blog

5 عادت مفید در نویسندگی (برای استرس کمتر و نوشتن بهتر)

مقدمه‌ای بر نوشتن بخش مواد و روش‌ها

تاثیر مهارت‌های نوشتاری موثر

اکثر ما روزانه مطالبی را می‌نویسیم. پاسخ به ایمیل‌ها، تهیه پیش‌نویس برنامه‌ها، گردآوری گزارش‌ها و… روش‌های استفاده از مهارت‌های نوشتاری تقریباً بی‌پایان هستند. با این حال تعداد کمی از ما وقت کافی برای ارتقای توانایی نوشتن خود می‌گذاریم.

این کار به ضرر ما است. مهارت‌های نوشتاری مؤثر در زندگی حرفه‌ای و خصوصی تأثیرگذار هستند. کمی به این موضوع بیندیشید. مهارت هایی که برای ارائه یک استدلال مستدل در یک مقاله تحقیقاتی یا پیشنهاد کاری استفاده می کنید، همان مهارت‌هایی است که برای اظهرنظر در مورد یک موضوع شخصی استفاده می‌کنید. مهارت‌های نوشتاری قوی اعتماد به نفس شما را در بیان شفاف نظراتتان افزایش می دهد. این کار به نوبه خود نگرانی که اکثر نویسندگان در طول فرآیند نوشتن در خود احساس می‌کنند را کاهش می‌دهد.

بهبود مهارت‌های نوشتاری نیاز به زمان و مقداری نظم و انضباط دارد. 5 عادت کلیدی سالم نوشتاری که بسیار مفید هستند را در این مقاله برای شما آورده‌ایم. اگر این مهارت‌ها را در فرآیند نوشتن خود بگنجانید، مطمئن باشید که این عادات به شما کمک خواهند کرد:

  • استرس و نگرانی را در طول فرآیند نوشتن خود کاهش دهید.
  • به طور واضح و مختصر بنویسید.

 

5 عادت نوشتن سالم (برای استرس کمتر و نوشتن واضح‌تر و مختصرتر)

1- همیشه یک طرح کلی داشته باشید.

شما یک نویسنده هستید، مسئولیت شما این است که خواننده را از طریق متن خود راهنمایی کنید. علاوه بر این، بسته به این‌که خواننده شما چه کسی است، باید مسیری را طراحی کنید که یا به خوبی مستدل و منظم باشد یا مملو از پیچ و خم و رمز و راز قانع‌کننده باشد.

اگر نمی‌دانید مطالب شما چه سمت و سویی دارند، نمی‌توانید شخص دیگری را به طور مؤثر راهنمایی کنید. طرح کلی شما را مجبور می‌کند همیشه مقصد خود را در ذهن داشته باشید، که این کار تأثیری دوچندانی در مهارت نوشتن شما دارد.

اول، استرس و نگرانی ناشی از نوشتن را از شما دور می‌کند. دوم، عادت نوشتن مختصر را در شما تشویق می‌کند، زیرا با آگاهی از اینکه قصد دارید خواننده‌ به کدام مسیر برود، احتمال ایجاد مسیرهای مستقیم و قانع‌کننده‌‌ی بیشتری وجود دارد. (به‌جای اینکه مثلاً خواننده را به دنبال یک سری مسیرهای فرعی بی‌ارزش بفرستید).

این بدان معنا نیست که هرگز نباید از طرح کلی خود منحرف شوید. برخی از بهترین نوشته‌ها نیز دچار این اتفاق می‌شوند.با این حال، نوشتن با یک طرح کلی در ذهن شما شانس بیشتری برای لذت از فرآیند نوشتن بدون استرس را برایتان فراهم می‌کند. همچنین  شما را تشویق می‌کند که مطالب خود را واضح‌تر و مختصرتر بنویسید.

2- زمان‌های استراحت را به بخشی ضروری از فرآیند نوشتن خود تبدیل کنید.

نوشتن یک کار بسیار خلاقانه است. شما نمی‌توانید این کار را به صورت اتوماتیک و بی‌وقفه انجام دهید. زمانی‌که خلاقیت شما کاهش پیدا کرده است نمیتوانید به خوبی بنویسید. تعداد کمی از افراد در دنیا می‌توانند هر روز هشت ساعت متوالی بنویسند.

چیزی که اهمیت دارد این است که زمان نوشتن خود را با کارهای معمولی متعادل کنید. این کار به شما زمان و فضایی می‌دهد که برای تمرکز و خلاقیت نیاز دارید. این وقفه‌ها، استرس و نگرانی ناشی از کاهش خلاقیت را کم می‌کند. همچنین به شما کمک می‌کند تا کیفیت محتوای خود را بالا نگه دارید. اگر خسته نباشید، احتمالاً بتوانید جملات متفکرانه و مختصرتری بسازید تا این‌که کاملا ناامیدانه یک رشته کلمه را برای رساندن تعداد کلمات به حد قابل قبول بنویسید.

اگر در گنجاندن زمان استراحت طولانی در برنامه خود مشکل دارید یا برنامه زمانبندی شما بسیار فشرده است، تکنیک پومودورو را امتحان کنید. این تکنیک محبوب شامل تمرکز 25 دقیقه‌ای سپس یک استراحت 5 دقیقه‌ای است. اگر در محیط کارتان حواس پرتی زیادی داشته باشید، مانند بچه‌ها که نیاز به توجه مکرر دارند، این روش می‌تواند بسیار موثر باشد.

3- این واقعیت را بپذیرید که اولین پیش‌نویس نوشته شما وحشتناک خواهد بود.

بسیاری از نویسندگان با کمال گرایی دست و پنجه نرم می‌کنند. کمال گرایی باعث نگرانی زیادی در هر دو صنعت نوشتن و ویرایش می‌شود. زیر سوال بردن مداوم کیفیت کار و تلاش برای کامل کردن هر جمله (مخصوصاً در هنگام نوشتن اولین پیش نویس) بسیار فاجعه‌انگیز است. این عادت وقت شما را تلف می‌کند و باعث می‌شود وقتتان برای انجام کار به پایان برسد.

این واقعیت را بپذیرید که پیش نویس‌های اولیه حاوی اشتباهات زیادی است. علاوه بر این، برای سلامت فرآیند نوشتن، اهمیت دارد که به خودتان اجازه دهید یک پیش‌نویس ناقص بنویسید. نوشتن خوب یک فرآیند جادویی نیست که به یکباره انجام شود. بلکه یک فرآیند چند مرحله‌ای است که نیاز به بازنگری زیادی دارد.

اولین پیش‌نویس شما پایان کار نیست بلکه آغاز راه است. اینجاست که می‌توانید ببینید چه مطلبی مفید است، چه مطلبی خوب نیست، و چه چیزی در کل کارتان واضح یا مبهم است. فکر کردن به این‌که اولین پیش نویس نوشته شما وحشتناک بود، نشانه خوبی است. این نشان می‌دهد که شما در حال بهبود پروژه نوشتاری فعلی خود هستید و در عین حال مهارت‌های نوشتاری بلند مدت خود را بهبود می‌بخشید.

4- روی یک ویراستار خوب سرمایه گذاری کنید (از آن‌ها به عنوان یک مخاطب آزمایشی استفاده کنید.)

هر کسی که می‌نویسد ارزش یک ویراستار خوب را می‌داند. چه یک دوست، و چه یک شخص حرفه‌ای یا شاید حتی مادرتان، داشتن دیدگاه خارجی در مورد نوشته شما ارزشمند است. همانطور که گفته شد، اگر خانواده و دوستان شما از مطالعه پیش‌نویس‌های شما خسته شده‌اند، به کار گیری یک متخصص اغلب بهترین راه برای کسب یک نظر واقع‌گرایانه و یا حفظ آرامش خودتان است.

ویرایش فرصت ارزشمندی است تا نوشته‌هایتان را به صورت آزمایشی درآورید. این کار به شما فرصتی می‌دهد تا ببینید چه چیزی با اطلاعات خواننده همسو است و چه چیزی ممکن است برایش گیج‌کننده باشد. این امر زمانی مفید است که خواننده به اندازه شما در مورد یک موضوع،دانش عمیقی نداشته باشد.

سرمایه‌گذاری روی یک ویراستار خوب باعث کاهش نگرانی و استرس شما خواهد شد. نوشتن یک کار انفرادی است و دعوت از شخص دیگری صرفاً می‌تواند برایتان آرامش بخش باشد. شما از حمایت یک فرد قابل اعتماد برای کمک  در یافتن خطاها، تصحیح مطالب مبهم، بیان خود را بهبود می‌بخشید و نوشته خود را برای رونمایی اولیه آماده می‌کنید.

5- چگونگی پایان‌بندی مناسب را بیاموزید.

پس از صرف زمان زیادی برای بازنگری نوشته‌های خود، در نهایت رها کردن آن می‌تواند بسیار سخت باشد. بازبینی بخشی ضروری از فرآیند نوشتن است. این کار به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های نوشتاری خود را بهبود ببخشید و نوشتن واضح و مختصر را توسعه دهید. با این حال، مانند همه چیزهای خوب، بازبینی بیش از حد می‌تواند مشکل ساز باشد. از نظر تئوری، شما می‌توانید برای همیشه به ویرایش کار خود ادامه دهید. با این حال، اگر این کار را انجام دهید، تأثیری را که کلماتتان می‌توانست در جهان داشته باشند را کم می‌کنید.یاد بگیرید به مناسب و کافی بودن کارتان اعتماد کنید. ویرایش امر مهمی است، اما از آن به عنوان بهانه ای که هرگز کار خود را به اشتراک نگذارید، استفاده نکنید.

 

کلام آخر

از نوشتن بدون نگرانی، واضح و مختصر لذت ببرید. از این پنج عادت نوشتاری سالم برای کاهش نگرانی و در عین حال بهبود وضوح و اختصار نوشتار خود استفاده کنید. اجرای هر تغییری نیاز به زمان و صبر دارد. با این حال، این عادات ارزش تلاش کردن را دارند. با این روش‌ها، شما نه تنها از نوشتن خود، بلکه از زمانی که برای این کار اختصاص می‌دهید نیز خوشحال هستید.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *