blog

نگارش آکادمیک چیست؟ | بایدها و نبایدهایی برای دانشجویان

نگارش آکادمیک چیست؟ | بایدها و نبایدهایی برای دانشجویان

نگارش آکادمیک یک سبک رسمی نگارش است که در دانشگاه ها و نشریات علمی مورد استفاده قرار می گیرد. شما با آن در مقالات مجلات و کتاب هایی در مورد موضوعات دانشگاهی هستند، مواجه خواهید شد. از شما انتظار می رود که مقالات تحقیقاتی و پایان نامه خود را به سبک آکادمیک بنویسید.

نوشتار آکادمیک همانند سایر انواع متون از روند معمول نگارش پیروی می کند، اما از نظر محتوا، ساختار و سبک دارای قراردادهای خاصی است.

انواع نگارش آکادمیک

دانشگاهیان بیشتر متونی را می نویسند که برای انتشار در نظر گرفته شده‌اند، مانند مقالات، گزارش ها، کتاب ها. برای دانشجویان، رایج ترین انواع تحقیقات نوشتاری آکادمیک در زیر فهرست شده است.

نوع متن دانشگاهی

تعریف

مقاله کوتاه یک استدلال نسبتاً کوتاه و مستقل، که اغلب از منابع یک کلاس در پاسخ به سؤال ارائه شده توسط استاد استفاده می کند.
مقاله تحقیقاتی یک تحقیق عمیق تر براساس تحقیقات مستقل، اغلب در پاسخ به یک سوال انتخاب شده توسط دانشجو.
پایان نامه پروژه تحقیقاتی بزرگ و نهایی که برای دریافت مدرک انجام می شود، معمولاً در مورد موضوعی که دانشجو انتخاب می کند، می باشد.
پروپوزال تحقیقاتی طرح کلی یک موضوع بالقوه و برنامه برای پایان نامه یا پروژه تحقیقاتی آینده.
بررسی متون ترکیبی انتقادی از تحقیقات موجود در مورد یک موضوع که معمولاً به منظور اطلاع از رویکرد یک تحقیق جدید نوشته می شود.
گزارش آزمایشگاه نوشته‌ای از اهداف، روش ها، نتایج و نتیجه‌گیری های یک آزمایش.
کتابشناسی مشروح فهرستی از منابع با شرح کوتاه یا ارزیابی هر منبع.

رشته‌های تحصیلی مختلف از نظر نوشتاری که تولید می کنند اولویت های متفاوتی دارند. برای مثال، در نگارش علمی، گزارش واضح و دقیق روش‌ها و نتایج بسیار مهم است. در علوم انسانی، تمرکز بر ایجاد استدلال های قانع کننده از طریق استفاده از شواهد متنی است. با این حال، اکثر نوشته‌های دانشگاهی اصول کلیدی خاصی را به اشتراک می‌گذارند که برای کمک به انتقال اطلاعات تا حد امکان مؤثر است.

چه هدف شما دریافت مدرک تحصیلی، درخواست برای تحصیلات تکمیلی یا کسب یک شغل آکادمیک باشد، نگارش موثر یک مهارت ضروری است.

نگارش آکادمیک شامل این موارد می شود.

رسمی و بی طرفانه

هدف از نگارش آکادمیک انتقال اطلاعات به شیوه‌ای بی طرفانه است. هدف این است که استدلال ها را بر اساس شواهد مورد بررسی قرار دهیم، نه پیش فرض های نویسنده. همه ادعاها باید با شواهد مرتبط پشتیبانی شوند، نه اینکه فقط ادعا شوند.

برای جلوگیری از تعصب، بسیار مهم است که کار سایر محققان و نتایج تحقیقات خود را به طور منصفانه و دقیق نشان دهید. این بدان معنی است که روش شناسی خود را به وضوح ترسیم کرده‌اید و در مورد محدودیت های تحقیق خود صادق هستید.

سبک رسمی مورد استفاده در نگارش آکادمیک تضمین می کند که پژوهش به طور مداوم در متون مختلف ارائه می شود، به طوری که می توان مطالعات را به طور عینی ارزیابی و با سایر تحقیقات مقایسه کرد.

به همین دلیل، اهمیت دارد که لحن مناسبی را در انتخاب زبان خود به کار ببرید. از زبان غیر رسمی، از جمله عامیانه، کلیشه‌ها و عبارات مکالمه‌ای خودداری کنید:

همچنین، بسیاری از یافته‌ها کمی غیرقابل اعتماد هستند.

علاوه بر این، بسیاری از یافته‌ها تا حدودی غیرقابل اعتماد هستند.

واضح و دقیق

استفاده از زبان واضح و دقیق برای اطمینان از اینکه خواننده شما دقیقاً منظور شما را درک می کند، مهم است. این به معنای خاص بودن و تا حد امکان اجتناب از زبان مبهم است:

مردم برای مدت طولانی به این موضوع علاقه داشتند.

محققان حداقل 10 سال است که به این پدیده علاقه مند بوده اند.

از پوشش ادعاهای خود با کلماتی مانند “شاید” خودداری کنید، زیرا این موضوع می تواند این تصور را ایجاد کند که به استدلال های خود اعتماد ندارید. در مورد انتخاب کلمه فکر کنید تا مطمئن شوید که به طور دقیق و مستقیم معنایمورد نظر شما را منتقل می کند:

این شاید نشان دهد که

این نشان می دهد که

زبان تخصصی یا اصطلاحات تخصصی در نوشتار دانشگاهی رایج و اغلب ضروری است، که عموماً مخاطبان دیگر دانشگاهیان در زمینه های مرتبط را هدف قرار می دهد.

با این حال، باید از اصطلاحات و واژگانی استفاده کرد تا نوشتار شما مختصرتر و دقیق تر شود. یک اصطلاح تخصصی باید زمانی استفاده شود که:

این اطلاعات را دقیق تر از یک اصطلاح غیر تخصصی مشابه منتقل می کند.

خواننده شما احتمالاً با این اصطلاح آشنا است.

این اصطلاح معمولاً توسط سایر محققان در رشته‌ی شما استفاده می شود.

بهترین راه برای آشنایی با نوع اصطلاحات مورد استفاده در رشته خود این است که مقالات سایر محققان را بخوانید و به زبان آنها توجه کنید.

متمرکز و به خوبی ساختار یافته است.

نگارش آکادمیک فقط مجموعه ای از ایده ها در مورد یک موضوع نیست، بلکه باید هدف مشخصی داشته باشد. با یک سوال پژوهشی مرتبط شروع کنید و از آن برای ایجاد استدلال استفاده کنید. فقط اطلاعاتی را درج کنید که با هدف کلی شما مرتبط باشد.

یک ساختار منسجم برای سازماندهی ایده های شما بسیار مهم است. به ساختار در سه سطح باید توجه کنید: ساختار کل متن، ساختار پاراگراف و ساختار جمله.

ساختار کلی

– همیشه یک مقدمه و یک نتیجه داشته باشید.

– متن های طولانی تر را به فصل ها یا بخش هایی با عناوین واضح تقسیم کنید.

– اطمینان حاصل کنید که اطلاعات به ترتیب منطقی ارائه شده است.

ساختار پاراگراف

– وقتی به سمت ایده جدیدی می روید، پاراگراف جدیدی را شروع کنید.

– از یک جمله‌ی موضوعی در ابتدای هر پاراگراف استفاده کنید و انتقال واضح مفهوم را بین پاراگراف ها انجام دهید.

– مطمئن شوید که هر پاراگراف با استدلال یا سوال شما مرتبط است.

ساختار جمله

– از کلمات انتقالی برای بیان ارتباط بین ایده های مختلف در داخل و بین جملات استفاده کنید.

– ازعلائم نگارشی مناسب برای جلوگیری از کاربرد جملات تکه تکه یا جملات تکراری استفاده کنید.

– از جملاتی با طول و ساختار متفاوت استفاده کنید.

منبع خوب

نوشته‌های آکادمیک از منابع مختلفی برای حمایت از ادعاهای خود استفاده می کند. منابع دیگر متون (یا رسانه‌هایی مانند عکس یا فیلم) هستند که نویسنده آن ها را تحلیل می‌کند یا به عنوان مدرک استفاده می کند. نگارش آکادمیک مشارکتی است و بر اساس تحقیقات قبلی انجام می شود.

بسیار مهم است که در نظر بگیرید که کدام منابع معتبر و مناسب هستند تا در متون آکادمیک خود استفاده کنید. به عنوان مثال، استناد به ویکی‌پدیا معمولاً ممنوع است. برای جمع آوری اطلاعات به وب سایت ها اعتماد نکنید؛ در عوض، از پایگاه های اطلاعاتی دانشگاهی و کتابخانه دانشگاه خود برای یافتن منابع معتبر استفاده کنید.شما باید همیشه منابع را در متون آکادمیک خود ذکر کنید.

مثال استناد APA

استناد در متن

در جای دیگر، استدلال شده است که این روش “بهترین روش موجود در حال حاضر” است (Smith, 2019, p. 25).

لیست مرجع

Smith, J. (2019) . خود روش های تجزیه و تحلیل آماری (ویرایش دوم). نیویورک، نیویورک: نورتون.

سبک های استنادی مختلفی با قوانین متفاوتی وجود دارد. رایج ترین سبک ها APA، MLA و شیکاگو هستند. مطمئن شوید که به طور مداوم از هر سبکی که موسسه شما نیاز دارد، استفاده می کنید. اگر به درستی استناد نکنید، ممکن است به دلیل سرقت ادبی دچار مشکل شوید. یک بررسی کننده سرقت ادبی به خوبی می تواند به شما کمک کند تا قبل از اینکه خیلی دیر شود، مشکلات را برطرف کنید.

صحیح و منسجم

علاوه بر پیروی از دستورالعمل‌های گرامری، علامت گذاری و استناد، اهمیت دارد که به طور مداوم از دستورالعمل‌های سبکی در مورد:

 • نحوه نوشتن اعداد
 • معرفی اختصارات
 • استفاده از زمان های فعل در بخش های مختلف
 • حروف بزرگ اصطلاحات و سرفصل ها
 • تفاوت املا و علامت گذاری بین انگلیسی بریتانیایی و ایالات متحده

در برخی موارد چندین رویکرد قابل قبول وجود دارد که می توانید از بین آن ها یکی را انتخاب کنید. مهمترین نکته این است که قوانین یکسان را به طور مداوم اعمال کنید و قبل از ارسال، متن خود را به دقت ویرایش کنید. اگر به توانایی‌های ویرایشی خود اطمینان ندارید، می‌توانید از خدمات تصحیح حرفه‌ای بیان کمک بگیرید.

نگارش آکادمیک شامل این موارد نمی شود.

شخصی

در نگارش آکادمیک به طور کلی سعی می شود از شخصی بودن بیش از حد اطلاعات خودداری شود. اطلاعات مربوط به نویسنده ممکن است در برخی موارد  به عنوان مثال در قدردانی یا در یک بازتاب شخصی به دست بیاید، اما در بیشتر موارد متن باید بر خود تحقیق متمرکز شود.

همیشه از مخاطب قرار دادن مستقیم با ضمیر دوم شخص «تو» خودداری کنید. به‌جای تعمیم از عبارت “یک” یا عبارت جایگزین دیگری استفاده کنید:

به عنوان یک معلم، باید با دانش آموزان خود منصفانه رفتار کنید.

به عنوان یک معلم، باید با دانش آموزان منصفانه رفتار کرد.

معلمان باید با دانش آموزان خود منصفانه رفتار کنند.

استفاده از ضمیر اول شخص “من” به طور مشابه در نوشتار دانشگاهی ممنوع بود، اما در بسیاری از زمینه ها به طور فزاینده ای پذیرفته شده است. اگر مطمئن نیستید که از ضمیر اول شخص استفاده کنید، به قواعد رشته خود توجه کنید یا از استاد خود بپرسید.

وقتی به خودتان اشاره می کنید، باید دلیل خوبی داشته باشید. شما می توانید موقعیت خود را نشان دهید و چیزی را که در طول تحقیق انجام داده‌اید را توصیف کنید، اما از واردکردن خودسرانه افکار و احساسات شخصی خود اجتناب کنید:

به نظر من…

فکر می کنم که…

دوست دارم / دوست ندارم…

من با آن ها مصاحبه کردم…

من استدلال می کنم که…

امیدوارم به نتیجه برسم…

طولانی و خسته کننده

بسیاری از دانشجویان فکر می‌کنند نوشته‌هایشان آکادمیک نیست، مگر اینکه بیش از حد پیچیده و طولانی باشد. این موضوع رویکرد خوبی نیست. در عوض، باید سعی شود تا حد امکان نوشته مختصر و مستقیم باشد.

اگر می‌توان یک اصطلاح را حذف کرد و یا با عبارتی ساده‌تر جایگزین کرد، بدون اینکه بر مفهوم تأثیر بگذارد، باید این کار را انجام داد. از کاربرد عبارات اضافی در متن خود اجتناب کنید و سعی کنید تا حد امکان افعال عبارتی را با معادل های یک کلمه ای آن ها جایگزین کنید.

تکرار، بخشی از نگارش آکادمیک است. به عنوان مثال، خلاصه‌کردن اطلاعات قبلی در قسمت نتیجه گیری، اما اهمیت دارد که از تکرار غیر ضروری خودداری کنید. مطمئن شوید که هیچ یک از جملات شما نکته ای را که قبلاً در عبارات مختلف بیان کرده اید را تکرار نمی کند.

احساسی و باشکوه

یک متن آکادمیک با یک متن ادبی، روزنامه نگاری یا بازاریابی یکسان نیست. به طور خاص، شما باید از تکیه بر احساسات و ادعاهای اغراق آمیز خودداری کنید.

اگرچه ممکن است در مورد موضوعی بنویسید که برایتان حساس یا مهم است، اما هدف از نگارش آکادمیک این است که به وضوح ایده‌ها، اطلاعات و استدلال‌ها را منتقل کنید، نه این که واکنش احساسی را القا کنید. از استفاده از زبان احساسی یا ذهنی خودداری کنید:

این تراژدی وحشتناک بدیهی است که یکی از بدترین فجایع تاریخ ساخت و ساز بوده است.

میزان جراحت و مرگ و میر ناشی از این حادثه از بالاترین میزان در تاریخ ساخت و ساز بوده است.

دانشجویان گاهی وسوسه می‌شوند که موضوع خود را با ادعاهای اغراق‌آمیز و بدون پشتوانه مطرح کنند. به استدلال‌های خاص و مستدلی که می‌توانید با شواهد و مدارک آن‌ها را تأیید کنید، پایبند باشید و اغراق نکنید:

چارلز دیکنز بزرگترین نویسنده دوره ویکتوریا است و تأثیر او بر ادبیات بعدی بسیار زیاد است.

چارلز دیکنز یکی از شناخته شده ترین نویسندگان دوره ویکتوریا است و تأثیر بسزایی در توسعه رمان انگلیسی داشته است.

چک لیست نگارش‌آکادمیک

 • من از شروط و قراردادهای غیررسمی اجتناب می کنم.
 • من از ضمایر دوم شخص (“شما”) اجتناب می کنم.
 • از زبان احساسی یا اغراق آمیز اجتناب می کنم.
 • از کلمات و عبارات زائد اجتناب می کنم.
 • من از اصطلاحات غیر ضروری اجتناب می کنم و در صورت لزوم اصطلاحات را تعریف می کنم.
 • من اطلاعات را تا حد امکان دقیق ارائه می کنم.
 • از انتقال مناسب برای نشان دادن ارتباط بین ایده هایم استفاده می کنم.
 • متن من به طور منطقی با استفاده از پاراگراف ها سازماندهی شده است.
 • هر پاراگراف بر روی یک ایده متمرکز است که در یک جمله موضوعی واضح بیان شده است.
 • هر بخش از متن به پایان نامه اصلی یا سؤال تحقیق من مربوط می شود.
 • من ادعای خود را با شواهد و مدارک تایید می کنم.
 • من در هر بخش از افعالی با زمان مناسب استفاده می کنم.
 • به طور مداوم اعداد را قالب بندی می کنم.
 • من منابع خود را با استفاده از سبک ارجاع ثابت ذکر می کنم.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *