blog

پس از ویرایش پایان نامه خود چه کاری باید انجام دهید؟

پس از ویرایش پایان نامه خود چه کاری باید انجام دهید؟

هر دانشجویی که درمقطع لیسانس، فوق لیسانس یا دکتری تحصیل می‌کند، باید پایان نامه ای بنویسد. نوشتن پایان نامه نقطه‌ی اوج سال‌ها تحقیق و کار طاقت‌فرسا است. چه در حال نوشتن یک پایان نامه باشید و چه در حال برنامه ریزی برای نوشتن پایان نامه هستید، هر روشی که برای تکمیل آن انتخاب می‌کنید باید با ارزیابی کامل محتوا همراه باشد. در این مقاله، چند تکنیک که می‌توانید در ویرایش پایان‌‌نامه‌‌ی خود از آن‌ها استفاده کنید را مورد بحث قرار می‌دهیم.

اول از همه، هنگامی که نسخه پیش نویس پایان‌نامه کامل گردید ویرایش، مسلماً مؤثرترین راه برای اطمینان از صحت کار است. هنگام ویرایش نسخه پیش‌نویس، محقق باید در درجه اول به دنبال ویرایش هر گونه اشتباه مربوط به دستور زبان، نقطه گذاری و املا باشد. از آن‌جایی که نحوه بیان جملات به صورت آکادمیک و علمی ترجیح داده می شود، نویسندگان باید با عبارات رایج دانشگاهی و ساختارهای دستور زبان، و همچنین سطوح رسمی مختلف موجود در زبان انگلیسی آشنا باشند.

علاوه بر این، نویسندگان باید برای اطمینان از وضوح و کاهش تعداد کلمات، موارد حشو و اضافه‌گویی را در نوشته خود شناسایی کرده و تلاش کنند تا آ‌ن‌ها را کاهش دهند. تکنیک‌های رایجی برای کاهش حشو به کار می‌روند. این تکنیک‌ها عبارتند از حذف حروف اضافه غیرضروری (در صورت امکان)، استفاده از زمان‌های معلوم به جای مجهول، و استفاده از ساختارها و واژگان دستوری ساده و در عین حال مؤثر.

البته نوشتن یکباره پایان نامه همیشه منجر به اشتباهاتی می‌شود. در این مرحله، یک ویراستار حرفه‌ای می تواند با نگاه دقیق و تجربه کاری در طیف وسیعی از رشته‌های دانشگاهی با بسیاری از نویسندگان تفاوت داشته باشد.

 

چه کارهایی برای بهبود پایان نامه خود می‌توانید انجام دهید؟

قالب بندی پایان نامه خود را بررسی کنید.

معیارهای زیادی برای ارزیابی قالب بندی پایان نامه وجود دارد. از جمله، نقل‌قول‌ها و مراجع، فواصل خطوط و پاراگراف، سطوح عناوین، سرفصل‌های فعلی، اطلاعات صفحه عنوان، پاورقی‌ها، فهرست مطالب و غیره. بیشتر دانشگاه‌ها دستورالعمل‌های دقیق ارسال را ارائه می‌کنند، و نویسندگان باید با رایج‌ترین سبک‌ها، مانند شیکاگو، MLA، APA و Turabian آشنا باشند. به کار گرفتن یک ویراستار حرفه‌ای و متخصص در نوشتن آکادمیک می تواند در زمان و انرژی شما در این مرحله از فرآیند نوشتن پایان‌نامه صرفه جویی کند. برخورداری از یک جفت چشم ثانویه نیز مفید است زیرا داور ممکن است اشتباهاتی را که نویسندگان نادیده گرفته‌اند را تشخیص دهد.

پایایی پایان نامه را بررسی کنید.

در حالی که قالب بندی صحیح برای پذیرش پایان نامه ضروری است، پایایی نیز به همان اندازه مهم است. به عنوان مثال، هنگام ارزیابی نقل‌قول‌های درون متنی، مطمئن شوید که نقل‌قول‌ها به سبک ترجیحی پایبند هستند. به علت متفاوت بودن سبک‌های مختلف در هنگامی که چندین نویسنده هستند از کاربرد کاما و عبارت و همکاران اطمینان حاصل کنید. علاوه بر این، از زبان‌شناسی  و کاربرد مناسب شکل ها/جدول ها، استفاده صحیح از اختصارات/مخفف‌ها اطمینان حاصل کنید.

سرقت ادبی را بررسی کنید.

اگر نویسندگان تحقیقات، اظهارات و یافته‌های محققان دیگر را بدون ذکر استناد در کار خود بیاورند، این‌ کار به منزله سرقت ادبی است. دانشگاه‌ها و نهادهای تحقیقاتی سرقت ادبی را یک جرم جدی می‌دانند، بنابراین استناد و ارجاع کامل برای جلوگیری از مجازات ضروری است. حتی اگر اثر نویسنده دیگری منتشر نشده باشد یا نقل قولی از مکاتبات شخصی، مصاحبه، یا از یک مقاله در وبسایت برداشته شود، همچنان به یک مرجع نیاز است. توجه داشته باشید که سرقت ادبی منحصراً محدود به نقل قول نیست، بلکه در مورد تصاویر، جداول، نمودارها نیز اعمال می شود. از آن‌جایی که اکثر موسسات از نرم افزارهایی مانند Turnitin برای بررسی سرقت ادبی استفاده می کنند، مطمئن شوید که مراجع شما مرتب هستند!

 

ابزارهای مفید

پیشرفت‌ فناوری، که بسیاری از آن‌ها مبتنی بر وب هستند، ابزارهای ویرایشی فراوانی را در اختیار نویسندگان قرار داده است. برای انجام یک آنالیز جامع برای شناسایی و حذف خطاهای زبان، دو ابزار ProWritingAid و Grammarly بسیار ارزشمند هستند. برای اطمینان از نقل‌قول‌های درست، Google Scholar استنادهایی را در رایج‌ترین سبک‌های دانشگاهی ارائه می‌کند. Purdue OWL یکی دیگر از منابع عالی برای شفاف کردن مسائل مربوط به سبک‌های APA، MLA و سبک شیکاگو است.

 

اهمیت ویرایش در پایان نامه

با توجه به پیچیدگی نسبی یک پایان نامه کامل، سازماندهی دقیق و دقت کامل به هنگام نوشتن آن در موفقیت یا شکست نویسنده بسیار اهمیت دارد. از این رو، نویسندگان و ویراستاران باید عناصر مربوط به زبان، سازمان‌بندی، و سبک را به دقت بررسی کنند.

برای بازخورد دقیق محتوا، نویسندگان باید کار خود را قبل از ارسال به داور یا استاد، ویرایش کنند. در غیر این صورت، مسائل جزئی مانند دستور زبان و املا بر درک مطلب تأثیر می گذارد. به جای ویرایش یکباره متن، بهتر است هر بار چندین قسمت از نوشته خود را با تمرکز خاصی ویرایش کرد. (به عنوان مثال، املا و دستور زبان > بررسی فاصله خطوط، تطابق عنوان‌ها و زیرعنوان‌ها با محتویات جداول > بررسی استناد و مرجع‌دهی دقیق).

 

پایان نامه خود را برای یک ویراستار مجرب ارسال کنید.

از آن‌جایی که برای ارزیابی طیفی از عناصر سبک مربوطه، بررسی‌های متعددی مورد نیاز است، ممکن است نویسنده اشتباهات املایی جزئی، فضاهای اضافی و سایر مسائل را نادیده بگیرد. علاوه بر این، از آن‌جایی که نویسنده ممکن است در شناسایی چنین خطاهای جزئی مهارت نداشته باشد، به کار گیری یک متخصص مانند یک ویراستار با تجربه می‌تواند کمک بزرگی باشد. برخی از عواملی که باید در هنگام به کار گیری یک ویراستار حرفه ای در نظر بگیرید عبارتند از:

  • دانش و تجربه در مورد موضوع تحقیق و سبک نگارش مورد نیاز.
  • زمان برگشت (یعنی چه مدت طول می کشد تا ویراستار نسخه ویرایش‌شده را برگرداند).
  • کل هزینه (تعیین‌شده بر اساس تعداد کلمات و سطح ویرایش).

 

نتیجه

ویرایش پایان نامه قبل از ارسال مزایای متعددی دارد. نکته اصلی در این میان این است که چگونه ویرایش حرفه ای  می تواند به طور قابل توجهی کیفیت نوشتار را بهبود ببخشد. به یاد داشته باشید که شما در هیچ مرحله ای از فرآیند نوشتن تنها نیستید، زیرا اکثر دانشگاه لابراتوارهای نگارش دارند، که در آن دانشجویان و اساتید قبلی آشنا با این فرآیند می توانند کار شما را بررسی کنند و نکاتی را ارائه دهند. علاوه بر این، به کار گیری یک ویراستار حرفه ای و با‌تجربه در زمینه تحقیقاتی شما نه تنها در وقت و انرژیتان صرفه جویی می کند، بلکه راهنمایی های مفیدی را نیز در اختیار شما قرار می دهد که می توانید در پروژه های تحقیقاتی آینده از آن‌ها استفاده کنید.

همچنین، از آن‌جایی که ابزارهایی مانند MS Word’s Track Changes به ویراستاران اجازه می دهد تا هر تغییر ایجاد شده را ثبت کنند و نویسندگان نحوه استفاده از عبارات آکادمیک مناسب و ساختارهای دستور زبان را بیاموزند، در حالی که ویراستاران همچنین از نظرات حاشیه‌ای برای اشاره به نقاط قوت و ضعف، توصیه ها و پیشنهادات استفاده می کنند.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *