blog

نحوه نوشتن مقاله پذیرش دانشگاه | راهنمای کامل و مثال ها

نحوه نوشتن مقاله پذیرش دانشگاه | راهنمای کامل و مثال ها

‌‌‌مقاله پذیرش دانشگاهی می تواند باعث موفقیت یا شکست برنامه‌های شما بشود. این فرصتی است که موضوع شخصی خود را ایجاد کنید، ارزش ها و ویژگی های خود را به اشتراک بگذارید و خود را از سایر دانشجویان متمایز کنید

یک مقاله برجسته دارای چند عنصر کلیدی است

 • موضوعی منحصر به فرد و شخصی
 • روایتی متقاعد کننده و با ساختار خوب
 • سبک نوشتاری روشن و خلاقانه
 • شواهدی از خود ارزیابی و بینش

برای رسیدن به این هدف، بسیار مهم است که به خود زمان کافی برای طوفان فکری، نوشتن، بازبینی و بازخورد بدهید. در این راهنمای جامع، ما شما را در هر مرحله از فرآیند نوشتن مقاله دانشگاهی راهنمایی می کنیم.

چرا به یک مقاله متمایز نیاز دارید؟

در حالی که اکثر برنامه‌های شما دستاوردهای تحصیلیتان را فهرست می کند، مقاله پذیرش دانشگاهی شما فرصتی است برای به اشتراک‌گذاشتن اینکه چه کسی هستید و چرا می خواهید به دانشگاه اضافه شوید.

مقاله پذیرش دانشگاه شما حدود 25٪ از وزن کل درخواست شما را تشکیل می دهد و ممکن است حتی بیشتر از این نیز باشد زیرا برخی از دانشگاه ها آزمون های SAT و ACT را اختیاری می کنند. مقاله پذیرش دانشگاه ممکن است عامل تعیین‌کننده در درخواست شما باشد، به خصوص برای دانشگاه‌های رقابتی که اکثر متقاضیان دارای نمرات استثنایی، نمرات آزمون و برنامه‌‌های فوق برنامه هستند.

دانشگاه ها در یک مقاله به دنبال چه چیزی هستند؟

مسئولین پذیرش می خواهند پیشینه، شخصیت و ارزش های شما را درک کنند تا تصویر کامل تری از شما فراتر از نمرات آزمون شما به دست آورند. در اینجا نکاتی که دانشگاه ها در یک مقاله به دنبال آن هستند را آورده‌ایم:

 • ارزش ها و کیفیت ها را نشان دهد.
 • انتقاد پذیری و اصالت
 • خود ارزیابی و بینش
 • مهارت های نوشتاری خلاقانه، واضح و مختصر

سازماندهی را زود شروع کنید.

ایده خوبی است که در تابستان سال اول شروع به سازماندهی جدول زمانی درخواست دانشگاه خود کنید تا روند درخواست خود را آسان تر کنید. این کار به شما زمان کافی برای طوفان فکری مقاله، نوشتن، بازبینی و بازخورد می دهد. در حالی که جدول زمانی برای هر دانشجو متفاوت است، سعی کنید حداقل 1 تا 3 هفته را به طوفان فکری و نوشتن اولین پیش نویس خود اختصاص دهید و حداقل 2 تا 4 هفته را به بازنگری در چندین پیش نویس اختصاص دهید. به یاد داشته باشید که بین هر مرحله نوشتن و ویرایش زمان کافی برای استراحت بگذارید.

یک برگه به عنوان ناظر مقاله ایجاد کنید.

اگر برای چندین دانشگاه درخواست می دهید، باید چندین مقاله برای هر یک بنویسید. توصیه می کنیم یک برگه به عنوان ناظر مقاله ایجاد کنید تا به شما در تجسم و سازماندهی موارد زیر کمک کند:

 • مهلت ها و تعداد مقالات مورد نیاز
 • همپوشانی سریع، به شما این امکان را می دهد که یک مقاله برای درخواست های مشابه بنویسید.

یک موضوع منحصر به فرد را انتخاب کنید.

در حالت ایده‌آل، شما باید از تابستان قبل از سال آخر شروع به ایده‌پردازی درباره موضوعات مقاله‌های دانشگاهی کنید. به خاطر داشته باشید که نوشتن یک مقاله برجسته با موضوعی منحصر به فرد آسان تر است.

اگر می خواهید درباره یک موضوع رایج مقاله بنویسید، مانند آسیب ورزشی یا کار داوطلبانه در خارج از کشور، به دقت فکر کنید که چگونه می توانید آن را منحصر به فرد و شخصی کنید. شما باید بینش عمیق خود را نشان دهید و داستان خود را به روشی بنویسید تا آن را از مقالات مشابه متمایز کنید.

یک موضوع خوب چیست؟
 • برای شما معنادار و شخصی است.
 • غیر معمول است.
 • چیزی متفاوت از بقیه برنامه های شما را نشان می دهد.
سوالات طوفان فکری

قبل از انتخاب موضوع باید یک طوفان فکری جامع انجام دهید. در اینجا چند سوال برای شروع وجود دارد:

 • پنج ارزش اصلی شما چیست؟ چه تجربیاتی این ارزش ها را نشان می دهد؟
 • دوستان و خانواده شما از چه صفت هایی برای توصیف شما استفاده می کنند؟
 • با چه چالش ها یا شکست هایی مواجه شده‌اید و بر آنها غلبه کرده‌اید؟ چه درس هایی از آنها آموختید؟
 • چه چیزی شما را از همکلاسی هایتان متمایز می کند؟
 • چه چیزهایی نشان دهنده هویت، جامعه، روابط، علایق یا اهداف شما هستند؟
 • چه کسی را بیشتر تحسین می کنید؟ چرا؟
 • سه نفری به طور قابل توجهی روی زندگی شما تأثیر گذاشته اند؟ چه تاثیری روی شما گذاشتند؟
چگونه موضوع خود را شناسایی کنیم؟

در اینجا دو استراتژی برای شناسایی موضوعی که ارزش های شما را نشان می دهد وجود دارد:

با ویژگی های خود شروع کنید: ابتدا ویژگی های مثبت خود را شناسایی کنید. سپس، در مورد داستان هایی که این ویژگی ها را نشان می دهند، فکر کنید.

با یک داستان شروع کنید: فهرستی از لحظات به یاد ماندنی زندگی را بنویسید. سپس، یک مقدار نشان داده شده در هر داستان را مشخص کنید.

خلاصه مقاله خود را مشخص کنید.

پس از انتخاب موضوع، ایده‌های خود را در یک طرح مقاله سازماندهی کنید، که به شما کمک می کند در حین نوشتن تمرکز داشته باشید. برخلاف یک مقاله آکادمیک ، هیچ ساختار مشخصی برای مقاله پذیرش دانشگاه وجود ندارد. می توانید رویکرد خلاقانه تری داشته باشید و از تکنیک های داستان سرایی برای شکل دادن به مقاله خود استفاده کنید.

دو رویکرد متداول این است که مقاله خود را به عنوان یک سری داستان یا به عنوان یک روایت واحد بسازید.

ساختار وینیت

ساختار وینیت یا مونتاژ چندین داستان را به هم می پیوندد که با یک موضوع مشترک متحد شده اند. هر داستان باید یکی از ارزش ها یا ویژگی های شما را نشان دهد و با یک بینش یا چشم انداز آینده به پایان برسد.

این ساختار به مسئول پذیرش نگاهی اجمالی به شخصیت، پیشینه و هویت شما می دهد و نشان می دهد که چگونه ویژگی های شما در زمینه های مختلف زندگی شما ظاهر می شود.

مثال برای مقاله نویسی بر اساس ساختار وینیت

موضوع

 موزه ای با نمایش “پنج حس” از تجربیات من

مقدمه

راهنمای تور موزه من و نمایشگاه من با عنوان “در نظرگرفتن میراث من” را معرفی می کند.

منظره

 • داستان: تبعیض نژادی با چشمان من
 • درس: استفاده از نوشته هایم برای مستندسازی حقیقت

صدا

 • داستان: علایق موسیقی برادوی
 • درس: پیدا کردن صدای من

بو

 • داستان: بوی میز شام خانوادگی
 • درس: قدردانی از خانه و خانواده

لمس

 • داستان: ظرف شستن
 • درس: یافتن لحظات آرامش در برنامه شلوغ

طعم

 • داستان: دوچرخه سواری با آوا
 • درس: لذت بردن از کار خوب انجام شده

نتیجه‌گیری: راهنمای تور، تور را به پایان می‌رساند، از مهمانان دعوت می‌کند تا برای «مجموعه کالج پاییزی» برگردند، که شامل جستجوی من برای هویت و یادگیری است.

ساختار تک داستانی

ساختار تک داستان برای نشان‌دادن رشد شخصیت دانشجو در طول زمان است. برخی از مقالات روایی لحظات را در یک رویداد نسبتا کوتاه به تفصیل بیان می‌کنند، در حالی که برخی دیگر سفری طولانی‌تری  را روایت می‌کنند که ماه‌ها یا سال‌ها را در بر می‌گیرد.

اگر بر چالش مهمی غلبه کرده باشید یا بخواهید پیشرفت شخصی خود را نشان دهید، مقاله های تک داستانی موثر هستند.

طرح مثال برای مقاله روایی

موضوع: آسیب های ورزشی به من کمک می کند تا دانشجو و فرد بهتری باشم.

وضعیت: مصدومیت فوتبال

چالش: دوستان دور، معلمان نمی دانند چگونه کمک کنند، فوتبال برای من از بین رفته‌است.

نقطه عطف: شروع به دوست داشتن یادگیری در کلاس تاریخ خانم برادی. ملاقات کریستینا و دوستانش

واکنش های من: شعرخواندن; پیدا کردن علاقه مشترک به شعر با کریستینا. وقت بیشتری را صرف مطالعه و با افراد متفاوت از من کنم.

بینش: آنها به من شفقت آموختند و چشمانم را به سبک زندگی متفاوت باز کردند. با وجود اینکه هنوز نمی توانم فوتبال بازی کنم، یک بازی جدید را شروع می کنم.

بینش های خلاقانه

صرف نظر از ساختار مقاله خود، سعی کنید یک داستانی غافلگیرکننده یا بینش های اصلی ایجاد کنید، به خصوص اگر در مورد یک موضوع مشترک می نویسید. هرگز در مورد خودتان اغراق نکنید و حقایق را جعل نکنید تا جالب بنظر بیایید. با این حال، سعی کنید ارتباطاتی را در زندگی خود پیدا کنید که از داستان ها و درس های کلیشه ای منحرف شود.

بینش مشترک بینش منحصر به فرد
ایجاد یک تیم تمام ایالتی → دستاورد برجسته تشکیل یک تیم تمام ایالتی → محاسبه هزینه «نه» گفتن به سایر علایق
دوستی از دشمن → یافتن زمینه مشترک، بخشش دوست یابی از دشمن → با تفکر و رفتار سمی در خود مقابله کنید
تور گروه کر → فرصتی برای دیدن بخش جدیدی از جهان تور گروه کر → فرصتی برای خدمت در دانشجویان پیشرو و جوان
داوطلبانه → یادگیری برای کمک به جامعه و مراقبت از دیگران داوطلبانه → یادگیری انتقاد از ساختن رزومه غیرصادقانه
معرفی دوست برای مصرف مواد → انتخاب موقعیت عالی اخلاقی معرفی کردن دوست برای مصرف مواد → درک ریاکاری پنهان کردن اسرار

 

با یک مقدمه به یاد ماندنی شروع کنید.

مسئولین پذیرش سالانه هزاران مقاله را می خوانند و معمولاً فقط چند دقیقه را صرف خواندن هر مقاله می کنند. برای رساندن پیام شما، مقدمه یا قلاب شما باید توجه خواننده را جلب کند و او را وادار به خواندن بیشتر کند.

از شروع مقدمه خود با یک نقل قول معروف، کلیشه یا اشاره به خود مقاله خودداری کنید (“در حالی که من برای نوشتن این مقاله نشستم…”)

در حالی که گاهی اوقات می توانید از گفتگو یا نقل قول معنی دار از یکی از اعضای نزدیک خانواده یا دوستان استفاده کنید، مطمئن شوید که موضوع کلی مقاله شما را در بر می گیرد.

با استفاده از دو روش زیر یک راه خلاقانه برای شروع مقاله خود بیابید.

گزینه 1: با یک موضوع جذاب شروع کنید.

مقاله خود را با یک جمله غیرمنتظره شروع کنید تا کنجکاوی خواننده را برانگیخته و او را وادار کنید که مقاله شما را با دقت بخواند. یک مقدمه مرموز انتظارات خواننده را خلع سلاح می کند و سوالاتی را مطرح می کند که تنها با خواندن بیشتر می توان به آنها پاسخ داد.

مثال: به موزه رز آریموتو خوش آمدید. شما در شرف ورود به مجموعه “معنی سازی میراث من” هستید. به من اجازه دهید تا شما را از طریق نمایشگاه های منتخب راهنمایی کنم، خاطراتی که به دقت از تجربیات حسی رز تهیه شده است.

گزینه 2: با تصاویر واضح شروع کنید.

یک تصویر واضح و دقیق را به تصویر بکشید تا خواننده خود را فوراً به حافظه خود منتقل کنید. می توانید از وسط یک صحنه مهم شروع کنید یا یک شی را توصیف کنید که موضوع مقاله شما را منتقل می کند.

مثال: وقتی از رختخواب بیرون می آیم، درد از پا و بالای پایم می گذرد، مثل هر روز صبح که «بازی» می کنم. آن شب، یک مدافع خط دفاعی با من تکل زد و وزن 212 پوندی او به طور قطعی روی مچ پایم فرود آمد. صدا را قبل از اینکه حس کنم شنیدم.

مثل یک هنرمند بنویس.

یک مقاله درخواست دانشگاه به شما امکان می دهد در سبک و لحن خود خلاق باشید. همانطور که مقاله خود را پیش نویس می کنید، سعی کنید از زبان جالب استفاده کنید تا داستان خود را زنده کنید و برجسته شوید.

نشان بده

“بگو” در نوشتن به معنای بیان یک واقعیت است: “من یک بازیکن بسکتبال هستم.” «نشان‌دادن» در نوشتار به معنای استفاده از جزئیات، مثال‌ها و تصاویر واضح است تا به خواننده کمک کند تا به راحتی حافظه شما را تجسم کند: «در حالی که تنظیم می‌کنم دو ثانیه، یک ثانیه شلیک کنم و یک سه امتیاز بزنم، قلبم تند می‌زند!»

ابتدا، تمام جزئیات یک تصویر یا صحنه خاص را تامل کنید تا به یاد ماندنی ترین جنبه ها را به خاطر بیاورید.

 • برجسته ترین تصاویر کدامند؟
 • آیا صدا، بو یا مزه خاصی با این خاطره مرتبط است؟
 • چه احساسی یا جسمی در آن زمان داشتید؟

مثال: در حالی که دور میز می نشینیم، رایحه شیرین، دیدنی های سرگرم کننده و موسوبی اسپم در اتاق پخش می شود. My Pau Pau ترکیبی معطر از غذاهای آمریکایی، چینی و ژاپنی را برای جشن شکرگزاری ما ارائه می دهد. مورد علاقه من چا سیو باو است، با نمای بیرونی نرم و بالش مانندش که پر کردن معطر گوشت خوک کباب شده را پنهان می کند. فقط دعای خانواده بین من و فرصتی است که از این لقمه های لذیذ لذت ببرم و با رایحه های خوش طعم آشنا به من آرامش بدهم.

برای ایجاد یک واکنش عاطفی آسیب پذیر باشید.

لازم نیست یک داستان اسرارآمیز یا آسیب زا را به اشتراک بگذارید، اما باید برای بیان احساسات، افکار و تجربیات صادقانه خود برای برانگیختن یک واکنش عاطفی عمیق کاوش کنید. نشان‌دادن آسیب پذیری نشان‌دهنده فروتنی و بلوغ است. با این حال، برای جلب همدردی اغراق نکنید.

مثال: مچ پای شکسته ام روحم را شکست. دوستانم از من دوری کردند، در حالی که من در راهروهای مدرسه قدم می زدم. معلمانم سعی کردند و به من کمک کنند. من هم مثل آنها مطمئن نبودم که چگونه با خودم رفتار کنم.

از سبک و لحن مناسب استفاده کنید.

با پیروی از این دستورالعمل ها مطمئن شوید که مقاله شما دارای سبک و لحن مناسبی است:

 • از لحن محاوره‌ای و در عین حال محترمانه استفاده کنید: کمتر رسمی از نوشته‌های آکادمیک، اما رسمی‌تر از ارسال پیامک به دوستانتان
 • استفاده از جملات «من» را برای برجسته کردن دیدگاه خود در اولویت قرار دهید.
 • برای حفظ صدای معتبر، در محدوده واژگان خود بنویسید.
 • مختصر بنویسید و از صدای معلوم برای حفظ سرعت نوشته خود استفاده کنید.
 • قوانین دستور زبان را دنبال کنید (مگر اینکه دلایل سبکی معتبری برای شکستن آنها داشته باشید).

یک نتیجه گیری قوی بسازید.

شما باید مقاله دانشگاهی خود را با بینش عمیق یا پایانی خلاقانه به پایان برسانید تا خواننده تأثیر نهایی قوی داشته باشد. مقاله پذیرش دانشگاه شما باید از موارد زیر اجتناب کند:

 • خلاصه مطالبی که قبلا نوشتید.
 • ابراز امیدواری برای قبولی در دانشگاه
 • ذکر ویژگی های شخصیتی که باید در مقاله نشان داده می شد، مانند “من یک کارگر سختکوش هستم”

در اینجا دو استراتژی برای ایجاد یک نتیجه گیری قوی وجود دارد:

گزینه 1: دایره کامل، ساختار ساندویچی

ساختار دایره کامل یا ساندویچ مقاله را با تصویر، ایده یا داستانی که در مقدمه ذکر شده به پایان می‌رساند. این استراتژی به خواننده احساس قوی بسته شدن می دهد. در مثال زیر، مقاله با بازگشت به استعاره «موزه» که نویسنده با آن آغاز کرده است، به پایان می رسد.

مثال: با تشکر از توجه شما. این تور ما را کامل می کند. من از شما دعوت می‌کنم که برای مجموعه تجربه دانشگاهی پاییز آینده به ما بپیوندید، که جستجوی مداوم رز برای هویت و یادگیری را به نمایش می‌گذارد.

گزینه 2: آشکارساختن بینش خود

می‌توانید از نتیجه‌گیری برای نشان‌دادن بینشی که در نتیجه تجربیاتی که توضیح داده‌اید، استفاده کنید. افشای پیام اصلی خود در پایان باعث ایجاد تعلیق می شود و مطالب اولیه را در خط مقدم ذهن خواننده شما نگه می دارد.

مثال: من هنوز در مدرسه لنگ می زنم، اما به نظر می رسد این روزها چندان برایم مهم نیست. دوستان من دیگر از من خلاص نمی شوند و من با تعداد زیادی از آنها هنوز دوست هستم. معلمانم به طور مستمر از من دعوت می کنند تا بیشتر بیاموزم و بهترین کارم را انجام دهم، زیرا از علاقه جدیدم به یادگیری هیجان‌زده شده‌ام. فوتبال هنوز در حالت تعلیق است، اما احساس می‌کنم بالاخره دارم بازی مهمی را انجام می‌دهم.

مچ پا شکسته‌ام روحم را شکست. سپس، جهل مرا شکست.

بازبینی و دریافت بازخورد

مقاله خود را قبل از ارسال تجدید نظر کنید تا محتوا، سبک و دستور زبان آن را بررسی کنید. از دو یا سه نفر بازخورد دریافت نکنید. طبیعی است که چندین دور بازبینی انجام شود، اما بین هر مرحله ویرایش استراحت کنید.

تعداد کلمات را رعایت کنید.

اکثر دانشگاه ها برای هر مقاله تعداد کلمات را مشخص می کنند و شما باید در 10٪ از حد بالا باقی بمانید. کمتر از تعداد کلمات مشخص‌شده باقی بمانید تا نشان دهید می توانید مختصر بنویسید و دستورالعمل ها را دنبال کنید. با این حال، خیلی کم ننویسید، که ممکن است به این معنی باشد که شما نمی خواهید یا نمی توانید یک مقاله متفکرانه و توسعه‌یافته بنویسید.

محتوا، سبک و گرامر خود را بررسی کنید.
 • ابتدا مسائل مربوط به تصویر بزرگ پیام، جریان و وضوح را بررسی کنید.
 • سپس، مسائل مربوط به سبک و لحن را بررسی کنید.
 • در نهایت، روی حذف اشتباهات گرامری و علامت گذاری تمرکز کنید.
دریافت انتقادات و پیشنهادات

از 2 تا 3 نفر که شما را به خوبی می شناسند، مهارت های نوشتاری خوبی دارند و با مقالات دانشگاهی آشنا هستند، بازخورد دریافت کنید.

 • اساتید راهنما و مشاوران می توانند به شما کمک کنند تا محتوا، زبان و لحن خود را بررسی کنید.
 • دوستان و خانواده می توانند صحت را بررسی کنند.
 • یک استاد یا ویراستار مقاله دانش تخصصی در مورد مقالات پذیرش دانشگاه دارد و می تواند بازخورد کارشناسی عینی ارائه دهد.

چک لیست زیر به شما کمک می کند مطمئن شوید که در مقاله شما تمام موارد را به درستی انجام شده‌است.

چک لیست مقاله پذیرش دانشگاه

 • من درخواست های مقاله خود را سازماندهی کرده ام و یک برنامه نوشتن مقاله ایجاد کرده ام.
 • من یک طوفان فکری جامع برای موضوعات مقاله انجام داده‌ام.
 • من موضوعی را انتخاب کرده‌ام که برایم معنادار است و چیزی متفاوت از بقیه برنامه‌هایم را نشان می‌دهد.
 • من یک طرح کلی برای هدایت ساختار خود ایجاد کرده ام.
 • من مقدمه‌ای تهیه کرده‌ام که حاوی تصاویر واضح و جذاب است که توجه خواننده را جلب می‌کند.
 • من مقاله‌ام را طوری نوشته‌ام که به جای گفتن مطالب آن ها را نشان دهد.
 • من ویژگی ها و ارزش های مثبت را در مقاله خود نشان داده‌ام.
 • من در مقاله خود بازتاب و بینش خود را نشان داده‌ام.
 • من از سبک و لحن مناسب استفاده کرده ام.
 • من با یک بینش یا یک پایان خلاقانه مقاله را به پایان رساندم.
 • من مقاله خود را اصلاح کردم، پیام کلی، جریان، وضوح و دستور زبان خود را بررسی کردم.
 • من به تعداد کلمات را رعایت کردم و در 10٪ از حد بالای کلمات باقی مانده ام.

 

 

 

 

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *