blog

چگونه ویراستار مناسبی را برای ویرایش کتاب خود انتخاب کنیم؟

چگونه ویراستار کتاب مناسبی را انتخاب کنیم؟

نگارش کتاب کار سخت و طاقت‌فرسایی است. تصور کنید که اگر ویراستار شما به طور کامل کتابتان را با اطلاعات ورودی خود نابود کند، تمام زحماتتان به هدر می‌رود، به طوری که دیگر کار نهایی، اثر شما نیست. ممکن است در نهایت نارضایتی خود را از ویراستار ابراز کنید اما دیگر خیلی دیر خواهد بود. اینجاست که ما وارد عمل می‌شویم و شما را از سیاهچاله بی پایان انتخاب ویراستار مناسب برای ویرایش کتاب، نجات می‌دهیم.

 

توصیه‌های ویراستار کتاب

بسیار اهمیت دارد که وقتی ویراستار مناسبی را برای ویرایش کتاب انتخاب می‌کنید، یک فرد باتجربه وی را ضمانت کرده باشد. اگر این شخص برای مدت طولانی دراین حرفه بوده است، این اعتبار یک مهر حرفه ای برای این شخص است. سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

  • آیا نویسندگان دیگری که با این ویراستار کار کرده‌اند این شخص را توصیه می‌کنند؟
  • آیا مرجعی دارند که بتوانید با آن‌ها تماس بگیرید؟

این کار به شما کمک می‌کند تا میزان تجربه کاری ویراستار را تعیین کنید. علاوه بر این، به شما کمک می‌کند تا چگونگی کار ویراستار با سایر نویسندگان را درک کنید.

 

آیا ویراستار تخصصی کتاب می‌خواهید؟

آیا به دنبال شخصی هستید که در سبک خاصی از نگارش تخصص داشته باشد؟ ویراستارانی هستند که در ویرایش صوری تخصص دارند، برخی دیگر در ویرایش تکوینی و غیره تخصص دارند. اطمینان حاصل کنید که ویراستاری که انتخاب می‌کنید با مشخصات قالبی که قرار است در کتاب خود استفاده کنید به خوبی آشنا باشد. برای مثال این دو مورد را در نظر بگیرید. یک ویراستار صوری اطمینان حاصل می‌کند که جملات شما واضح و کوتاه هستند. اگر می‌خواهید کسی به ساختار یا طرح کلی کتاب شما نگاه کند، بهتر است یک ویراستار تکوینی را انتخاب کنید.

 

آیا ویراستاری می‌خواهید که در یک ژانر خاص تخصص داشته باشد؟

اگر نویسنده‌ی غیرداستانی هستید، بهتر است فردی را انتخاب کنید که با ساختار کتاب‌های غیرداستانی آشنایی داشته باشد. آن‌ها می‌دانند چه چیزی خوب است و چه چیزی خوب نیست، روحیه یک خواننده معمولی را درک می‌کنند. اگر نویسنده داستان هستید، ویراستار کتابی را انتخاب کنید که در ادبیات داستانی تخصص دارد و می‌داند چه چیزی بر روی خوانندگان تاثیر می‌گذارد و مشتاق است داستان‌های خوبی را به آن‌ها ارائه دهد. انتخاب ویراستار کتاب مناسب در ژانر مدنظر شما، به خصوص در ویرایش تکوینی بسیار مهم است . از آن‌جایی که ویرایش تکوینی شامل بازخورد و پیشنهادهایی در مورد ساختار و توسعه طرح است، لازم است ویراستاری داشته باشید که بداند برای یک طرح خاص چه چیزی لازم است.

 

آیا ویراستار کتاب نمونه‌ کاری را به شما ارائه می‌دهد؟

قبل از به کار‌گیری یک ویراستار کتاب، باید بدانید که آن‌ها به اندازه کافی با تجربه هستند تا کتاب شما را ویرایش کنند. بسیاری از ویراستاران کتاب یک نمونه کار ویرایش را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند یا هزینه کمی را دریافت می‌کنند. بهتر است چند ویراستار کتاب را که فکر می‌کنید مناسب هستند را انتخاب کنید و برای هر کدام از آن‌ها نمونه کوچکی از کتاب خود را بفرستید. هر ویراستار به طور متفاوتی ویرایش می‌کند. پس از بازگرداندن دست‌نوشته خود، سه مورد را باید بررسی کنید:

 آیا ویراستار کتاب شما را بهبود می‌بخشد؟، بیان شما را حفظ می کند و به خوبی با شما کار می‌کند؟ بهتر است از یک نمونه کار برای همه ویراستاران استفاده کنید زیرا قضاوت در مورد کیفیت کار آن‌ها بسیار ساده تر می‌شود. اگر می‌خواهید با یک شرکت ویراستاری کار کنید، از آن‌ها بخواهید پروفایلی از ویراستارانشان را به شما ارائه دهند تا بتوانید یکی از آن‌ها که واجد شرایط لازم برای ژانر شما باشد را انتخاب کنید.

 

آیا ویراستار کتاب در حد بودجه شما است؟

این مورد یکی از موارد مهمی است که باید در نظر داشت و بسیار اهمیت دارد ، به خصوص اگر نویسنده‌ای برای اولین بار می‌نویسید و یا نویسنده‌ی تمام وقت هستید. اگر ویراستاران آنلاین کتاب را بررسی کنید، آن‌ها معمولاً به صورت آزاد کار می‌کنند، بنابراین نرخ ها را خودشان تعیین می‌کنند.

ویراستاران کتاب ممکن است به ازای هر کلمه در ساعت یا هر پیش‌نویس، هزینه‌ای دریافت کنند. اما همیشه به این صورت نیست که ویراستارانی که بالاترین مبالغ را دریافت می‌کنند، بهترین خدمات را ارائه می‌دهند. قطعاً باید نرخ‌ها را در نظر بگیرید، اما ما پیشنهاد می‌کنیم که کیفیت یک ویراستار را صرفاً بر اساس مبالغی که دریافت می‌کنند، قرار ندهید.

 

آیا ویراستارکتاب مدنظر پاسخگو و مسئولیت‌پذیر است؟

 هنگامی که ویرایش نمونه‌ای از پیش‌نویس خود را به آن‌ها می‌سپارید، مطمئن شوید که پاسخگویی و مسئولیت‌‌پذیری ویراستار کتاب خود را بررسی می‌کنید. سوالات زیر را از خود بپرسید:

  • 1- آیا در زمان مناسب به سوالات شما پاسخ می دهد؟
  • 2- آیا در موعد مقرر کار خود را تحویل می‌دهد؟
  • 3- آیا ویراستار به شکات شما توجه می‌کند و و به طور جامع به آن‌ها می‌پردازد؟

درست مانند نوشتن یک کتاب، ویرایش یک کار طولانی و خسته‌کننده است. اطمینان حاصل کنید که هر ویراستار کتابی که انتخاب می‌کنید، همیشه به کتاب شما متعهد است.

ویرایش کتاب فرآیند مهمی است که دیدگاه سوم شخص در مورد آن‌چه می‌توانید تغییر دهید، آن‌چه را که باید نگه دارید و آن‌چه می‌تواند در کیفیت کارتان بهتر باشد و حتی آن را بهتر کند به شما ارائه می‌کند. در پایان، اختیار این که با نسخه پیش‌نویس کتاب خود چه کار کنید، با شماست، اما همیشه بهتر است ویراستاری به عنوان یار کمکی داشته باشید.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *