blog

چگونه یک سوال تحقیقاتی بنویسیم؟

چگونه یک سوال تحقیقاتی بنویسیم؟

صرف نظر از اینکه در حال نوشتن پایان نامه یا مقاله باشید، نوشتن یک سوال تحقیقاتی خوب کلید موفقیت در یک پروژه است. آگاهی درباره‌ی سوالی که می‌خواهید به آن پاسخ دهید، کار شما را آسان می‌کند و به کار شما جهت می‌بخشد.

تحقیقات انواع مختلفی را شامل می شود. برخی از تحقیقات با بررسی اطلاعات علمی موجود در مورد موضوعی خاص، به سادگی به اطلاعات خواننده می‌افزایند. افراد دیگر ممکن است بخواهند یک فرضیه منحصر به فرد یا دیدگاه جدیدی در مورد دانش و نظریه‌های موجود مطرح کنند، در حالی که سایر افراد ممکن است به طور کلی، تحقیقات جدید را خلاصه کنند. با ایجاد یک سوال تحقیقاتی خوب، می توانید تمرکز نوشته را روی رسیدن به هدف مربوطه قرار دهید.

یک پروژه‌ی تحقیقاتی پایه ممکن است بر اساس دانش موجود شکل گرفته‌باشد و برای توسعه یک نظریه‌ی جدید یا احتمالاً برای درخواست نیازهای تحقیقاتی آینده گسترش یافته‌باشد. از سوی دیگر، تمرکز شما ممکن است بر روی پایگاه اطلاعاتی موجود و استفاده از آن‌ برای ارائه راه حلی جهت حل یک مشکل واقعی باشد. آیا تحقیق شما در حوزه‌ای است که مورد مطالعه قرار نگرفته است، یا به موضوعی کاملاً توسعه‌یافته با پیچیدگی جدید نگاه می‌کند؟

نوشتن یک سوال تحقیقاتی اولین گام در سازماندهی کار شما و ارائه موثر آن به همکاران احتمالی است. اگر این مرحله نادیده‌گرفته‌شود، کار شما تمرکز لازم را برای موفقیت نخواهد داشت.

 

سوال تحقیقاتی چیست؟

یک سوال تحقیقاتی راهنما و هدفی را برای کار شما فراهم می‌کند. یک سوال تحقیقاتی خوب، موضوعی را که می‌خواهید به آن بپردازید، متمرکز و برجسته می‌کند. این سوال باید سؤالی باشد که باعث تفکر و بحث باشد و سوالی با پاسخ واضح نباشد. در عین حال، باید واقع بینانه باشد و راه حلی منطقی و گام به گام ارائه دهد. برای ارائه یک راه حل قابل دستیابی باید راهکاری وجود داشته‌باشد، بنابراین باید متمرکز و مختصر باشد، اما به اندازه کافی پیچیده باشد تا کلیت کار شما را امکان پذیر کند.

همچنین باید چیزی باشد که همکاران شما آن را مرتبط با مسائل اصلی رشته‌ی تحصیلی شما بدانند.  موضوع شما باید خواننده را هیجان زده کند و توجه او را به خود جلب کند، در غیر این صورت به سرعت به سراغ عنوان بعدی خواهند رفت.

بسته به پیچیدگی کار شما، اعم از پایان نامه یا مقاله ، یک سوال تحقیقاتی خوب ممکن است به مجموعه‌ای از سوالات تبدیل شود که منجر به نتیجه گیری شود. وقت بگذارید و سؤالات کلی و مراحلی را که چارچوبی را برای نوشتن شما فراهم می‌کند، بیان کنید.

در اینجا چند سؤال وجود دارد که هنگام ایجاد سؤال تحقیقاتی باید از خود بپرسید تا مطمئن شوید که سؤال خوبی است.

  • آیا سوال شما متمرکز اما بدون پاسخ واضح است؟
  • آیا سوال عملی و پاسخ آن از نظر راه حل گام به گام قابل دستیابی است؟
  • سوال شما به رشته‌تحصیلی شما مربوط می شود و باعث ایجاد بحث های متفکرانه می شود؟
  • آیا هنوز جایی برای بحث و گفتگو وجود دارد؟
  • آیا سوال شما چالش برانگیز است؟
  • پاسخ به سؤال شما بدون بررسی حقایق و اطلاعات ارائه‌شده دشوار است؟
  • آیا سوال پژوهشی شما برداشت منحصر به فردی از موضوع می دهد؟

 

چگونه یک سوال تحقیقاتی بنویسیم؟

بهتر است هنگام انجام تحقیقات خود در مورد یک سؤال پژوهشی بالقوه، با موضوع گسترده‌ای که در رشته‌ی شما جذابیت دارد، شروع کنید و به طور روشمند آن را به طور جزئی تر بررسی کنید. انتظار نداشته باشید فوراً به سؤال تحقیقاتی خود برسید.  موضوعات فعلی در رشته‌ی شما روی چه موضوعاتی متمرکز هستند؟ قبل از انتخاب یک موضوع گسترده، حتماً از مجلات، نشریات و مقالات علمی در حوزه تحصیلی خود مطلع شوید.

اگر موضوع شما شامل داده‌های عددی در مقابل داده‌های کیفی و غیر عددی باشد، رویکرد شما متفاوت خواهد بود.

هنگامی که موضوعی را در دست دارید، آن را به مشکلات محدود تقسیم ‌بندی کنید. در این مرحله، تا حد امکان بسیاری از مسائل احتمالی را یادداشت کنید، برای تهیه فهرستی از دغدغه‌ها در مورد موضوع انتخابی خود، طوفان فکری به پا کنید. قبل از اینکه شروع به محدود کردن سوال کنید، تمام جنبه‌های موضوع را به دقت بررسی کنید.

می توانید با توصیف مشکل و بررسی مطالعات فعلی مربوط به آن شروع کنید. از آن‌جا، امکان کاوش نقاط ضعف و قوت در تئوری‌های  مختلف وجود دارد تا ببینید که تحقیقات خود را کجا متمرکز کنید. بسته به پیچیدگی پروژه‌ی شما، ممکن است مجبور شوید یک سری سوالات مرتبط بسازید تا به نتیجه برسید.  یک سوال تحقیقاتی خوب، پایه اولیه یک مقاله جالب، آموزنده و موفق است.

 

 

نمونه سوالات تحقیقاتی

برای مثال، زمینه کلی مطالعه بررسی فایده نسبی ورزش در مقابل محدودیت رژیم غذایی در کاهش درصد چربی کل توده بدن است. سوالات ممکن است به شرح زیر باشد:

ورزش در مقایسه با محدودیت رژیم غذایی برای دستیابی به کاهش چربی بدن چگونه است؟

سوالات فرعی ممکن است به شرح زیر باشد:

چه نوع ورزش هایی در تغییر ترکیب بدن موثرترند؟

چه نوع رژیم هایی در تغییر ترکیب بدن موثرتر هستند؟ نتیجه‌گیری‌های شما چگونه مرتبط با موضوع هستند؟

در زیر نمونه‌ای از یک سوال تحقیقاتی آورده‌شده‌است که به مقایسه ارزیابی مراقبت از سلامت روان در ایالات متحده و کانادا مربوط می‌شود. راه‌های زیادی برای تمرکز بر سوال تحقیقاتی وجود دارد. مثلا:

ارزیابی تفاوت پیامدهای مراقبت‌های بهداشت روانی ایالات متحده و کانادا برای بیماران یک مرکز مراقبت‌های حاد کوتاه‌ مدت ؟

چگونه تسهیلات کوتاه مدت با نتایج بلند مدت سلامت روان در ایالات متحده با کانادا مرتبط است؟

(6 رای)

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *