blog

نحوه نوشتن عنوان مقاله ، چکیده و کلمات کلیدی مناسب

نحوه نوشتن عنوان مقاله ، چکیده و کلمات کلیدی مناسب

حال که با انواع مقالات آشنا شدیم وقت آن رسیده است تا نگاهی به اجزای اصلی مقاله بیاندازیم. در این مطلب سعی داریم تا نکاتی را در مورد نگارش عنوان، چکیده و کلمات کلیدی مقاله بیان کنیم.

اکثرمحققان هنگام نگارش مقاله بیشترین وقت خود را صرف نوشتن “بدنه‌ی” مقاله (روش تحقیق ، نتایج و بحث) می‌کنند و اهمیت کمتری به عنوان و چکیده می‌دهند. از سوی دیگر، غالباً در سیستم ارسال مقاله به ژورنال کلمات کلیدی در قسمت جداگانه ای تایپ می‌شوند که کمترین توجه را به خود جلب می‌کنند.

اما نکته مهم اینجاست که این سه عنصر (عنوان ، چکیده و کلمات کلیدی) ممکن است کلید موفقیت در انتشار باشد و سهل انگاری در نگارش این سه بخش اساسی منجر به نادیده گرفته‌شدن مقاله می‌شود. در واقع می‌توان گفت کلمات کلیدی ، عنوان و چکیده همچون زنجیره ای به هم متصل هستند. کلمات کلیدی به افراد در یافتن مقاله مورد نظر کمک می‌کنند، اگر عنوان مقاله جذاب و مؤثر باشد توجه خوانندگان جلب می‌شود و حال نوبت چکیده است تا خوانندگان را ترغیب کنند تا مقاله را بخوانند.

همین ویژگی چکیده است که این بخش را تبدیل به جزء ضروری مقاله کرده است. فراموش نکنید چکیده باید کاملاً جامع باشد بدون اینکه جزییات را بیش از حد لازم ارائه دهد. این امر عمدتاً به این دلیل است که اگر خوانندگان تمام جزئیات مقاله تحقیق مورد نظر را در چکیده بدست آورند، ممکن است از مطالعه متن کامل مقاله منصرف شوند. پس اگر به دنبال جواب این سوال هستید که چرا نوشتن صحیح و اصولی عنوان ، چکیده و کلمات کلیدی مهم است نکات زیر را بخوانید.

مقدمه

عنوان ، چکیده و کلمات کلیدی نقش محوری در مقالات دارند. بدون آن‌ها ، ممکن است بسیاری از مقالات هرگز توسط خوانندگان علاقه مند خوانده نشوند و یا حتی در جستجوها به دست آن‌ها نرسد. به همین دلیل است اکثر موتورهای جستجوگر الکترونیکی ، بانکهای اطلاعاتی یا وب سایتهای مجله از کلمات موجود در عنوان و چکیده و لیست کلمات کلیدی شما استفاده می‌کنند تا مقاله را به خوانندگان علاقه مند نشان دهند. لذا، این سه بخش مقاله خود را جدی بگیرید زیرا بدون آن‌ها خوانندگان قادر به پیدا کردن یا استناد به مقاله شما نیستند.

عنوان و چکیده ها اغلب تنها بخش هایی از مقاله هستند که بصورت آنلاین و رایگان در دسترس هستند . از این رو ، هنگامی که خوانندگان مقاله شما را پیدا کردند، عنوان و چکیده را می‌خوانند تا تصمیم بگیرند که نسخه کامل مقاله را خریداری کنند. سرانجام ، چکیده اولین بخش مقاله شماست که ویراستاران و داوران مجله می‌خوانند. لذا، گاهی سردبیران پر مشغله ممکن است از چکیده استفاده کنند تا تصمیم بگیرند مقاله ای را برای داوری ارسال کنند یا آن را رد کنند. همچنین اولین برداشت داوران از مقاله شما زمانی شکل می‌گیرد که چکیده را می‌خوانند.

 

چطور عنوان مناسبی برای مقاله خود بنویسید؟

همانطور که اشاره شد، وب سایت‌های مجلات و موتورهای جستجو از کلمات موجود در عناوین مقاله تحقیق برای طبقه بندی و نمایش مقالات به خوانندگان علاقه مند استفاده می‌کنند. خوانندگان نیز از عنوان برای تعیین مطالعه یا عدم مطالعه‌ی مقاله استفاده می‌کنند. به همین دلیل دانستن چگونگی نوشتن عنوان خوب برای مقاله تحقیق مهم است. عناوین خوب مقاله (به طور معمول 10-12 کلمه)  حاوی 6-7 عبارت توصیفی است که به طور دقیق محتوای اصلی مقاله را دربرمی‌گیرد. (به عنوان مثال ، گونه های مورد مطالعه ، پیشینه ارزیابی‌شده یا فناوری مورد بحث)

 

چطور چکیده مناسبی برای مقاله خود بنویسید؟

خلاصه باید مانند یک ابزار بازاریابی عمل کند. باید به خواننده کمک کند تا با ارائه یک خلاصه سریع و دقیق از کل مقاله ، توضیح دهد که چرا تحقیق انجام شد و اهداف مورد نظر ، چگونگی تحقق این اهداف و یافته های اصلی چیست. لذا، چکیده را پس از اتمام نگارش مقاله بنویسید و سعی کنید  به این سؤالات با در نظر‌گرفتن اهداف اصلی / فرضیه‌ها از بخش مقدمه و نتیجه‌گیری پاسخ دهید: ” این مقاله چه مشکلی را حل می‌کند؟” و “چه چیزی به شما انگیزه داد تا این پژوهش را انجام دهید؟”

در مرحله بعد ، به این سؤال پاسخ دهید “چگونه شما در دستیابی به هدف خود پیش رفتید؟” برای پاسخ به این سوالات از جملات و عبارات کلیدی بخش روش حقیق استفاده کنید. اکنون با ذکر نتایج مهم از بخش نتایج ، یافته‌های خود را فاش کنید. سرانجام ، به این سؤال پاسخ دهید “پیامدهای یافته‌های شما چیست؟” حال جملات خود را به ترتیب در قالب یک پاراگراف بنویسید: مقدمه ، روش ها ، نتایج و پیامدها.

اطمینان حاصل کنید که این پاراگراف خود موارد زیر را شامل نمی‌شود:

  • شکل ها و جداول
  • اختصارات
  • پیشینه تحقیق یا استنادات مرجع

اکنون ، جملات خود را پیوند دهید و اطمینان حاصل کنید که افعال پاراگراف به زمان گذشته نوشته شده‌اند. همچنین بررسی کنید که اطلاعات به خوبی ارائه می‌گردد، ترجیحا به ترتیب شامل هدف ، طراحی / روش‌های اصلی مطالعه مورد استفاده ، یافته‌های اصلی ، نتیجه‌گیری و پیامدها باشد. چکیده نهایی را مورد بازبینی قرار دهید. اطلاعات موجود در چکیده باید منطبق با مقاله باشد. مهم است که چکیده با دستورالعمل های مجله مورد نظر (محدودیت کلمه ، نوع چکیده و غیره) مطابقت داشته باشد. چکیده را بخوانید تا خطاهای تایپی نداشته باشد. زیرا این امر ممکن است باعث شود داوران و سردبیران “نتیجه بگیرند که مقاله بد است و باید رد شود.”

 

چطور کلمات کلیدی مناسبی برای مقاله خود بنویسید؟

ژورنال ها ، موتورهای جستجو و خدمات چکیده و نمایه سازی، مقالات را با استفاده از کلمات کلیدی طبقه بندی می‌کنند . بنابراین ، لیست دقیق کلمات کلیدی ، نمایه‌سازی صحیح را تضمین می‌کند و کمک می‌کند تا مقاله شما به خوانندگان علاقه‌مند نمایش داده‌شود. این به نوبه خود شانس ارجاع دهی به مقاله شما را افزایش می‌دهد. برای انتخاب کلمات کلیدی ابتدا مقاله خود را بخوانید و اصطلاحات / عباراتی را که بارها در متن استفاده می‌شود ، لیست کنید. اطمینان حاصل کنید که این لیست شامل کلیه اصطلاحات / اصطلاحات اصلی کلید شما و چند عبارت اصلی دیگر است.

انواع مختلف یک اصطلاح / عبارت (مثلاً کلیه و کلیوی) ، نام داروها ، روشها و غیره را درج کنید. عبارات اختصاری متداول (مانند HIV) را درج کنید. اکنون به لیست واژگان / اصطلاحات معمول یا فهرست بندی ایندکس در رشته خود مراجعه کنید (GeoRef, ERIC Thesaurus, PsycInfo, ChemWeb, BIOSIS Search Guide, MeSH Thesaurus) و اطمینان حاصل کنید که اصطلاحاتی که شما استفاده کرده اید مطابق با موارد استفاده شده در این منابع است. سرانجام ، قبل از ارسال مقاله ، کلمات کلیدی خود را در موتور جستجو تایپ کنید و بررسی کنید که آیا نتایج حاصل از نمایش با مقاله شما مطابقت دارد یا خیر. این به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید که آیا کلمات کلیدی در مقاله تحقیق شما برای موضوع مقاله شما مناسب هستند.

در نهایت اگر چه نوشتن عناوین و چکیده و انتخاب کلمات کلیدی مناسب ممکن است چالش برانگیز باشد. اما به یاد داشته باشید که قطعاً ارزش وقت‌گذاشتن دارد زیرا کمک به دیده‌شدن هر چه بیشتر کار پژوهشی شما می‌کند.

نویسنده

atena.attaran