blog

پاورقی‌ چیست و چگونه از آن استفاده می‌شود؟

پاورقی‌ چیست و چگونه از آن استفاده می‌شود؟

آیا تا به حال در حین مطالعه یک کتاب یا مقاله متوجه اعدادی  که در انتهای برخی جملات قرار می‌گیرند شده‌اید؟ این اعداد معمولاً به صورت بالانویس ظاهر می‌شوند و با اعدادی که در پایین صفحه قرار می‌گیرند مطابقت دارند، و در کنار آن‌ها اطلاعات بیشتری که ضروری است، ظاهر می‌شود. گاهی اوقات این اطلاعات به صورت نقل‌قول ارائه می‌شود، اما گاهی اوقات به سادگی یادداشت‌های اضافی در مورد موضوع مورد بحث ارائه می‌دهد. به این نقل‌قول‌ها و توضیحات «پاورقی» می‌گویند (چون در پاورقی صفحه آمده است). به مثال زیر توجه کنید تا ببینید پاورقی‌ها در کجای صفحه ظاهر می‌شوند:

پاورقی

1- پاورقی‌ چیست؟

پاورقی‌ها یادداشت‌هایی هستند که در انتهای صفحه قرار می‌گیرند و برای ارجاع به بخش‌هایی از متن استفاده می‌شوند (به طور کلی با استفاده از اعداد بالا نویس). نویسندگان از پاورقی‌ها برای اهداف مختلفی استفاده می‌کنند، از جمله نقل‌قول، اطلاعات داخل پرانتز، منابع خارجی، مجوزهای حق چاپ، اطلاعات پیشین و موارد دیگر.

اکنون که متوجه شدید پاورقی چیست، ممکن است از خود بپرسید چرا از آن‌ها استفاده می‌شود؟ حقیقت این است که نوشته‌های طولانی برای خوانندگان خسته‌کننده است (مخصوصاً زمانی که در وسط مقاله آمده باشند). ارائه این اطلاعات ضروری است، اما انجام این کار در متن اصلی می‌تواند جریان نوشته را مختل کند.

تصور کنید هر بار که نویسنده‌ای بخواهد یک نقل‌قول ارائه کند، کل نقل قول در انتهای جمله نوشته می‌شد، مانند این (آنتونی گرافتون، پانوشت: تاریخ عجیب [کمبریج، MA: انتشارات دانشگاه هاروارد، 1999]). 221). با این کار کتاب‌ها بسیار طولانی‌تر می‌شوند و مطالعه بسیار خسته‌کننده‌تر می‌شود. به همین دلیل است که پاورقی‌ها بسیار مفید هستند. آن‌ها به نویسندگان اجازه می‌دهند اطلاعات مورد نیاز را بدون اختلال در جریان ایده‌ها ارائه دهند.

پاورقی‌ها منبع خوبی برای به اشتراک گذاری اطلاعات، بدون ایجاد وقفه در متن هستند. توجه داشته باشید سبک‌های خاصی استفاده از پاورقی را محدود می‌کنند.

 

2- تفاوت پاورقی‌ها و یادداشت های پایانی

نویسندگان همچنین می‌توانند از یادداشت های پایانی استفاده کنند تا از ایجاد اختلال در نوشته خود با اطلاعات اضافی جلوگیری کنند. هر دو مورد اهداف مشابهی دارند. تفاوت اصلی در جایگاه آن‌ها در متن است. در این‌جا نگاهی دقیق‌تر به نحوه کار پاورقی‌ها و یادداشت‌های پایانی داریم.

پاورقی‌ها:

 • در متن اصلی با یک عدد رونوشت کوچک مشخص شده است.
 • برای نقل‌قول‌ها، اطلاعات داخل پرانتز، منابع خارجی، مجوزهای کپی رایت، اطلاعات پیشین و موارد دیگر استفاده می‌شود.
 • یادداشت‌های مرتبط را در پایین همان صفحه ارائه می‌دهد.

یادداشت‌های پایانی :

 • در متن اصلی با یک عدد بالانویس کوچک مشخص می‌شوند. (مانند پاورقی)
 • برای نقل‌قول‌ها، اطلاعات داخل پرانتز، منابع خارجی، مجوزهای کپی رایت، اطلاعات پیشین و موارد دیگر (مانند پاورقی) استفاده می‌شود.
 • به طور جمعی در انتهای مقاله، فصل یا سند یافت می‌شود. (بر خلاف پاورقی ها)
2-1- از پاورقی یا یادداشت‌های پایانی استفاده کنم؟

هنگام تصمیم‌گیری در مورد استفاده از پاورقی یا یادداشت‌های پایانی، نویسندگان باید سه عامل اصلی را در نظر بگیرند:

 • راهنمای سبک در حال استفاده (چون برخی به پاورقی یا یادداشت پایانی نیاز دارند).
 • تعداد یادداشت‌های گنجانده شده (زیرا پاورقی زیاد در هر صفحه می‌تواند حواس خواننده را پرت کند).
 • کدام گزینه برای خواننده راحت تر خواهد بود.

 

3- نحوه استناد به پاورقی

برای ایجاد یک استناد به پاورقی، ناحیه‌ای از متن خود را که باید به آن ارجاع دهید با یک عدد برچسب بزنید.(اگر اولین پاورقی شما است، با “1” شروع کنید). در پایین صفحه، این شماره را با ذکر منبع وارد کنید. وقتی خوانندگان عدد را در متن می‌بینند، می‌دانند که می‌توانند منبع را با جستجوی پاورقی مربوطه پیدا کنند.

در این‌جا نمونه‌ای از یک قطعه متن نقل شده با استفاده از نقل قول‌های درون متنی در مقابل پاورقی‌ها آورده شده است.

3-1- نقل قول‌های درون متنی

“مانند ناله بلند مته دندانپزشک، صدای کم پاورقی در صفحه مورخ باعث اطمینان خاطر می‌شود” (پاورقی: تاریخچه عجیب [کمبریج، MA: انتشارات دانشگاه هاروارد]، 1999. صفحه 1).

3-2- پاورقی

مانند صدای بلند مته دندانپزشک، صدای کم پاورقی در صفحه مورخ باعث اطمینان خاطر می شود.

پایین صفحه:

 1. پاورقی: A Curious History [کمبریج، MA: انتشارات دانشگاه هاروارد]، 1999. 1

 

4 – نحوه استفاده از پاورقی در مقاله

قالب دقیق پاورقی شما به راهنمای سبکی که استفاده می‌کنید، بستگی دارد. در این‌جا برخی از رایج‌ترین راهنمای سبک‌ها برای نگارش مقالات، و همچنین قوانین پاورقی برای هر یک آورده شده است.

4-1- راهنمای سبک‌ها

از میان سبک‌های اصلی، سبک شیکاگو (CMS) اغلب از پاورقی استفاده می‌کند. با این حال، پاورقی‌ها گهگاه در سبک‌های دیگر نیز به کار می‌روند. تفاوت اصلی این است که، در حالی که سبک شیکاگو از پاورقی‌ها برای استناد استفاده می‌کند، انجمن زبان مدرن (MLA) و انجمن روانشناسی آمریکا (APA) عموماً برای ارائه اطلاعات اضافی به آن‌ها متکی هستند.

4-1-1 انجمن زبان مدرن (MLA)

در حالی که سبک MLA استفاده از پاورقی‌ها یا یادداشت‌های پایانی طولانی را منع می‌کند، این سبک استفاده از پاورقی و یادداشت‌های پایانی را برای هدایت خوانندگان به سایر اطلاعات مرتبط در مورد موضوع مجاز می‌کند.

سبک MLA توصیه می‌کند که اعداد بالانویس در خارج از متنی که هرگونه علامت نگارشی که ممکن است داشته باشد (به عنوان مثال، پس از یک نقطه اگر یادداشت در انتهای جمله باشد و بعد از یک کاما اگر یادداشت در انتهای یک عبارت باشد) قرار داده شود. استثناء این است که اعداد بالانویس باید قبل از خط تیره قرار بگیرند.

 • هنگامی که یک پاورقی باید در انتهای یک بند قرار گیرد، شماره را بعد از کاما اضافه کنید.
 • هنگامی که پاورقی باید در انتهای جمله قرار گیرد، عدد را بعد از نقطه اضافه کنید
 • اعدادی که نشان‌دهنده پاورقی‌ها هستند، باید همیشه بعد از نشانه‌گذاری ظاهر شوند، به استثنای خط تیره.
4-1-2- انجمن روانشناسی آمریکا (APA)

APA نیز استفاده از پاورقی را ممنوع می‌کند مگر اینکه کاملاً ضروری باشد. حتی در این صورت، این سبک توصیه می‌کند که از پاورقی‌ها فقط برای ارائه یادداشت‌های محتوا (مانند ارائه اطلاعات مختصر و تکمیلی در مورد متن یا هدایت خوانندگان به اطلاعات اضافی) و برای نشان دادن مجوزهای حق چاپ استفاده شود. قوانین مربوط به قرار دادن اعداد درون متنی در APA مانند MLA است.

4-1-3- سبک شیکاگو (CMS)

از سه سبک اصلی که در این‌جا توضیح دادیم، CMS بیشتر از سایر سبک‌ها به پاورقی‌ متکی است. در حالی که CMS به سیستم تاریخ نویسنده اجازه ارجاع درون متنی را می‌دهد (یعنی ارائه نام نویسنده و تاریخ انتشار در داخل پرانتز در انتهای عبارت، بند یا جمله‌ای که به اثر ارجاع می‌دهد)، یک استناد را نیز ارائه می‌دهد. سبکی که در آن از پاورقی‌ها یا یادداشت‌های پایانی استفاده می شود. در هر دو مورد، کتابشناسی نیز لازم است. اینکه آیا نویسنده باید از سیستم تاریخ نگارنده یا پاورقی‌ها استفاده کند یا نه، اغلب استاد، مجله یا ناشر تصمیم می‌گیرند.

به عنوان مثال، اگر از پاورقی استفاده می‌شود، هنگام ارجاع در سبک CMS باید از قالب زیر پیروی کرد:

پاورقی

 

5- راهنمای فنی استفاده از پاورقی‌ها

برای استفاده از پاورقی در کتاب، مقاله خود، ابتدا باید در مورد مناسب‌ترین و منطقی‌ترین جای پاورقی خود در متن تصمیم بگیرید. اعداد را مطابق با راهنمای سبک انتخابی خود اضافه کنید و حتماً اعداد را مستقیماً بعد از عبارت، بند یا جمله‌ای که پانوشت مربوطه به آن اشاره دارد اضافه کنید.

اکثر برنامه‌های نوشتن آنلاین (مانند Microsoft Word و Google Docs) با ابزارهای آسان برای درج پاورقی ارائه می‌شوند. در این‌جا راهنمای گام به گام استفاده از پاورقی را در هر دو این برنامه‌ها ذکر کرده‌ایم.

5-1- نحوه اضافه کردن پاورقی در Microsoft Word
 • جایی از متن کلیک کنید که می‌خواهید اولین پاورقی در آن ظاهر شود.
 • در زیر برگه References، نماد 1 را خواهید دید. در زیر این نماد دکمه ای با عبارت ” Insert Footnote” وجود دارد. برای ایجاد اولین پاورقی خود روی آن کلیک کنید.
 • پس از کلیک روی آن دکمه، دو عدد باید ظاهر شود. یک عدد در متن اصلی و عدد متناظر باید در پایین صفحه ظاهر شود.
 • استناد یا اطلاعات اضافی خود را در کنار عددی که در پاورقی ظاهر می‌شود بنویسید. اطلاعات را براساس قوانین راهنمای سبک انتخابی خود قالب‌بندی کنید.
 • با کلیک بر روی عدد ابتدای پاورقی به راحتی می‌توانید به جای خود در متن بازگردید.

 شما اولین پاورقی خود را ایجاد کردید. همچنین می‌توانید تنظیمات پاورقی (مانند شماره‌گذاری) را با کلیک‌کردن روی فلش کنار گروه پانوشت‌ها تنظیم کنید.

5-2-  نحوه اضافه کردن پاورقی در Google Docs
 • جایی از متن کلیک کنید که می‌خواهید اولین پاورقی در آن ظاهر شود.
 • در زیر برگه Insert، روی “پاورقی” کلیک کنید.
 • پس از کلیک روی آن دکمه، دو عدد باید ظاهر شود. یک عدد در متن اصلی و عدد متناظر باید در پایین صفحه ظاهر شود.
 • استناد یا اطلاعات اضافی خود را در کنار عددی که در پاورقی ظاهر می‌شود بنویسید. اطلاعات را براساس قوانین راهنمای سبک انتخابی خود قالب بندی کنید.

 

6- نکات و ترفندهای نهایی

برای بهبود نوشتار خود و جلوگیری از بهم ریختگی صفحه، باید از تعداد پاورقی‌ها کم و فقط برای ارائه اطلاعات اضافی یا نقل‌قول‌های مفید استفاده کنید. همانطور که قبلا ذکر شد، این اطلاعات ممکن است به عنوان مکمل در نظر گرفته شود، به همین دلیل بهتر است آن را دور از قسمت اصلی نوشته خود قرار دهید. هنگام ایجاد پاورقی های خود، راحتی خواننده را همیشه در نظر داشته باشید و به یاد داشته باشید که پاورقی‌ها برای انتقال اطلاعات مفید استفاده می‌شود. اگر پاورقی‌های شما بیش از حد یا غیر ضروری باشد، خوانندگان احتمالاً آزرده خاطر  می‌شوند. حتی ممکن است حواس آنها از نکات اصلی نوشته شما پرت شود.

اکنون می‌دانید که چگونه از پاورقی مطابق با راهنمای سبک‌های مختلف استفاده کنید.. حتماً توصیه‌های بالا و همچنین توصیه‌های راهنمای سبک دلخواه خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که از پاورقی‌ها به بهترین شکل ممکن استفاده می‌کنید.

فراموش نکنید اگر زمانی برای نوشتن نیاز به کمک داشتید، مقالات آکادمیک ما را مطالعه نمایید. همچنین در صورتی‌ که به تصحیح حرفه‌ای نیاز دارید، به موسسه بیان اجازه دهید تا نوشته شما را ویراستاری کند.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *