blog

12 روش برای بهبود سریع مهارت مقاله نویسی آکادمیک

نگارش علمی: از شروع جملات با عدد یا مخفف خودداری کنید.

اگر مقاله نویسی با چند قانون اساسی شروع شود، هر کسی می تواند نگارش یک مقاله دانشگاهی را بیاموزد.

یک مقاله آکادمیک باید بر اساس یک پایان نامه محکم اما قابل بحث، حمایت از شواهد مرتبط و معتبر، و با یک نتیجه گیری موجز و کامل بسته شود.

با رعایت بهترین روش برای نوشتن مقاله، می‌توانید مقالات ارزشمند و متقاعدکننده‌ای بنویسید، حتی وقتی که از نظر زمانی محدودیت دارید.

 

چه چیزی یک مقاله خوب را می سازد؟

همانطور که قبلا ذکر شد، اساس هر مقاله علمی خوب، ایده اصلی آن است. پایان نامه خود را با جمله ابتدایی خود اشتباه نگیرید. راه‌های خوبی برای شروع یک مقاله وجود دارد، اما تعداد کمی از آن ها بلافاصله ایده‌های اصلی خود را ارائه می‌کنند. پس از پیش نویس پایان نامه خود، می توانید شروع به توسعه مقاله خود در مورد آن کنید. این توسعه شامل نکات اصلی مقاله شما می‌شود و همچنین بدنه اصلی آن را تشکیل می دهد. مقالات همچنین معمولاً شامل یک مقدمه و نتیجه گیری مرتبط و قانع کننده است.

مقاله نویسی

درک نحوه نوشتن یک مقاله خوب

هنگام نوشتن یک مقاله دانشگاهی، باید یکسری از ویژگی ها را در نظر بگیرید. تمرکز، توسعه، وحدت و انسجام همگی نقش مهمی را در تشخیص مقاله استثنایی از مقاله ای که کمتر از کامل است ایفا می کنند.

نکات زیر می تواند به نویسندگان کمک کند تا مقالات خود را به روشی مناسب سازماندهی، قالب بندی و پشتیبانی کنند که با هدف مورد نظر آنها مطابقت داشته باشد. در اینجا 12 نکته برای نوشتن مقاله آکادمیک آورده شده است.

1- قبل از شروع نوشتن بدانید که قرار است در مورد چه چیزی بنویسید.

نویسندگانی که آموزش ندیده‌اند ممکن است ، شروع به تایپ کنند، نویسندگان با تجربه می دانند که مراحل زیادی برای نوشتن یک مقاله وجود دارد.

به طور خلاصه، قبل از تایپ یک کلمه، باید بدانید که می خواهید چه بگویید. ساده ترین راه برای خلاصه کردن یک پایان نامه و ایجاد یک استدلال مناسب این است که قبل از شروع نوشتن مقاله خود یک طرح کلی ایجاد کنید.

طرح کلی شما باید شامل یادداشت های کلی باشد که مقدمه (از جمله پایان نامه شما)، متن مقاله (که باید شامل پاراگراف های جداگانه باشد که نکات اصلی را با شواهد و مثال های فراوان ارائه می کند) و نتیجه گیری (که همه چیز را به هم مرتبط می کند) باشد.

2- درک کاملی از گرامر، علائم نگارشی و سبک اولیه داشته باشید.

قبل از اینکه وارد تکنیک های دقیق تری از مقاله نویسی شوید، باید درک کاملی از گرامر، علائم نگارشی و سبک داشته باشید. بدون این اصول ، برقراری ارتباط موثر ایده های خود و اطمینان از جدی گرفتن آن ها دشوار خواهد بود.

مبانی گرامر شامل مطابقت فاعل و فعل، استفاده صحیح از ضمیر و ساختار مناسب جمله است. مطمئن شوید از کاربرد مناسب رایج ترین علائم نگارشی آگاهی دارید. مراقب استفاده از ویرگول باشید و بدانید چه زمانی نیاز به نقطه است.

در نهایت، لحن  در مقاله نویسی دانشگاهی بسیار مهم است. از زبانی استفاده کنید که تا حد امکان مختصر باشد. از کلمات انتقالی که چیزی به جمله اضافه نمی کنند و کلمات غیر ضروری که استدلال شما را کم می کند، خودداری کنید.

علاوه بر این، در صورت امکان از صدای معلوم به جای مجهول استفاده کنید .این لحن مقاله شما را واضح و مستقیم بیان می کند.

3- از واژگان مناسب استفاده کنید و بدانید که معنای واقعی کلماتی که استفاده می کنید چیست.

نحوه استفاده از زبان به خصوص در مقاله نویسی دانشگاهی مهم است. هنگام نوشتن یک مقاله دانشگاهی، به یاد داشته باشید که دیگران را متقاعد می کنید که متخصصی هستید که به طور هوشمندانه در مورد موضوع خود بحث می کنید.

استفاده از کلمات ثقیل و دشوار فقط برای اینکه متن هوشمندانه به نظر برسد اغلب نتیجه معکوس دارد.

اگر از معنای دقیق یک کلمه مطمئن نیستید، منجر به استفاده نادرست از آن می شود. استفاده از زبان مبهم همچنین می تواند از وضوح استدلال شما بکاهد .

4- استدلال را درک کنید و شواهد را به طور انتقادی تجزیه و تحلیل کنید.

هنگام مقاله نویسی، بحث اصلی شما باید همیشه سرلوحه ذهن شما باشد. ممکن است وسوسه شوید در مورد یک یادداشت جانبی جالب صحبت کنید، انجام این کار باعث می‌شود نوشته شما مختصر نباشد.

همیشه شواهدی را که در مقاله خود آورده اید را زیر سوال ببرید. از خود بپرسید، “آیا این به طور مستقیم پایان نامه من را تصدیق می‌کند؟” اگر پاسخ «خیر» است، احتمالاً باید آن شواهد را حذف کرد.

وقتی در حال ارزیابی شواهد هستید، انتقادی و دقیق باشید. شما می خواهید از قوی ترین تحقیقات برای حمایت از پایان نامه خود استفاده کنید. تنها ارائه شواهد در حمایت از یک استدلال کافی نیست. یک نویسنده خوب همچنین باید توضیح دهد که چرا شواهد مرتبط و حمایت کننده هستند.

هر چیزی که می نویسید باید مربوط به وضوح به موضوع و استدلال شما مربوط باشد.

مقاله نویسی

5- نحوه نوشتن نتیجه گیری وپشتیبانی آن از تحقیقاتتان را بدانید.

یکی از مراحلی که در نوشتن مقاله اکثر اوقات نادیده گرفته می شود بخش نتیجه گیری است. نتیجه گیری تمام تحقیقات شما را به هم پیوند می دهد و پایان نامه شما را اثبات می کند. این بخش نباید بیان مجدد مقدمه یا کپی پایان نامه شما باشد.

یک نتیجه گیری قوی به طور خلاصه شواهد کلیدی مورد بحث در بدنه یک مقاله را مشخص می کند و مستقیماً آن را با پایان نامه مرتبط می کند تا نشان دهد که چگونه شواهد استدلال اصلی تحقیق شما را اثبات یا رد می کنند.

مقالات بی‌شماری نوشته شده‌اند تا نتیجه‌گیری‌های مبهم و ضعیف از مسیر خارج شوند. اجازه ندهید مقاله بعدی شما به یکی از آن‌ها تبدیل شود.

6- پایان نامه‌ای محکم برای پشتیبانی از استدلال های خود بسازید.

پایان نامه رکن اصلی یک مقاله است. با انتخاب یک پایان نامه خاص، می توانید استدلال هایی را برای حمایت از ایده اصلی خود ایجاد کنید. در مورد یک تجربه منحصر به فرد یا دیدگاه خاص خود در مورد یک موضوع را نیز بنویسید.

پایان نامه شما باید واضح و منطقی اما در عین حال قابل بحث باشد. در غیر این صورت، پشتیبانی از آن با استدلال های قانع کننده ممکن است دشوار باشد.

7- یک پاراگراف آغازین جالب ایجاد کنید.

مهم نیست که چگونه مقاله خود را شروع می کنید، باید تلاش کنید فوراً علاقه خواننده را جلب کنید. اگر پاراگراف آغازین شما توجه را جلب نکند و مغز را درگیر نکند، هرگونه تلاش برای متقاعد کردن خواننده ممکن است قبل از شروع مقاله پایان یابد.

آغاز مقاله شما برای تعیین مرحله پایان نامه شما بسیار مهم است.

8- همیشه به یاد داشته باشید که مقاله خود را ویرایش و تصحیح کنید.

هر نویسنده شایسته ای به شما خواهد گفت که مقاله نویسی واقعا نیاز به بازنویسی دارد. یک مقاله آکادمیک خوب به طور اجتناب‌ناپذیری از چندین پیش‌نویس می‌گذرد، چرا که به آرامی شکل می‌گیرد. وقتی به پیش نویس نهایی می رسید، باید مطمئن شوید که تا حد امکان کامل است.

این بدان معنی است که مقاله خود ویرایش و تصحیح کنید. به عبارت دیگر، شما باید مقاله خود را هر چند بار که لازم است بخوانید تا تمام اشتباهات گرامری، علامت گذاری و غلط املایی حذف شود.

بهتر است که شخص سومی کار شما را بررسی کند. مشاوره با یک سرویس ویرایش حرفه ای یا همتا را در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که ویراستاران حرفه‌ای می‌توانند به شما در شناسایی استدلال‌های توسعه نیافته، زبان لفظی غیر ضروری و سایر بازخوردها کمک کنند.

9- هنگام گسترش متن اصلی مقاله خود، استدلال های قوی و مرتبط ایجاد کنید.

هر جمله در متن اصلی مقاله شما باید پایان نامه شما را توضیح دهد و پشتیبانی کند. تعداد استدلال در یک مقاله دانشگاهی، یک حداقل سه استدلال اصلی را شامل می شود.

استدلال‌های اصلی پشتیبان، نیازمند پشتیبانی در قالب حقایق، ارقام، مثال‌ها، قیاس‌ها و مشاهدات مرتبط هستند.

برای انجام این کار باید در تحقیقات مناسب شرکت کنید. برای سازماندهی تلاش های تحقیقاتی خود، ممکن است بخواهید فهرستی از سوالات تحقیقاتی خوب تهیه کنید.

10- قبل از نوشتن، قالب مقاله خود را انتخاب کنید.

شکل نهایی مقاله شما تا حد زیادی به نوع قالبی که استفاده می کنید، بستگی دارد. انواع فرمت مقاله دانشگاهی محبوب عبارتند از: انجمن زبان مدرن آمریکا (MLA)، انجمن روانشناسی آمریکا (APA)، و کتابچه راهنمای سبک شیکاگو (سبک شیکاگو).

این قالب‌ها بر همه چیز از قوانین بزرگ‌نویسی گرفته تا نقل قول منابع نظارت دارند. اغلب، اساتید قالب خاصی را برای مقاله شما دیکته می کنند. اگر این کار را نکردند، باید قالبی را انتخاب کنید که به بهترین وجه، مناسب رشته شما باشد.

11- انتقال واضحی بین ایده‌های خود ایجاد کنید.

اگرچه کلمات انتقالی غیرضروری دشمن اختصار و وضوح متن شما هستند، اما می‌توانند ابزار ارزشمندی برای جداسازی و اتصال بخش‌های مختلف مقاله شما باشند.

آن ها نه تنها به شما کمک می‌کنند تا ایده‌هایتان را بیان کنید، بلکه ساختاری منسجم به جملات شما و جریانی دلپذیر به نوشتارتان می‌آورند. فقط مطمئن باشید که از کلمات انتقالی مناسب برای هدف درست و تاثیر مناسب استفاده می کنید.

12- همیشه یک صفحه منابع سازماندهی شده را در پایان مقاله خود بگنجانید.

به عنوان یکی از اجزای کلیدی قالب‌بندی MLA، APA و شیکاگو به سبک، صفحه منابع یا آثار ذکر شده بخشی ضروری از هر مقاله دانشگاهی است.

صرف نظر از فرمت مورد استفاده، صفحه مرجع باید به خوبی سازماندهی شده و به راحتی قابل خواندن باشد تا مخاطبان شما بتوانند دقیقاً ببینند اطلاعات شما از کجا آمده است.

برای ایجاد یک صفحه مرجع با فرمت مناسب، ممکن است مجبور باشید با عبارات و اختصارات تخصصی مانند “و همکاران” آشنا شوید.

مقاله نویسی

سوالات متداول

چگونه یک مقاله ترغیب کننده بنویسیم؟

در مقدمه خود یک خط تحقیق ناشناخته یا ترغیب کننده را معرفی کنید که به نکته اصلی پایان نامه شما می پردازد.

با انتخاب دقیق زبان خود و آشکار کردن تدریجی جزئیات، می توانید خواننده را برای آنچه در ادامه می آید، منتظر نگه دارید.

بسیار شبیه یک قلاب ماهیگیری واقعی با طعمه کرم، یک قلاب موفق خوانندگان را فریب می دهد و آن ها را جذب می کند.

چگونه در نوشتن مقاله بهتر شویم؟

همانطور که در هر چیز دیگری پیشرفت می کنید، می توانید در مقاله نویسی نیز پیشرفت کنید شوید: تمرین، تمرین، تمرین! با این حال، چند راه وجود دارد که می توانید نوشتار خود را به سرعت بهبود بخشید تا بتوانید به موقع یک مقاله علمی با کیفیت را ارائه دهید.

علاوه بر پیروی از 12 نکته و دستورالعمل بالا، می‌توانید با چند روش و ساختار رایج برای گسترش مقاله آشنا شوید.

تکنیک‌های عالی مقاله نویسی شامل طوفان فکری و نمودارهای درختی است، به‌ویژه زمانی که موضوعی را برای ایده اصلی خود مطرح می‌کنید. آشنایی با ساختارهای مختلف برای سازماندهی مقاله (ترتیب اهمیت، زمانی و غیره) نیز بسیار مفید است.

چگونه یک مقدمه خوب برای یک مقاله بنویسیم؟

مؤثرترین مقدمه‌های مقاله با موضوع نسبتاً گسترده و کلی آغاز می‌شوند و سپس به تدریج از نظر تمرکز و دامنه محدود می‌شوند تا زمانی که به پایان نامه می‌رسند. به همین دلیل است که نویسندگان تمایل دارند اظهارات پایان نامه خود را در انتهای پاراگراف های مقدماتی خود قرار دهند.

از آن جایی که آن ها عموماً گسترده هستند و اغلب نزدیک به موضوع اصلی مقاله هستند، عملاً هیچ محدودیتی برای اینکه شروع یک مقدمه خوب چگونه باشد وجود ندارد. با این حال، نویسندگان هنوز تمایل دارند به جملات آغازین تا حدی کلیشه ای، مانند نقل قول ها و سؤالات فصیح، تکیه کنند.

چگونه یک نتیجه گیری خوب برای یک مقاله بنویسیم؟

به طور خلاصه، یک نتیجه گیری خوب دو کار را انجام می دهد. هر پایان بندی ضعیفی را جمع می کند و به نقطه اصلی مقاله شما می‌رساند.

برای یادگیری نحوه مقاله نویسی، باید مطمئن شوید که هیچ سوال بی پاسخی در ذهن خواننده باقی نمی ماند. یک نتیجه گیری خوب، پایان نامه را مجدداً بیان می کند و نکات اصلی پشتیبانی مقاله را تقویت می کند.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *