blog

چرا باید به سردبیر نامه بنویسم؟

چرا باید به سردبیر نامه بنویسم؟
بالاخره نگارش مقاله تمام شد. شما عنوان، چکیده، مقدمه و نتیجه مقاله خود را به صورت شفاف نوشته‌اید و حتی منابعی را که استفاده کردید را ارزیابی انتقادی نموده‌اید. بنابراین اکنون آماده ارسال مقاله به مجله مورد نظر خود هستید. پس از این همه کار، ممکن است برای رساندن مقاله خود به روند داوری در سریع ترین زمان ممکن، بی تاب باشید. بنابراین ممکن است وسوسه شوید که از پیشنهادات داور و نامه‌نگاری به سردبیر که اکنون بسیاری از مجلات ارائه می کنند؛ صرف نظر کنید. این کار را نکنید! انجام این کار فرصتی حیاتی برای شکل‌دادن به روند داوری به نفع خود از شما می گیرد.

انتخاب سردبیر و پیشنهاددادن داوران

 برخی از مجلات – به ویژه مجلاتی که دامنه نسبتاً گسترده و تعداد مقالات ارسالی زیادی دارند – از شما می خواهند که سردبیر خود را از فهرستی از سردبیران وابسته و مشاور انتخاب کنید. در بیشتر موارد، انتخاب نسبتاً واضح است زیرا سردبیران مختلف تمرکز انضباطی و/یا تخصص متفاوتی در روش‌های تحقیق خاص دارند. با این حال، اگر بیش از یک سردبیر مرتبط در حوزه تحقیقاتی شما وجود دارد، قبل از انتخاب خود، در مورد کار آنها به دقت تحقیق کنید.
 بسیاری از مجلات از شما پیشنهادات داوری می خواهند. من از نویسندگان شنیده‌ام که می گویند: “من حوصله این کار را ندارم، قرار نیست کار سردبیری را انجام دهم!” من فکر می کنم که هم متکبرانه و هم ساده لوحانه است. متکبر، زیرا به نظر می رسد که ویراستار چیزی به شما بدهکار است. یک ویراستار درست مثل شما یک فرد آکادمیک است. اما فردی که بسیار شلوغ‌تر است و زمان تحقیق خود را برای ایفای نقش مهم خدمات آکادمیک فدا می‌کند. ساده لوح، زیرا اساساً می گویید: من حاضر نیستم با ارائه چند پیشنهاد به شما کمک کنم تا بهترین داوران ممکن را برای مقاله خود بدست آوریم. ممکن است ویراستار فکر کند که شما واقعاً به نحوه برخورد با مقاله خود اهمیتی نمی دهید و تمایل بیشتری به desk-reject دارید.
 لطفا پیشنهاددادن داوران را جدی بگیرید.
سردبیر معمولاً حداقل یکی از پیشنهادات شما را قبول می کند. و حتی اگر این کار را نکنند، این یک سیگنال مهم برای آنها در مورد مکالمه خاصی است که مقاله شما امیدوار است در آن مشارکت کند. پیشنهاد می‌کنم حداقل 3 تا 4 داور را نام ببرید، اما در حالت ایده‌آل، 5 تا 6 داور را نام ببرید زیرا ممکن است بسیاری از کسانی که برای داوری با آنها تماس گرفته‌اند، رد شوند. به طور معمول، حداقل نیمی از پیشنهادات داوران را از هیئت تحریریه انتخاب کنید. مجدداً، قبل از انتخاب خود، نمایه تحقیقاتی آنها را به دقت بررسی کنید. آیا اخیراً (نه 10-20 سال پیش) در این زمینه مقاله منتشر کرده اند، آیا با روش تحقیقی که استفاده می کنید آشنا هستند، آیا در مجله هدف شما مقاله منتشر کرده اند؟
 به یاد داشته باشید که در بیشتر موضوعات علوم اجتماعی، داوران قرار نیست بدانند نویسندگان چه کسانی هستند. بررسی باید “دوسوکور” باشد، یعنی شما ندانید داوران چه کسانی هستند و داوران نمی دانند شما چه کسی هستید. بنابراین باید افرادی را که در این زمینه کار می کنند، اما قبلاً مقاله را ندیده اند، معرفی کنید. بدیهی است که شما نمی خواهید افرادی را معرفی کنید که فکر می کنید کاری را که انجام داده‌اید دوست ندارند. با این حال، انتخاب کردن افرادی که مقاله را می شناسند، یک کار اشتباه است. حتی اگر آنها دوستان یا همکاران شما باشند، زیرا تضاد منافع آشکاری دارند که باید به سردبیر گزارش دهند.

آنچه در نامه‌ای به‌سردبیر گنجانده شده است.

 اکثر مجلات به شما اجازه می دهند نامه ای به سردبیر بنویسید. در گذشته، بسیاری از نویسندگان به سادگی از این مرحله صرف نظر می کردند یا یک یا دو جمله مودبانه، اما خالی از مفهوم را درج می کردند. این روزها، با افزایش چشمگیر تعداد دفعات desk-reject، نامه به سردبیر اهمیت بیشتری پیدا کرده است زیرا برداشت سردبیر از مقاله شما را شکل می دهد. پس چه چیزی را در چنین نامه ای بگنجانید؟
 1- فرمول بندی معمول در مورد اخلاق تحقیق
 2- توضیحی درباره اینکه چرا تصمیم گرفتید دستنوشته خود را به آن مجله خاص ارسال کنید و چرا ارزش دارد که سردبیر وقت بگذارد تا آن را بررسی کند:
  •  چرا مقاله شما برای خوانندگان آن مجله جالب است؟ چگونه به گفتگو کمک می کند؟
  •  نقاط قوت مقاله شما چیست؟ کمک های اصلی آن چیست؟
  •  چرا سایت/روش تحقیق به ویژه جالب/مرتبط است؟
3-  فهرستی از داوران مناسب برای مقاله با توضیح مختصری در مورد اینکه چرا مناسب هستند.
پس از طی‌کردن هفت مرحله، باید آماده سابمیت مقاله باشید و امکان desk-reject را به حداقل برسانید. اگر مقاله شما دچار desk-reject شد، لطفاً به یاد داشته باشید تسلیم نشوید. به یاد داشته باشید که طرد شدن بخشی از زندگی روزمره یک فرد آکادمیک است. بنابراین سعی کنید به سرعت بر desk-reject غلبه کنید و آن را شخصی نگیرید. desk-reject مقاله ممکن است به این معنی باشد که مجله مناسبی برای مقاله شما نبوده است.
از هر چیزی که برای شما مناسب است استفاده کنید تا روحیه خود را بعد از desk-reject مقاله خود به دست آورید. سپس فقط چند روز منتظر بمانید، نامه رد را دوباره بخوانید و در اسرع وقت مقاله را برای مجله دیگری ارسال کنید.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *