بررسی کند. وظیفه آنها این است که به هر چیزی که مانع یک تجربه خوب خواندن می شود، اشاره کنند.

تصحیح کننده خطاهای زیر را در یک سند پیدا کرده و برجسته می کند:

 • اشتباهات گرامری: مشکلات سازگاری بین فاعل و فعل، سازگاری در زمان، ترادف و غیره.
 • اشتباهات املایی: بررسی انواع املای انگلیسی یا آمریکایی. مثلا: “favourite/favorite”
 • رعایت نکات نگارشی: استفاده صحیح از خط تیره، کاما و غیره.
 • رعایت دستورالعمل های سبک: سبک فهرست منابع، استنادهای درون متنی، پاورقی ها و حاشیه نویسی ها.
 • نمایه سازی مناسب: اطمینان حاصل کنید که ورودی های فهرست شما با موضوعات شما و شماره صفحه مربوطه مطابقت دارند.
 • استفاده عالی از تصاویر: بررسی وضوح تصویر، هم ترازی تصویر با متن، و مطابقت زیرنویس برای همه تصاویر.
 • عملکرد: آیا لینک ها کاربردی هستند؟ آیا نسخه دیجیتال به خوبی خوانده می شود؟ آیا فونت خیلی بزرگ است یا خیلی کوچک؟
 • چیدمان: اطمینان از یکنواختی طرح‌بندی در سراسر کتاب.

تصحیح‌کننده‌ها معمولاً برای هر یک از مشتریان خود شیوه نامه هایی  ارائه  می‌کنند. این برگه ها آن ها را از سبک زبانی مطلوب در سند آگاه می کند.

مقالات آکادمیک لزوماً از سبک استنادی خاصی پیروی می کنند. با این حال، شیوه نامه هایی در تصحیح گزارش های تجاری، اسناد حقوقی یا هر سندی که دستورالعمل های قالب بندی خاصی دارد، استفاده می شود.

 

علائم تصحیح چیست؟

علائم تصحیح یا علائم تصحیح کننده، نمادهایی هستند که توسط مصححان برای علامت گذاری خطاها در یک نسخه چاپی استفاده می شود.

همانطور که می دانید، تصحیح کننده با مدرک کار می کند، که یک نسخه آماده برای انتشار از هر مدرک داده‌شده‌است. قبل از اینکه اسناد دیجیتالی رایج باشند، نویسندگان این مدرک را چاپ می‌کردند و برای مصحح ارسال می‌کردند.

همانطور که مصحح روی این نسخه کار می کرد، نمادهایی را به عنوان دستورالعمل برای نویسنده و حروفچین باقی می گذاشتند. سپس نویسنده می توانست این نمادها را بخواند و تصمیم بگیرد که چگونه به اصلاحات پیشنهادی عمل کند.

هنگام تصحیح آنلاین، ردیابی تغییرات روی یک سند آسان است. بنابراین، نمادهای تصحیح در روزگار مدرن ناکارآمد شده‌اند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که سند خود را آپلود کنید، و وقتی آن را پس گرفتید، تمام ویرایش ها و اصلاحات ارائه‌شده در صفحه دیجیتال را خواهید یافت!

 

آیا نیاز به استخدام یک تصحیح‌کننده دارید؟

به راحتی می توان تصور کرد که هر کسی که به زبان انگلیسی مسلط است می تواند اشتباهات دستور زبان و اشتباهات تایپی را تشخیص دهد. چرا باید برای انجام این کار به کسی پول بدهید؟شما فقط می توانید از چند نفر از دوستان خود بخواهید متن مورد نظرتان را بررسی کنند، درست است؟

مشکل

جدای از اصلاحات زبان، تصحیح‌کنندگان برای افزایش خوانایی سند شما نیز آموزش دیده‌اند. آنها به جای خواننده قدم می گذارند تا اطمینان حاصل کنند که نوشته شما واضح و قابل درک است. تصحیح‌کننده‌ها همه چیز را از  طرح‌بندی عجیب‌وغریب گرفته تا مشکلات ساختاری در سند شما را برطرف می‌کنند.

اساساً یک تصحیح‌کننده سند شما را برای چشم خواننده آماده می کند.

اما آیا بودجه ای برای این کار دارید؟  خواه یک دانشجو، یک نویسنده یا یک مدیر اجرایی کسب و کار باشید، دقت زبان و سبک مناسب به شما کمک می کند حرفه ای باشید.

منطقی است که سعی کنید اسناد کوچکتر مانند گزارش ها و تکالیف جزئی را خودتان تصحیح کنید. اما در صورت داشتن یک سند بزرگتر مانند گزارش مالی سالانه، پایان نامه یا کتاب، باید یک فرد متخصص استخدام کنید.

 

کجا می توانید یک تصحیح کننده پیدا کنید؟

بر اساس نوع سندی که باید تصحیح کنید، احتمالاً پاسخ متفاوت است. اما ما سه مکان را شناسایی کرده‌ایم که می‌توانید در آن‌ها تصحیح کننده پیدا کنید:

1- همکاران یا همسالان

افرادی که در زمینه ای مشابه شما کار می کنند، بررسی نوشته شما را آسان تر خواهند کرد. دوستان و همکاران اولین گزینه در مواردی هستند که سند رسمی است اما اهمیت فوق العاده ای ندارد.

2- تصحیح کنندگان آزاد

می توانید فریلنسرها را در سایت هایی مانند Fiverr یا Upwork پیدا کنید. پیدا کردن فرد مناسبی برای تصحیح وظیفه مشکلی است  اما افراد زیادی برای انجام این کار وجود دارد.

3- خدمات تصحیح

سرویس‌های ویرایش مانند سرویس ویرایش و تصحیح بیان، ویراستاران و تصحیح‌کنندگان را با سوابق و تخصص‌های مختلف به کار می گیرد. علاوه بر این، در صورتی که کار با رضایت شما انجام نشود، پاسخگوی شما هستند.

در حالی که دامنه انواع مختلف تصحیح مانند تصحیح مقاله دانشگاهی و تصحیح کتاب ممکن است متفاوت باشد، تصحیح آخرین مرحله حیاتی برای تمام ویرایش اسناد است.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *