blog

هنگام انتشار مقاله در یک مجله، حق چاپ را بررسی کنید.

حق چاپ

با وجود اینکه شما مقاله را نوشته و ویرایش کرده‌اید. آیا می‌دانستید که وقتی آن را برای انتشار به مجله‌ای ارسال می‌کنید و مجله مقاله شما را می‌پذیرد، مجله صاحب حق چاپ است؟ یکی از استثناهای این قانون زمانی است که یک مقاله را به صورت Open Access منتشر می کنید. بنابراین اگر می خواهید از کار خود استفاده مجدد کنید، این کار برای شما چه معنایی دارد؟

برای دانستن حق خود، باید مطمئن شوید که قرارداد انتقال حق چاپ (CTA) را هنگام ارسال مقاله به یک مجله خوانده‌اید.  CTA حق چاپ و بایدها و نبایدهای استفاده مجدد از کار شما را مشخص می کند.

این پست تمام جنبه های مربوط به کپی رایت را هنگام انتشار مقاله در یک مجله با نمونه های خاص مربوط به  Wolters Kluwer توضیح می دهد.

 

حقوق خود را بدانید.

خواندن قرارداد انتقال حق چاپ (CTA) هنگام ارسال مقاله خود به یک مجله، اولین و مهم ترین گام برای درک کاری که بعد از انتشار می توانید با مقاله خود انجام دهید، است. CTA مشخص می کند که چه کسی دارای حق نسخه برداری به همراه بایدها و نبایدهای استفاده مجدد از کار شما است. به عنوان مثال، اگر شما یک مقاله را در مجله Wolters Kluwer منتشر می کنید و می خواهید از بخش هایی از مقاله خود برای فعالیت های غیر تجاری (مانند استفاده مجدد از اطلاعات ارائه شده در یک کنفرانس) مجددا استفاده کنید. در صورتی که خبرنامه بیش از 100 بار تولید نشده و یا بیش از 100 بار به آن دسترسی نداشته باشید، می توانید از بخش هایی از مقاله خود (به عنوان مثال، 1 تصویر، 1 شکل، 1 چکیده، 1 گزیده) در یک خبرنامه علمی استفاده کنید.

استفاده مجدد از متن کامل مقاله شما در صورت ترجمه و انتشار مجدد در مجلات دیگر قابل قبول است. استفاده در ارائه در یک کنفرانس یا سمینار (شما می توانید تا 100 نسخه تهیه کنید). در یک مخزن سازمانی یا وبلاگ شخصی (CTA ها معمولاً یک دوره تحریم 12 ماهه را درخواست می کنند). و یا در پایان نامه بدون تغییر استفاده می شود.

شرایطی وجود دارد که برای استفاده مجدد از کار خود باید از مجله Wolters Kluwer مجوز دریافت کنید. اگر استفاده مجدد از کار شما برای مقاصد تجاری یا انتفاعی باشد- حتی مطالب آموزشی که توسط شرکت های داروسازی حمایت می شود. – مشمول هزینه های مجوز خواهد بود.

 

درخواست مجوز

برای درخواست مجوز برای استفاده مجدد از مقاله ای که در مجله Wolters Kluwer منتشر کرده اید، باید حقوق خود را بدانید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به وب سایت مجله یا Ovid.com بروید، مقاله خود را با استفاده از تابع جستجو پیدا کنید و روی «درخواست مجوزها» کلیک کنید، که در زیر عنوان مقاله یا در سمت راست صفحه در زیر ابزار مقاله قرار دارد.

 

حق چاپ 1

 

پس از کلیک بر روی “درخواست مجوزها”، فرمی ظاهر می شود که در آن می توانید درخواست حق چاپ خود را ارائه دهید. اگر برای تکمیل فرم نیاز به کمک دارید، می‌توانید با مرکز تأیید حق نسخه‌برداری (CCC) به آدرس customercare@copyright.com یا با تیم مجوزها در Wolters Kluwer در lwwjournalpermissions@wolterskluwer.com تماس بگیرید.

 

حق چاپ 2

رسانه های اجتماعی و حق چاپ

حق چاپ چگونه بر توانایی شما برای به اشتراک گذاری مقاله خود در رسانه های اجتماعی تأثیر می گذارد؟ Wolters Kluwer نویسندگان را تشویق می کند که از رسانه های اجتماعی برای اعلام انتشار مقالات خود استفاده کنند. می توانید عنوان مقاله خود را پست کنید، توییت کنید، یا به اشتراک بگذارید و یک لینک به چکیده مقاله در صفحه اصلی مجله قرار دهید، که همیشه به صورت رایگان در دسترس همه خوانندگان است. با این حال، لطفاً توجه داشته باشید  که CTA اجازه پست متن کامل مقاله را در شبکه‌های سایت اجتماعی، مانند Researchgate را نمی‌دهد.

وقتی یک مقاله در یک مجله دسترسی آزاد منتشر می شود، حق چاپ به چه صورت است؟

برای اینکه هنگام درخواست استفاده مجدد از مقاله‌ای که در یک مجله دسترسی آزاد منتشر شده‌است، چه کاری می توانید انجام دهید و چه کاری نمی توانید انجام دهید. نمودار زیر را ببینید. همیشه درباره مجوز ارائه شده برای مجله (در نمودار زیر تحت مجوز کاربر فهرست شده است.) جویا شوید و متوجه شوید که آیا هزینه های پردازش مقاله وجود دارد یا خیر. به عنوان مثال، مجوز کاربر CC-BY-NC-ND بیشترین محافظت را برای نویسندگان فراهم می کند. زیرا به کسی اجازه نمی دهد مقاله شما را بدون اجازه شما تغییر دهد.

حق چاپ 3

دستورالعمل STM

اگر یک مجله یا ناشر کتاب کار شما را منتشر کرده است و عضو STM که یک انجمن تجارت جهانی برای ناشران دانشگاهی و علمی است، ممکن است بتوانید از بخش‌های کوچکی از متن و برخی تصاویر یا شکل‌ها در مقاله جدید خود استفاده مجدد کنید. انجمن مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها را منتشر می‌کند که در آن ناشران به‌عنوان یک گروه موافقت می‌کنند که متن و تصاویر/شکل‌های خاصی را بین ناشران مجاز کنند. برای اینکه ببینید آیا ناشر بخشی از دستورالعمل‌های STM است، از http://www.stm-assoc.org/copyright-legal-affairs/permissions/permissions-guidelines دیدن کنید.

 

سوالات متداول

فهم حقوق خود در مورد حق چاپ زمانی مهم است که بخواهید بخشی یا تمام مقاله منتشر شده را به اشتراک بگذارید. اما ممکن است کمی گیج کننده باشد. برای فهرستی از سؤالات متداول درباره حق نسخه‌برداری و مجوزها، از لینک زیر http://www.lww.com/Home/opencms?id=JournalPermission دیدن کنید.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *