blog

6 نرم افزار مدیریت منابع برای تحقیقات شما

6 نرم افزار مدیریت منابع برای تحقیقات شما

عموماً دانشجویان، دانشگاهیان، نویسندگان و محققان باید تحقیقات زیادی انجام دهند. با وجود پایگاه‌های داده متنوع و مجلات آنلاین و وب‌سایت‌های مختلف، مدیریت و سازماندهی بسیاری از مراجع می‌تواند بسیار دشوار باشد، به خصوص اگر به صورت دستی این کار را انجام دهید. آیا می‌دانستید که برنامه‌هایی وجود دارند که واقعاً می‌توانند مراجع شما را مدیریت و پیگیری کنند؟ بسیاری از برنامه‌های نرم افزاری مدیریت منابع، این فرآیند را تقریباً بدون دردسر انجام می دهند. در اینجا 6 مورد برتر از نرم‌افزارهای مدیریت منابع را ذکر کرده‌ایم.

6 نرم افزار مدیریت منابع برتر

مدیریت منابع به صورت آنلاین دشوار نیست، به خصوص زمانی که برنامه های اسناددهی وجود دارند که به شما امکان می‌دهند منابع خود را به راحتی سازماندهی و استناد کنید.

نرم افزارهای مدیریت منایع در ذخیره‌سازی منابع، دسته‌بندی آن ها و گنجاندن موارد مناسب در مطالعه‌ی شما، تلاش می کنند.

بدون نرم‌افزارهای مدیریت منایع از دست‌دادن یک منبع مهم و یا آوردن نادرست منبع که اتفاق بدتری است به راحتی اتفاق می‌افتد.

6 برنامه مدیریت منابع برتر عبارت اند از:

 1. Mendeley
 2. Flowcite
 3. RefWorks
 4. Zotero
 5. EndNote
 6. Citationsy

Mendeley

mendeley

اگر در زمینه فنی یا علمی مشغول هستید، Mendeley یک گزینه عالی برای کار شما است. این نرم‌افزار مدیریت منبع، به کاربران اجازه می‌دهد تا در Microsoft Word، LibreOffice و LaTeX استناد انجام دهند.

مندلی برای کار مشترک بسیار مناسب است زیرا به شما امکان می دهد با همکاران خود ارتباط برقرار کنید و مقالات، یادداشت ها و حاشیه نویسی های خود را با آن ها به اشتراک بگذارید. از طریق وب یا از طریق آیفون یا آیپد می توان از آن بر روی رایانه خود استفاده کرد، و کار خود را در هر کجا که هستید به آسانی انجام دهید.

بررسی Mendeley

Mendeley به ویژه برای جمع آوری داده‌هایی که از فایل های PDF که در فرآیند تحقیق خود پیدا می کنید، مفید می باشد. به طور خودکار جزئیات بیشتر را استخراج کرده و به کتابخانه شما اضافه می کند. این نرم افزار همچنین دارای یک نمایشگر PDF داخلی برای مطالعه آسان است.

هر دو گزینه رایگان و پولی Mendeley، یکی از بهترین مدیران مرجع است و به راحتی در همه دستگاه ها قابل دسترسی است. برای سازماندهی آسان، به شما این امکان را می‌دهد که منابع را تحت عنوان اخیرا خواند‌شده یا اخیرا اضافه‌شده دسته‌بندی کنید.

به عنوان یک راهکار اضافی برای حفظ تمام یادداشت های خود از منابع روی یک پلتفرم واحد، Mendeley سیستم اختصاصی خود را برای حاشیه نویسی فایل های PDF دارد. این بدان معناست که برای یادداشت برداری نیازی به ترک پلتفرم ندارید!

Endnote در مقایسه با Mendeley

اگر شما مانند اکثر محققان و نویسندگان هستید، ممکن است Endnote را با Mendeley مقایسه کنید. اگر چنین است، در اینجا چند نکته وجود دارد که ممکن است تصمیم شما را تحت تاثیر خود قرار دهد.

Mendeley بخش عمده‌ای از ویژگی های خود را به صورت رایگان ارائه می دهد. به شما این امکان را می دهد که منابع خود را در همه دستگاه های خود همگام سازی کنید و طبقه‌بندی مراجع را ساده می کند.

از سوی دیگر، EndNote یک جایگزین گران‌تر مندلی است. اکثر ویژگی های آن فقط با اشتراک پولی قابل دسترسی است. با این حال، EndNote ابزار کامل تری است که تمرکز زیادی روی مجلات دانشگاهی دارد. می‌توانید پایگاه‌های اطلاعاتی مانند PubMed را دقیقاً در داخل ابزار جستجو کنید و با یکپارچه‌سازی Cite When You Write، قالب‌بندی استناد را آسان می‌کند.

هر دو پلتفرم دارای ویژگی های بسیار خوبی هستند. انتخاب بین این دو فقط به مقدار پولی که می توانید در ماه هزینه کنید و رشته خاص شما بستگی دارد.

Flowcite

مدیریت منابع Flowcite

Flowcite به محققان کمک می کند تا هر جنبه‌ای از نوشتار دانشگاهی، از جمله تحقیق، مدیریت منابع، نوشتن مشارکتی، حاشیه‌نویسی، ویرایش و انتشار را مدیریت کنند. همچنین تمام خدمات مورد نیاز برای ایجاد یک مقاله تحقیقاتی را از ابتدا تا انتها گرد هم می آورد.

Flowcite علاوه بر ویژگی‌های اصلی رایگان، مانند کتابخانه علمی با تقریباً 25 میلیون منبع، مدیر مرجع، ویرایشگرهای LaTeX  و rich text، و نمایشگر مشترک PDF، تعدادی خدمات درجه یک برای ویرایش و تصحیح را ارائه می‌دهد.

بررسی Flowcite

مانند سایر ابزارهای مدیریت منابع، Flowcite دارای گزینه‌های رایگان و پولی است. گزینه رایگان آن ها به شما 3 گیگابایت فضای ذخیره سازی و ویژگی های همکاری برای حداکثر سه نفر می دهد. با این حال، با 9 دلار در ماه، اشتراک پولی Flowcite خیلی گران نیست.

با گزینه پولی آن، می توانید از ویژگی های زیر لذت ببرید:

 • یک نمایشگر PDF که در آن می توانید با همکاران خود در حاشیه‌نویسی همکاری کنید.
 • امکان دسترسی به مقالات مجلات رایگان درون پلتفرم
 • تا 30 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی برای مراجع مهم
 • ویژگی های همکاری برای حداکثر 10 نفر
 • امکان خرید یا اجاره کتاب های الکترونیکی از کتابفروشی آنلاین Flowcite
 • افزونه مرورگر برای ذخیره مراجع در مواقع اضطراری

اگر به دنبال یک پلتفرم همه‌کاره هستید که به شما در تحقیقات مقاله و نگارش، قالب‌بندی و املای آن کمک کند، Flowcite بهترین گزینه است.

RefWorks

RefWorks

RefWorks یک نرم افزار مدیریت منابع استثنایی است. اگرچه که این نرم افزار رایگان نیست، اما بسیاری از کالج ها و دانشگاه‌ها اشتراک RefWorks را دارند، و این بدان معناست که ممکن است آن را از طریق دانشکده خود در دسترس داشته باشید.

RefWorks بسیار مناسب است زیرا به کاربران امکان می دهد کتابشناسی و نسخه های خطی را در صدها سبک خروجی تولید و قالب بندی کنند، از جمله برخی از رایج ترین آن ها (مانند APA، MLA، یا شیکاگو). همچنین به کاربران این امکان را می دهد که اطلاعات کتابشناختی بیشتری را مدیریت کنند، به همین دلیل است که برای دانشگاهیان و محققان به طور یکسان بسیار مناسب است.

بررسی Refworks

RefWorks یک نرم افزار مدیریت منابع ایده‌آل برای دانشجویان کارشناسی است، با توجه به اینکه اکثر دانشگاه ها اشتراک آن را دارند.

با RefWorks، می‌توانید کتاب‌شناسی‌ها را در قالب‌های مختلف ایجاد کنید، و رابط کاربری ساده‌ای دارد که بسته به پیچیدگی نیازهای پژوهشی شما، می‌تواند یک مزیت یا ضرر باشد.

همچنین دارای ویژگی های مفیدی مانند سازماندهی مرجع، نمایشگر PDF داخلی، و قابلیت همگام سازی داده های خود با Dropbox است تا بتوانید به صورت آفلاین به آن دسترسی داشته باشید.

Mendeley در مقایسه با Refworks

هر دو RefWorks و Mendeley گزینه های بسیار خوبی برای ذخیره و سازماندهی مراجع شما دارند، اما انتخاب بین این دو به نیازها و موقعیت خاص شما بستگی دارد.

Mendeley یک پلتفرم کاربر پسندتر و پایدارتر است. افراد زیادی از ویژگی‌های همکاری قوی این ابزار و توانایی مشاهده فایل‌های PDF تمام‌متن از درون آن لذت می‌برند.

Zotero

مدیریت منابع Zotero

Zotero  هم رایگان و هم متن باز است. به این معنی که نیازی به پرداخت هزینه برای آن ندارید و طراحی آن برای عموم قابل دسترسی است. Zotero یک انتخاب عالی برای یک مدیر مرجع، به ویژه برای دانشجویان است. زیرا هم به عنوان وب سرویس و هم به عنوان یک سرویس آفلاین در دستگاه شخصی شما (لپ تاپ، آی پد، تلفن همراه و غیره) اجرا می شود.

Zotero نه تنها اطلاعات کتابشناختی شما را ذخیره و قالب بندی می کند، بلکه به شما امکان سازماندهی، برچسب گذاری و جستجوی این اطلاعات را نیز می دهد. این کار به طور خودکار و یکپارچه اطلاعات را از کتاب ها، مقالات مجلات و سایر منابع آنلاین استخراج می کند و فرآیند ایجاد فهرست منابع را بی دردسر می کند.

بررسی Zotero

Zotero یک نرم افزار مدیریت منابع متن باز با گزینه های رایگان و پولی است که به شما امکان می دهد منابع مبتنی بر وب را ذخیره کنید. با پسوند مرورگر آن (کانکتور) می توانید به راحتی منابعی را که در حین تحقیق پیدا کرده‌اید را ذخیره و سازماندهی کنید.

به عنوان یکی از محبوب‌ترین نرم افزارهای مدیریت منابع، Zotero تا 300 مگابایت فضای ذخیره‌سازی فایل رایگان را ارائه می‌دهد.

Zotero در مقایسه با Mendeley

وقتی Zotero را با Mendeley مقایسه کنیم، به راحتی می توانیم بفهمیم که هر دو نرم افزار مدیریت منابع به شما توانایی سازماندهی موثر مراجع خود را می دهند.

یکی از مزایای Mendeley این است که فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان بیشتری را نسبت به سایر پلتفرم‌ها ارائه می‌کند – حداکثر تا ۲ گیگابایت. این به شما فضایی برای حدود 700 تا 800 مقاله می دهد. اگر قصد دارید منابع زیادی را جمع آوری کنید، این پلتفرم ممکن است گزینه بهتری باشد.

با این حال، Zotero برای مقالات غیر ژورنالی و داشتن یک جامعه کاربری اختصاصی برای پشتیبانی، بهتر شناخته شده است، زیرا یک پروژه متن باز است.

هر دو پلتفرم به شما این امکان را می‌دهند که هنگام مرور، نقل‌قول‌ها را ذخیره کنید و افزونه‌های رایگان برای Word و LibreOffice برای ایجاد نقل‌قول‌ها، پاورقی‌ها و کتاب‌شناسی‌‌های درون متنی داشته باشید.

EndNote

EndNote

اگر در یک مقاله تحقیقاتی همکاری می کنید، EndNote بسیار مناسب است. این نرم افزار به شما امکان می دهد منابع را با حداکثر 14 همکار در هر نقطه از جهان به اشتراک بگذارید. بنابراین قطعاً بهترین انتخاب برای همکاری است.

یکی از نکات برجسته این نرم افزار مدیریت منابع این است که شامل انواع مرجع مانند مصاحبه، پادکست، مقاله کنفرانس و بیانیه مطبوعاتی است. همچنین به شما امکان می دهد نقل قول هایی را به اسلایدهای مایکروسافت پاورپوینت اضافه کنید، که به ویژه در صورت ایجاد یک ارائه گروهی، مفید است.

EndNote دارای کاتالوگ عظیمی از گزینه‌های قالب با بیش از 6000 سبک مرجع است. بنابراین صرف نظر از رشته‌ی شما، مطمئناً سبکی را که  متناسب با نیازهای شما باشد، پیدا خواهید کرد. اگرچه EndNote رایگان نیست، اما مطمئنا کیفیت بالایی دارد.

بررسی EndNote

EndNote به عنوان یکی از کامل ترین بسته های نرم افزاری مدیریت منابع در صنعت شهرت دارد. این ابزار بسیار قدیمی تر از سایر ابزارهای مشابه بوده و دارای ویژگی‌های قوی برای محققان و دانشجویان در نسخه پولی خود است. (۲۹۹ دلار، خرید یکباره)

در EndNote، می‌توانید قوانینی ایجاد کنید که به شما امکان می‌دهد مراجع خود را سازماندهی کنید و با استفاده از یکپارچه‌سازی Cite while You Write، استنادها را در چندین بخش در متن خود قالب‌بندی کنید.

آخرین نسخه EndNote همچنین همکاری را آسان‌تر می‌کند و حداکثر 200 کاربر را برای اشتراک‌گذاری منابع پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این، EndNote یک موتور جستجو دارد که جستجو در پایگاه‌های داده مانند PubMed را بدون خروج از پلتفرم آسان می‌کند.

Endnote در مقایسه با Zotero

بسته به نوع نرم افزار مدیر استناد مورد نیاز، EndNote و Zotero هر دو ویژگی های مفیدی را برای محققان و دانشجویان ارائه می دهند.

در حالی که Zotero ویژگی های بیشتری را به صورت رایگان ارائه می دهد و یکی از بهترین جوامع پشتیبانی را دارد، EndNote گزینه گران تر اما قوی تر است. با این حال، هر دو ابزار در سازماندهی و دسته بندی مراجع به شما کمک می کنند.

هر دو ابزار به شما این امکان را می دهند که منابع را به راحتی از پایگاه PubMed دانلود کنید، نقل قول های تکراری را پیدا و حذف کنید، و نقل قول هایی را که به طور خودکار به سبک ترجیحی شما قالب بندی می شوند در متن خود وارد کنید.

علاوه بر این، به نظر می‌رسد Zotero برای مقالات غیرژورنالی مناسب‌تر است، در حالی که EndNote اغلب بهترین انتخاب برای رشته‌های STEM است.

Citationsy

Citationsy

Citationsy یک انتخاب عالی است چراکه بسیار سازگار است. می توانید به عنوان یک صفحه در مرورگر خود به آن دسترسی داشته باشید یا آن را به عنوان یک برنامه افزودنی Chrome یا برنامه تلفن همراه بارگیری کنید، به این معنی که می توانید از هر دستگاهی با اتصال اینترنت به کتابخانه خود دسترسی داشته باشید.

مانند سایر نرم افزارهای مدیریت منابع، به طور خودکار جزئیات استناد را استخراج می کند تا مجبور نباشید آن ها را خودتان تایپ کنید. حتی می‌توانید از اپلیکیشن موبایل آن برای استناد به کتاب های خود با اسکن بارکد استفاده کنید.

بررسی Citationsy

Citationsy با رابط کاربری بصری و آسان، یک نرم افزار مدیریت منبع دلچسب، برای دانشجویان و متخصصان است.

این پلتفرم دارای بیش از 300000 کاربر است و ویژگی هایی دارد که که به شما کمک می کند منابع کتابشناختی را از تلفن همراه خود به کتابخانه اضافه کنید و کتاب های فیزیکی را اسکن کنید تا به عنوان مراجع بعدی ذخیره کنید. در حال حاضر، Citationsy از بیش از 8000 فرمت استناد پشتیبانی می کند و می توان منابع را در قالب BibTeX/LaTeX صادر کرد.

از نظر قیمت، Citationsy یک نسخه آزمایشی 3 روزه رایگان با اشتراک 4.99 دلار در ماه برای دانشجویان و 9.99 دلار در ماه اشتراک برای افراد غیردانشجو دارد.

نکته ای که باید در مورد Citationsy به خاطر بسپارید این است که برخی از ویژگی های آن در مقایسه با EndNote و Mendeley محدودتر است. بنابراین مطمئن شوید که دقیقا همان چیزی است که شما به دنبال آن هستید!

نتیجه

روند مشترک نرم‌افزارهای مدیریت منابع را ملاحظه نمودید؟ از ویژگی هایی که این برنامه ها ارائه می کنند، استفاده کنید تا تحقیق خود را کمی آسان تر کنید.

اگر ترجیح می‌دهید یک ویرایشگر خبره منابع را مطابق با هر راهنمای سبکی به درستی قالب‌بندی کند، خدمات تصحیح آکادمیک سریع، مقرون‌به‌صرفه و حرفه‌ای بیان را بررسی کنید.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *