blog

نحوه نوشتن ضرورت تحقیق (همراه با مثال)

نحوه نوشتن ضرورت تحقیق (همراه با مثال)

چه در حال نوشتن یک مقاله تحقیقاتی یا پایان نامه باشید، بخشی به نام ضرورت تحقیق به خوانندگان شما اطمینان می دهد که تأثیر کار شما را درک می کنند. نحوه نوشتن موثر این بخش حیاتی مقاله یا پایان نامه تحقیقاتی خود را از طریق مراحل دقیق، دستورالعمل ها و مثال های ما بیاموزید.

 

ضرورت تحقیق چیست؟

ضرورت تحقیق، اهمیت تحقیق شما را نشان می دهد. این بخش فرصتی را به شما می دهد تا تأثیر مطالعه را بر حوزه تحقیقاتی خود، دانش جدیدی که به آن کمک می کند و افرادی که از آن سود می برند، ثابت کنید.

 

ضرورت تحقیق را کجا باید قرار دهیم؟

ضرورت تحقیق بخشی از فصل اول یا مقدمه است. بعد از اساس، بیان مسئله و فرضیه تحقیق آمده است.

 

چرا باید ضرورت تحقیق را لحاظ کنیم؟

هدف از ضرورت تحقیق این است که به شما فضایی بدهد تا به خوانندگان خود توضیح دهید که دقیقاً چگونه تحقیقات شما به رشته مورد مطالعه کمک می کند. اینجا جایی است که توضیح می‌دهید چرا تحقیقاتتان ارزش انجام دارد و چقدر برای جامعه، مردم و مؤسسات مختلف اهمیت دارد.

 

نحوه نوشتن ضرورت تحقیق: 5 مرحله

در زیر مراحل و رهنمودهایی در مورد نحوه نگارش آسان ضرورت تحقیق ارائه شده‌است.

1. از بیان مسئله تحقیق خود به عنوان نقطه شروع استفاده کنید.

بیان مسئله شما به خودی خود می تواند سرنخ هایی در مورد اینکه مطالعه تحقیقاتی شما به چه نتیجه ای می رسد و چه کسانی از آن سود می برند ارائه دهد.

از خود بپرسید “پاسخ به مشکل تحقیق من چگونه سودمند خواهد بود؟”به این ترتیب، شما ایده ای از ارزش انجام مطالعه خود خواهید داشت.

فرض کنید مشکل تحقیق شما این است که “سطح اثربخشی علف لیمو (Cymbopogon citratus) در کاهش سطح گلوکز خون موش سوئیسی (Mus musculus) چقدر است؟”

کشف رابطه مثبت بین مصرف علف لیمو و کاهش سطح گلوکز خون ممکن است به نتایج زیر منجر شود:

  • افزایش درک عمومی از خواص پزشکی گیاه؛
  • قدردانی بیشتر جامعه از اهمیت چای بادرنجبویه
  • استفاده از علف لیموبه عنوان یک داروی ارزان، در دسترس و طبیعی برای کاهش سطح گلوکز خون.
2. هنگامی که مزایای کلی مطالعه خود را به صفر رساندید، وقت آن است که آن را به ذینفعان خاص تقسیم کنید.

توضیح دهید که چگونه تحقیقات شما به منابع موجود در این زمینه کمک منابع می کند. به چیزهایی فکر کنید که توسط مطالعات قبلی کشف نشده اند. سپس، بنویسید که چگونه تحقیقات شما باعث کشف بخش‌های ناشناخته مقالات قبلی می شود. از این طریق می توانید خوانندگان خود را متقاعد کنید که در حال مطالعه مطلب جدیدی هستید.

3. توضیح دهید که تحقیقات شما چه سودی برای جامعه خواهد داشت.

در این بخش، بگویید که تحقیقات شما چگونه بر جامعه تأثیر می گذارد. به این فکر کنید که چگونه نتایج تحقیقات شما چیزی را در جامعه شما تغییر می دهد.

به عنوان مثال، در مطالعه در مورد استفاده از علف لیمو در کاهش سطح گلوکز خون، ممکن است نشان دهید که از طریق تحقیقات خود، جامعه قادر خواهد بود به اهمیت علف لیمو و سایر گیاهان پی ببرد. در نتیجه، جامعه تشویق به ترویج کشت و استفاده از گیاهان دارویی خواهد شد.

4. افراد یا مؤسسات خاصی را که از مطالعه شما سود می برند، نام ببرید.

با استفاده از مثال بالا، ممکن است نشان دهید که نتایج این تحقیق برای افرادی مفید خواهد بود که به دنبال مکمل جایگزین برای جلوگیری از سطح بالای گلوکز خون هستند.

5. نشان دهید چگونه مطالعه شما ممکن است به مطالعات آینده در این زمینه کمک کند.

همچنین باید مشخصاً نشان دهید که چگونه پژوهش شما بخشی از منابع رشته مورد مطالعه شما خواهد بود و چگونه برای محققین آینده مفید خواهد بود. در مثال بالا، ممکن است نشان دهید که از طریق داده ها و تجزیه و تحلیلی که تحقیقات شما ارائه خواهد کرد، محققان آینده ممکن است سایر قابلیت های گیاهان گیاهی را در پیشگیری از بیماری های مختلف کشف کنند.

 

نکات و هشدارها

از قبل فکر کن:

با تجسم کامل مطالعه خود، اتصال نقاط و شناسایی ذینفعان مطالعه برای شما آسان تر خواهد شد.

مختصر بنویس:

آن را ساده، واضح و قابل فهم بیان کنید تا خوانندگان از مزایای تحقیق شما قدردانی کنند. ازطولانی کردن آن بپرهیزید.

از کل به جزء بروید:

مانند یک هرم وارونه، شما از بالا با بحث در مورد سهم کلی مطالعه خود شروع می کنید و هرچه پیش می روید موصوع مشخص تر می شود. به عنوان مثال، اگر تحقیق شما در مورد تأثیر تنظیم آموزش از راه دور بر سلامت روان دانشجویان یک دانشگاه خاص باشد، ممکن است با بحث در مورد مزایای تحقیق برای جامعه، برای مؤسسه آموزشی، برای تسهیلگران یادگیری شروع کنید و در نهایت به دانشجویان ختم شود.

درخواست کمک:

به عنوان مثال، ممکن است از مشاور تحقیقاتی خود بخواهید تا بینش هایی در مورد اینکه چگونه تحقیقات شما ممکن است به مقالات موجود کمک کند، بپرسید. تا زمانی که سوالات درستی بپرسید، مشاور تحقیقاتی شما می تواند شما را در مسیر درست راهنمایی کند.

بازنگری و تجدید نظر:

آماده اعمال تغییرات لازم در تحقیقات خود باشید. چه پاسخ دهندگان یا متغیرهای دخیل در مطالعه شما، چیزهای غیرمنتظره ای وجود خواهد داشت که به سازگاری شما نیاز دارد. همیشه جا برای پیشرفت وجود دارد، بنابراین تا زمانی که به خط پایان نرسیده‌اید، هرگز فرض نکنید کارتان تمام شده‌است.

 

نمونه هایی از ضرورت تحقیق

این بخش نمونه‌هایی از ضرورت تحقیق را با استفاده از مراحل و دستورالعمل های ارائه‌شده در بالا ارائه می دهد.

مثال 1: تحقیقات مرتبط با STEM

موضوع تحقیق: سطح اثربخشی علف لیمو(Cymbopogon citratus) در کاهش سطح گلوکز خون موش سوئیسی (Mus musculus).

ضرورت تحقیق:

این تحقیق بینش های جدیدی را در مورد فواید دارویی علف لیمو(Cymbopogon citratus) به ویژه در توانایی کاهش قند خون آن ارائه می دهد.

از طریق این تحقیقات، جامعه بیشتر متوجه ترویج استفاده از گیاهان دارویی به ویژه علف لیمو به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در برابر بیماری های مختلف خواهد شد. مردم و موسسات پزشکی نیز ممکن است علف لیمو را به عنوان یک مکمل جایگزین در برابر افزایش قند خون در نظر بگیرند.

علاوه بر این، تجزیه و تحلیلی که در این مطالعه ارائه شده است، اطلاعات ارزشمندی را برای تحقیقات آتی که فواید دارویی مختلف علف لیمو و سایر گیاهان دارویی را بررسی می کند، منتقل می کند.

مثال 2: تحقیقات مرتبط با تجارت و مدیریت

موضوع تحقیق: تحلیل مقایسه ای استفاده از بازاریابی سنتی و بازاریابی رسانه های اجتماعی در شرکت های کوچک پوشاک.

ضرورت تحقیق:

با مقایسه دو استراتژی بازاریابی ارائه‌شده توسط این تحقیق، درک فعلی شرکت ها در مورد این استراتژی های بازاریابی از نظر هزینه، مقبولیت و پایداری گسترش می یابد. این مطالعه ارائه واضحی در مورد استراتژی های بازاریابی در شرکت های کوچک پوشاک ارائه می دهد و به آن ها بینشی می دهد که کدام استراتژی برای آن ها مناسب تر و مفیدتر است.

به طور خاص، این تحقیق به شرکت‌های نوپای پوشاک در تصمیم‌گیری اینکه کدام استراتژی بازاریابی را باید به کار گیرند، سودمند خواهد بود. شرکت‌های قدیمی پوشاک نیز ممکن است نتیجه این تحقیق را برای بررسی کنند و از آن برای استراتژی بازاریابی فعلی خود استفاده کنند.

علاوه بر این، مقایسه دقیق استراتژی های بازاریابی درگیر در این تحقیق می تواند به عنوان ابزاری برای مطالعات بیشتر برای نوآوری استراتژی های فعلی مورد استفاده در صنعت پوشاک باشد.

مثال 3: تحقیقات مرتبط با علوم اجتماعی.

موضوع تحقیق: Divide Et Impera: مروری بر چگونگی غلبه استراتژی تفرقه بینداز و تسخیر در تاریخ سیاسی فیلیپین.

ضرورت تحقیق:

از طریق کاوش جامع این مطالعه در مورد تاریخ سیاسی فیلیپین، تأثیر Divide et Impera یا تمرکززدایی سیاسی بر تشخیص سیاسی در طول تاریخ فیلیپین آشکار، تأکید و بررسی خواهد شد. علاوه بر این، این تحقیق چگونگی حاکمیت این اصل را تا زمان تئاتر سیاسی فعلی فیلیپین روشن خواهد کرد.

به علاوه، با تحلیل انجام شده توسط این پژوهش، نهادهای سیاسی رویکرد جدیدی در نحوه برخورد با این اصل با یادگیری تأثیر آن در گذشته خواهند داشت.

همچنین نمای کلی ارائه شده در این تحقیق به دنبال پارادایم های جدیدی خواهد بود که برای بحث آینده در مورد اصل Divide et Impera مفید خواهد بود و ممکن است منجر به تحلیل عمیق تری از آن شود.

مثال 4: تحقیقات مرتبط با علوم انسانی

موضوع تحقیق: اثربخشی مدیتیشن بر کاهش سطح اضطراب دانشجویان.

ضرورت تحقیق:

این تحقیق دیدگاه‌های جدیدی را در رویکرد به مسائل اضطرابی دانشجویان از طریق مدیتیشن ارائه خواهد کرد.

به طور خاص، این تحقیق به نفع موارد زیر خواهد بود:

جامعه : این مطالعه آگاهی را در جامعه در مورد تشخیص اضطراب به عنوان یک نگرانی برای سلامت روان و اینکه چگونه مدیتیشن می تواند یک رویکرد مفید برای کاهش آن باشد، گسترش می دهد.

موسسات و مدیران دانشگاهی: از طریق این تحقیق، موسسات دانشگاهی و مدیران ممکن است برنامه‌ها و حمایت‌های مربوط به مدیتیشن را ترویج کنند. و این موضوع می‌تواند به دانشجویان در مقابله با مسائل اضطرابی خود کمک کند.

طرفداران سلامت روان: نتیجه این تحقیق اطلاعات ارزشمندی را در اختیار طرفداران سلامت روان قرار می‌دهد تا کمپین خود را در زمینه گسترش آگاهی در مورد نحوه برخورد با مسائل مختلف سلامت روان از جمله اضطراب و چگونگی جلوگیری از انگ‌زدن به افراد مبتلا به اختلالات سلامت روانی ادامه دهند.

والدین: این تحقیق ممکن است والدین را متقاعد کند که برنامه‌هایی شامل مدیتیشن را در نظر بگیرند. که این امر ممکن است به دانشجویان کمک کند تا با مسائل اضطرابی خود مقابله کنند.

دانشجویان: دانشجویان مستقیماً از این تحقیق سود خواهند برد. زیرا یافته‌های آن ممکن است آن ها را تشویق کند که مراقبه را به عنوان رویکردی برای کاهش سطح اضطراب خود در نظر بگیرند.

محققین آینده: این مطالعه اطلاعات مربوط به مدیتیشن را به عنوان رویکردی برای کاهش سطح اضطراب پوشش می دهد. بنابراین، نتیجه این مطالعه می تواند برای بحث های آینده در مورد قابلیت های مدیتیشن در کاهش سایر نگرانی های سلامت روان مورد استفاده قرار گیرد.

 

سوالات متداول

1. تفاوت بین ضرورت تحقیق و اساس تحقیق چیست؟

هدف هر دو توجیه انجام تحقیق است. با این حال، ضرورت تحقیق بر مزایای خاص تحقیقات شما در این زمینه، برای جامعه و افراد و مؤسسات مختلف متمرکز است. از سوی دیگر، منطق مطالعه زمینه ای را در مورد اینکه چرا محقق انجام مطالعه را آغاز کرده است، ارائه می دهد.

بیایید تحقیق در مورد اثربخشی مدیتیشن در کاهش سطح اضطراب دانشجویان کالج را به عنوان مثال در نظر بگیریم. اگر برای آنضرورت تحقیق می نویسید، باید توضیح دهید که چگونه تحقیقات شما به جامعه، مؤسسه دانشگاهی و دانشجویان در برخورد با مسائل اضطراب از طریق مدیتیشن کمک می کند. در همین حال، برای منطق مطالعه، ممکن است بیان کنید که به دلیل شیوع حملات اضطرابی در بین دانشجویان، تصمیم گرفته‌اید آن را به نقطه کانونی کار تحقیقاتی خود تبدیل کنید.

2. تفاوت بین توجیه و ضرورت تحقیق چیست؟

در توجیه تحقیق، شما استدلال منطقی پشت انجام مطالعه را بیان می کنید. از سوی دیگر، ضرورت تحقیق با هدف ارائه مزایای خاصی که تحقیقات شما به حوزه مورد مطالعه، جامعه، مردم و مؤسسات کمک می کند، به خوانندگان ارائه می شود.

دوباره فرض کنید که تحقیق شما در مورد اثربخشی مدیتیشن در کاهش سطح اضطراب دانشجویان دانشگاه است. اگر در حال نوشتن “ضرورت تحقیق” هستید، ممکن است بیان کنید که تحقیقات شما شواهد جدیدی در مورد توانایی مدیتیشن برای کاهش سطح اضطراب دانشجویان ارائه می دهد. در همین حال، ممکن است در توجیه بیان کنید که مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد چگونه مدیتیشن توسط افراد در مواجهه با نگرانی‌های سلامت روان خود استفاده می‌شود. همچنین ممکن است نشان دهید که چگونه مدیتیشن یک رویکرد عملی در مدیریت اضطراب با استفاده از تجزیه و تحلیل ارائه‌شده توسط مقالات قبلی است.

3. چگونه باید بخش ضرورت تحقیق تحقیق خود را شروع کنم؟

شما می توانید ضرورت تحقیق خود را با استفاده از عباراتی مانند:

  • این تحقیق کمک خواهد کرد…
  • یافته های این تحقیق…
  • این مطالعه با هدف…
  • از طریق تحلیل ارائه شده در این مطالعه…
  • این مطالعه به نفع…

علاوه بر این، می‌توانید ضرورت تحقیق خود را با توضیح اینکه سهم تحقیق شما در زمینه‌ای که مطالعه می‌کنید چه خواهد بود، شروع کنید.

4. تفاوت بین هدف مطالعه و ضرورت تحقیق چیست؟

هدف مطالعه بر دلایلی تمرکز دارد که چرا تحقیق شما انجام شده است، در حالی که ضرورت تحقیق نشان می دهد که نتایج تحقیق شما چگونه به نفع همه خواهد بود.

فرض کنید تحقیق شما در مورد:

اثربخشی علف لیمو در کاهش سطح گلوکز خون موش سوئیسی است. شما ممکن است در ضرورت تحقیق خود بگنجانید که نتایج این تحقیق اطلاعات و تجزیه و تحلیل جدیدی در مورد توانایی پزشکی علف لیمو در حل هایپرگلیسمی ارائه می دهد. در همین حال، ممکن است در هدف مطالعه خود بگنجانید که تحقیقات شما می خواهد راهی ارزان تر و طبیعی برای کاهش سطح گلوکز خون ارائه دهد زیرا مکمل های تجاری گران هستند.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *