blog

نحوه شناسایی و مقابله با تضاد منافع در انتشارات پژوهشی

نحوه شناسایی و مقابله با تضاد منافع در انتشارات پژوهشی

در حین انتشار یک مقاله تحقیقاتی به زبان انگلیسی، مجلات معمولاً از نویسنده درخواست می کنند که در انتها یک بیانیه اضافه کند: “محقق ادعا می کند که تضاد منافع وجود ندارد.” این بیانیه نویسنده است که تحقیق عینی و منصفانه را تضمین می کند.

این بیانیه نشان می‌دهد که نتایج تحقیق تحت تأثیر عوامل خارجی یا رفتار نادرست، مانند مبادله انگیزه‌های مالی برای نتایج مثبت نیست. اگر تحقیق توسط یک شرکت، تامین مالی می شود، نویسنده باید بیانیه ای عمومی مبنی بر اینکه تحقیق عاری از جانبداری است صادر کند. این روش در حالی که مشارکت شرکت را تایید می‌کند پایبندی به آیین نامه رفتاری مورد نیاز برای انتشارات دانشگاهی را نیز تایید می‌نماید.

 

بیایید با جزئیات بیشتری مواردی که تضاد منافع را به دنبال دارد، بررسی کنیم:

تضاد منافع زمانی به وجود می آید که منافع اصلی تحت تأثیر یک منفعت ثانویه قرار گیرد که ممکن است به قضاوت و اهداف حرفه‌ای آسیب برساند. در اینجا، منفعت اصلی به هدف اصلی کار، از جمله مزایای کارکنان، سلامت بیمار، صداقت تحصیلی و مسئولیت اجتماعی اشاره دارد. در حالی که منفعت ثانویه نه تنها منفعت مالی، بلکه سود حرفه ای و شخصی را نیز در بر می گیرد.

شناسایی تضاد منافع مربوط به منافع مالی آسان‌تر است، زیرا سود مالی نسبتاً قابل ردیابی است و به راحتی قابل اندازه‌گیری است. هیچ اشکالی ندارد که محققین به دنبال منافع ثانویه باشند، به عنوان مثال، به دنبال ارتقاء یا دستمزد بالاتر در هنگام انتشار مقاله باشند، مشروط بر اینکه علاقه ثانویه بر علاقه اصلی غلبه نکند. در زمینه تحقیقات پزشکی، تضاد منافع عمده ممکن است بین محققان پزشکی و شرکت‌های دارویی یا فناوری پزشکی ایجاد شود و یکی از رایج‌ترین نقاط تعارض شرکتی است که پژوهشگر را تحت تأثیر قرار می‌دهد تا اثرات یک دارو یا درمان را اغراق کند. برای جلوگیری از این تضادها، محققان، ناشران، سرمایه‌گذاران و سرپرستاران پژوهشی باید مشترکاً مسئولیت‌های خود را به روش‌های زیر انجام دهند:

محققین

برای اطمینان از اینکه تحقیقات مستقل و با ارزش بهینه برای علم انجام می‌شود، نویسندگان مسئول هستند در صورت لزوم روابط مالی خود را با ارائه‌دهنده کمک مالی به سازمان تحقیقاتی خود و عموم مردم افشا کنند.

ناشران

برای حمایت از حقوق نویسندگان و داوران، ناشران موظف به (الف) انتخاب داورانی هستند که تضاد منافع با نویسندگان ندارند. (ب) حفاظت از هویت داوران، و (ج) حفظ موضع بی طرف و عینی در فرآیند داوری همتایان( نهضت داوری باز می تواند چالش بزرگی برای این الزامات ایجاد کند.)

سرمایه‌گذارن مالی

سرمایه گذاران مسئول احترام به استقلال محقق هستند و نباید در فرآیند تحقیق دخالت کنند. سرمایه‌گذاران همچنین باید جزئیات بودجه را به سازمان محقق گزارش دهند و در صورت لزوم آن را برای عموم فاش کنند.

سرپرستان پژوهشی

سرپرستان پژوهشی مسئول بررسی هرگونه تضاد منافع احتمالی بین سرمایه‌گذاران و محققان به طور منظم هستند. ناظران می توانند از سرمایه گذاران و محققان بخواهند که تضاد منافع خود را به طور عمومی افشا کنند. سازمان‌ها همچنین باید دستورالعمل‌های مرتبط کاملی برای جلوگیری از هرگونه سوء رفتاری که ممکن است به دلیل تضاد منافع اساسی رخ دهد، داشته باشند.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *