blog

پیش چاپ چیست؟ راهنمای 5 مرحله ای برای انتشار موفقیت آمیز مقاله شما

پیش چاپ چیست؟ راهنمای 5 مرحله ای برای انتشار موفقیت آمیز مقاله شما

«من فکر می‌کنم باید ادامه دهید و آن را در یک پلتفرم پیش‌چاپ منتشر کنید. تحقیق شما پیوندی حیاتی برای درک تحقیقات بنیادی دارد. هر چه بیشتر منتظر انتشار کار شما در یک مجله دانشگاهی باشیم و به روند سنتی ادامه دهیم، خطر انتشار آن توسط شخص دیگری قبل از شما بیشتر می شود.» این صحبت را احتمالا بارها و بارها همکارانتان به شما متذکر شده‌اند با این حال، ممکن است شما سوالات متعددی داشته باشید و هیچ جایی برای یافتن پاسخ آن ها وجود نداشته باشد. در اینجا ما پاسخ تمام سوالات شما و یک راهنمای کامل گام به گام برای انتشار یک مقاله آماده پیش چاپ را فراهم آورده‌ایم.

 

مقالات پیش چاپ چیست؟

پیش‌چاپ یک مقاله تحقیقاتی است که قبل از داوری همتایان، به‌عنوان دسترسی آزاد برای عموم قابل دسترس است. نویسندگان برای مقاله منتشرشده در پلتفرم پیش چاپ اعتبار دریافت می کنند و برای همان مقاله قابل مشاهده و شناسایی است. علاوه بر این، نویسندگان می‌توانند تحقیقات خود را در مقایسه با انتشار مجلاتی که فرآیندی کامل و طولانی‌تر است، سریع‌تر به اشتراک بگذارند. مقالات منتشر شده بر روی سرورهای پیش چاپ با DOI تخصیص داده می شوند و به صلاحدید کاربر قابل استناد هستند، زیرا مقالات تحت بررسی دقیق یک داور همکار قرار نگرفته‌است.با این حال، این کار به انجام تحقیقات ارزشمند کمک می کند.

 

مزایای پیش چاپ مقاله در تحقیق چیست؟

انتشار پیش چاپ، یک پلتفرم کوچک اما رو به رشد برای انتشار علم و دانش در زمینه کار تحقیقاتی است. این کار باعث به قابل دسترس بودن مطالعات تحقیقاتی در مجلات مختلف پیش چاپ کمک می کند. پیش چاپ ها به روش های زیر برای تحقیق مفید هستند:

 • مقالات تحقیقاتی را در اسرع وقت در دسترس جامعه قرار می گیرد.
 • خوانندگان می توانند مقالات تحقیقاتی منتشرشده در پلتفرم پیش چاپ را به طور انتقادی ارزیابی کنند.
 • امکان به روز رسانی خطاها یا پیشنهادات احتمالی قبل از انتشار نهایی مقاله را می دهد.
 • به نویسندگان کمک می کند تا استدلال های تحقیقاتی خود را تقویت کنند.
 • راه را برای همکاری باز می کند، که در نهایت منجر به انتشار مقاله در یک مجله معتبر می شود.

انتشار مقالات در سرورهای پیش چاپ

مقالات علمی که هنوز توسط مجلات دانشگاهی پذیرفته نشده‌اند، در سرورهای پیش چاپ قرار می گیرند. سرورهای پیش چاپ مخازن آنلاینی هستند که حاوی داده‌ها و اطلاعات مقالات مختلف علمی هستند. مقالات ارسال شده به این مخازن تحت غربالگری اولیه و بررسی سرقت ادبی قرار می گیرند. با این حال، داوری همتایان روی این مقالات انجام نمی شود. سرورهای مختلف پیش چاپ عبارتند از :

1- BioRxiv

یک مخزن پیش چاپ با دسترسی آزاد برای علوم زیستی است و توسط آزمایشگاه Cold Spring Harbor میزبانی می شود.

2- arXiv

این یک مخزن پیش چاپ چند رشته‌ای برای فیزیک، ریاضیات، علوم کامپیوتر، زیست شناسی کمی، آمار، مهندسی برق و علوم سیستمی است.

3- ChemRxiv

این سرور یک مخزن پیش چاپ با دسترسی آزاد برای علوم شیمی است. انجمن شیمی آمریکا، انجمن سلطنتی شیمی و انجمن شیمی آلمان این مخزن را اداره می کنند.

4- The Winnower

یک پلتفرم انتشار آنلاین علمی با دسترسی آزاد است. این پلتفرم به محققان و همکاران اجازه می دهد تا بحث های علمی را در مورد موضوع ارسال‌شده، انجام دهند.

5- PrePubMed

مقاله‌های پیش‌چاپ را از PeerJ preprints، BioRxiv فهرست‌بندی می‌کند.

 

5 مرحله برای تولید یک مقاله پیش چاپ

1- مخاطب هدف و مقاله خود را شناسایی کنید.

پیش چاپ مقالاتی را در زمینه های مختلف تحقیقاتی منتشر می کند و کار علمی اصلی را ارائه می دهد. مقالات می توانند انواع مختلفی داشته باشند مانند مقاله/مقاله اصلی، مقاله مروری، گزارش موردی، گزارش کنفرانس، نکات فنی، فرضیه و غیره.

مقاله ارسال‌شده برای پیش چاپ نباید زیر مجموعه مقالات مجله یا کنفرانس باشد، زیرا هدف از پیش چاپ ایجاد بستری برای تحقیقات اصلی است. مهم است که بدانید مخاطبان مقاله پیش چاپی که قصد انتشار آن را دارید چه کسانی هستند. این کار به شما امکان می دهد لحن مقاله را تنظیم کنید و به شما کمک می کند تا مخزن صحیح را نیز انتخاب کنید.

2- یک عنوان تاثیرگذار و چکیده بنویسید.

“عنوان” و “چکیده” اولین چیزی هستند که بیشترین توجه مخاطبان را به خود جلب می کنند. بنابراین، نوشتن یک عنوان و چکیده موثر برای مقاله مهم است. از اصطلاحات غیر ضروری خودداری کنید و کلمات کلیدی را در عنوان ذکر کنید. آن را مختصر و آموزنده نگه دارید. بنابراین، چکیده را با جزییات و تمام جنبه های تحقیق در نظر بگیرید. ضروری است که چکیده را بدون تعصب بنویسید، یعنی باید نتایج مطلوب را ذکر کنید، اما همچنین هرگونه داده‌ی غیر مهم و نامطلوب را نیز ذکر کنید.

3- به اخلاق نشر پایبند باشید.

اگرچه این مقاله توسط همتایان داوری نشده‌است، اما یک مقاله‌ی علمی است که نیاز به دقت در بیان یافته‌های تحقیق دارد. نویسندگان باید از دستورالعمل های COPE پیروی کنند و یک بحث عینی در مورد اهمیت تحقیق درج کنند. هرگونه سرقت ادبی، ساخت داده‌ها و اصلاح تصویر (دانسته یا ناآگاهانه) مجاز نیست و مقاله در مراحل تجزیه و تحلیل انتشار پیش چاپ رد خواهد شد. هنگام ارسال مقاله برای پیش از چاپ، اطمینان حاصل کنید که برای داده‌های مورد استفاده برای پشتیبانی از اهداف تحقیق و اعلام تضاد منافع، مجوزهای حق چاپ را دریافت می کنید.

4- نویسندگان باید واجد شرایط نویسندگی باشند و ORCID خود را پیوند دهند.

همه نویسندگانی که در مقاله همکاری می کنند باید آگاه باشند و با ارسال مقاله به پیش چاپ مجله موافقت کنند. نویسندگان باید طبق دستورالعمل های نویسندگی واجد شرایط نویسندگی باشند. علاوه بر این، نویسندگان باید خود را در ORCID ثبت کنند و در طول فرآیند ارسال ORCID خود را به مخزن پیش چاپ پیوند دهند. این امر اعتبار مقاله پیش چاپ منتشر شده را افزایش می دهد و می تواند شناسایی و استناد بیشتری برای مقاله به دست آورد.

5- در نهایت، از جزئیات مربوط به برداشت از نسخه خطی آگاهی داشته باشید.

مقالات تحقیقاتی پیش چاپ، پس از انتشار قابل پس گرفتن نیستند! اما شرایطی وجود دارد که در آن می توان مقاله را از سرور پیش چاپ بازگرداند. مقالات پیش چاپ را می توان در شرایط زیر بازپس گرفت:

 • جعل داده و سرقت ادبی
 • اشتباهات علمی که با به روز رسانی نسخه قابل اصلاح نیست.
 • نقض حق چاپ

بنا به صلاحدید ویراستاران سرور پیش چاپ و کمیته مشورتی، مقاله حذف خواهد شد.

چگونه می توان یک مقاله تحقیقاتی را در بستر پیش چاپ منتشر کرد؟

بر اساس نوع مقاله پژوهشی، محقق می تواند یک سرور را برای مقاله خود انتخاب کند.

 

مراحل انتشار در سرور پیش‌چاپ:

 • یک حساب کاربری ایجاد کنید و در وبسایت سرور پیش چاپ ثبت نام کنید.
 • چکیده را طبق دستورالعمل های تکرارشده توسط پیش‌چاپ ارسال کنید.
 • قبل از اینکه مقاله به صورت آنلاین ارسال شود، نسخه خطی تحت یک فرآیند تجزیه و تحلیل کوتاه قرار می گیرد. تجزیه و تحلیل عمدتاً شامل بررسی محتوای علمی پایه، پیشینه نویسنده و انطباق با جنبه های اخلاقی است.
 • پس از انتشار، مقاله در سرور برای دانلود، اشتراک گذاری، نظردادن و استناد دیگران در دسترس خواهد بود.

کلام آخر

انتشار پیش‌چاپ محبوبیت پیدا کرده است اما این فرآیند دارای مزایا و معایبی می باشد و به نویسندگان توصیه می‌شود قبل از تصمیم‌گیری، عاقلانه انتخاب کنند که با سال‌ها تلاش سخت خود برای تولید داده‌های تحقیق چه کنند.

اگر مقاله ای را در سرور پیش چاپ منتشر کرده اید، به ما اطلاع دهید. روند کار چطور بوده است؟ آیا توانستید به راحتی این روند را طی کنید؟ نظراتتان را برای ما بنویسید و در مورد اولین تجربه پیش چاپ خود به ما بگویید.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *