چگونه از داده ها و مطالب منبع باز در تحقیقات خود استفاده کنیم

تصحیح یک مرحله ضروری قبل از ارسال هر متنی است، خواه یک درخواست شغلی، مقاله دانشگاهی، سند تجاری یا کتاب خطی باشد. اگرچه تصحیح معمولاً با ویرایش همراه است، اما به طور متداول آخرین مرحله در فرآیند نوشتن است. تمرکز تصحیح، رفع خطاهای جزئی است، نه ایجاد تغییرات عمده در محتوا.

اگر یک تصحیح‌کننده با تجربه نیستید، نگران نباشید.شما می توانید با خواندن راهنمای مفید ما در زیر، نحوه تصحیح کار خود را به خوبی یاد بگیرید. در غیر این صورت، همیشه می توانید یک تصحیح‌کننده متخصص را برای بررسی کار خود استخدام کنید.

 

پنج مرحله اصلی تصحیح چیست؟

 برای شروع افراد تازه‌کار، ابتدا باید تمام اصول اولیه را بدانند. که این اصول می توانند تنها در پنج مرحله‌اصلی خلاصه شوند. بسته به اولویت خود می توانید این مراحل را به صورت جداگانه یا همزمان انجام دهید. این پنج مرحله متداول ترین اشتباهات و خطاهایی که باید هنگام انجام کارهای خود مراقب آنها باشید را شامل می‌شود.

1. مسائل املا و انتخاب کلمه

هنگام تصحیح هر چیزی، بایستی مراقب اشتباهات املایی باشید. اشتباهات املایی صرف نظر از توانایی املایی شما، امری بسیار رایج است. وقتی سریع کار می کنید، به راحتی می‌توانید چند کلمه را اشتباه تایپ کنید. همچنین فرصت خوبی است تا به دنبال انتخاب کلمات نادرست یا ناکارآمد باشید. در نهایت، به خاطر داشته باشید که مراقب هرگونه استفاده نادرست از حروف اضافه، هم‌آواها و حرف های معین و نامعین باشید.

2. ناهماهنگی سبکی

ناهماهنگی سبکی می تواند به چند چیز متفاوت اشاره داشته باشد. برای مثال، ممکن است عبارات یا عناوین را به صورت متناقض با حروف بزرگ بنویسید یا بین کلمات و اعداد برای اعداد جابجا شوید. جابجایی بین سبک‌های نوشتاری دو کشور مختلف نیز ممکن است نگران کننده باشد.

به عنوان مثال، اگر در بریتانیا زندگی می کنید و برای یک مشتری آمریکایی محتوا می نویسید، مطمئن شوید که از املای بریتانیا برای کلماتی مانند honor و favorite استفاده نمی کنید.

3. نشانه‌گذاری نادرست

نشانه گذاری به نمادهایی اشاره دارد که ما برای جداسازی و ساختار جملات خود استفاده می کنیم. اگر یک نوشته با علامت‌های مختلف پر شود، می تواند خواننده را سردرگم کند و کار را غیرحرفه‌ای جلوه دهد.

مطمئن نیستید که چه چیزی باعث خطای نشانه‌گذاری می شود؟ در اینجا چهار خطای نشانه‌گذاری وجود دارد که باید هنگام تصحیح به دنبال آنها باشید:

 • جاافتادن‌ ویرگول
 • استفاده نادرست از آپستروف ها
 • استفاده نادرست از خط تیره
 • آشفتگی در استفاده از  en و em
4. اشتباهات گرامری

توجه به اشتباهات گرامری یکی از جنبه های اصلی تصحیح است. ما قبلاً به چند مشکل گرامری رایج اشاره کرده‌ایم، اما در اینجا هفت نوع دیگر از خطاهای گرامری وجود دارد که باید هنگام تصحیح یک سند به دنبال آنها باشید:

 • Dangling modifiers
 • مقایسه های ناقص
 • حروف بزرگ عنوان نامناسب
 • استفاده نادرست از نقطه ویرگول
 • صداهای مجهول
 • کاربرد Less در مقایسه با fewer
 • کاربرد Who ،Whose ، Who’s،  Whom
5. مشکلات قالب بندی

ممکن است لازم باشد مشکلات قالب‌بندی، از جمله قالب‌بندی نادرست نقل‌قول‌ها، تورفتگی ناهماهنگ پاراگراف، و از دست رفتن شماره‌های صفحه، سرصفحه‌ها و پاورقی‌ها را اصلاح کنید. مرحله تصحیح باید به عنوان آخرین مرحله باشد، زیرا انجام سایر ویرایش‌ها پس از آن می‌تواند مشکلات بیشتری در رابطه با شماره صفحات، فاصله و غیره ایجاد کند.

 

تصحیح چه مدت باید طول بکشد؟

تصحیح بسته به تجربه تصحیح‌کننده، طول و پیچیدگی محتوا و غیره می تواند یک کار کوتاه یا طولانی باشد. برای مثال، حدود نیم ساعت طول می کشد تا یک تصحیح‌کننده حرفه‌ای 1000 کلمه را تصحیح کند. در این صورت، یک تصحیح‌کننده مبتدی می تواند انتظار داشته باشد که از 45 دقیقه تا یک ساعت یا بیشتر برای تصحیح به اندازه یک ویراستار خبره طول بکشد.

گفتنی است، شما نباید از لحظه‌ای که نوشتن و ویرایش را به پایان رساندید، تصحیح را شروع کنید. هنگامی که با چشمانی تازه به کار خود نگاه می کنید، ممکن است تشخیص اشتباهات برای شما آسان تر باشد. برای بهترین نتایج، در حالت ایده آل باید حداقل یک یا دو روز قبل از شروع آخرین دور تصحیح صبر کنید. با این حال، اگر در یک ضرب الاجل فشرده هستید، حتی یک یا دو ساعت انتظار می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

 

نکات اضافی تصحیح برای مبتدیان

در اینجا چند نکته اضافی برای تصحیح افراد تازه کار وجود دارد تا به شما کمک کند بهترین نتایج را دریافت کنید:

مراقب میانبرهای دیجیتالی باشید: املای دیجیتالی مانند Grammarly می تواند به شما در یافتن و تصحیح خطاها کمک کند. با این حال، شما نباید به طور کامل به آنها تکیه کنید. این میانبرهای دیجیتالی معمولاً اشتباهات املایی، نشانه‌گذاری و گرامری را نادیده می گیرند.

اشتباهات تکراری را یادداشت کنید: آیا کلمه ای وجود دارد که به نظر می رسد همیشه اشتباه املایی داشته باشید؟ شاید تمایل داشته‌باشید از کاما خیلی زیاد استفاده کنید و یا استفاده ناکافی داشته‌باشید. سعی کنید به این اشتباهات مکرر توجه داشته باشید تا بتوانید هنگام تصحیح کار خود به آنها توجه کنید.

استخدام یک تصحیح‌کننده حرفه‌ای را در نظر بگیرید: ویراستاران و تصحیح‌کنندگان حرفه‌ای نسبت به غلط‌گیر املای دیجیتال قابل اعتمادتر هستند. آنها همچنین سریع، بی طرف، باتجربه هستند و می توانند اشتباهاتی را که ممکن است از دست بدهید، تشخیص دهند.

 

می توانید روی کارشناسان موسسه بیان حساب کنید.

خدمات‌تصحیح و ویرایش سریع، مقرون به صرفه و با کیفیت موسسه بیان  بسیار مورد اعتماد است. تیم با استعداد ما از کارشناسان ما، خدمات ویرایش و تصحیح را برای طیف گسترده ای از محتوا ارائه می دهد. کارشناسان ما ویرایش آکادمیک، ویرایش ESL، ویرایش کتاب، ویرایش تجاری، ویرایش شخصی و موارد دیگر را انجام می‌دهند.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *