blog

نکات برتر برای طراحی چکیده های گرافیکی

چکیده گرافیکی

در این مقاله سعی داریم به نکاتی بپردازیم که برای طراحی چکیده گرافیکی باید بدانید.

 

1- نوع چکیده گرافیکی را تعریف کنید.

چکیده گرافیکی را می توان به روش های مختلفی ایجاد کرد. هنگامی که چکیده خود را ایجاد می کنید، با تصمیم گیری در مورد نوع آن شروع کنید. این نکته به شما در ایجاد یک طرح معتبر که به بهترین وجه نیازهای شما را برآورده کند، کمک می کند. ممکن است تعجب کنید که اشکال مختلف چکیده های گرافیکی چیست؟

ما یک لیست مفید برای کمک به شما در پاسخ به این سوال جمع آوری کرده ایم:

نمودار: این سبک از چکیده، که شامل گرافیک و اصطلاحات فنی است، معمولا در مجلات اختصاصی شیمی یافت می شود.

چکیده تصویری: شامل یک عنوان، تصاویر خاص، داده‌های مهم و یک نماد بصری است.

اینفوگرافیک: این نوع چکیده تصاویر را برجسته می کند و تمایل به استفاده از متن کمتری دارد.

کمیک: برای انتقال نکات مهم، چکیده های کمیک گرافیک جذاب را با متن کمدی و حمایتی ترکیب می کنند.

هنگام تصمیم گیری در مورد نوع ایده آل چکیده‌گرافیکی برای مقاله خود، مخاطب خود را در نظر داشته باشید. آیا آن‌ها در رشته خود متخصص هستند؟ شناخت مخاطبان هدف ممکن است به شما کمک کند سبک مناسبی از طراحی انتزاعی گرافیکی را انتخاب کنید تا اطلاعات را به طور مؤثر و مختصر ارائه دهید.

 

2- چکیده گرافیکی خود را با ابزار مناسب ایجاد کنید.

بعد از اینکه در مورد نوع چکیده‌گرافیکی تصمیم گرفتید، باید ابزار صحیح را برای ایجاد آن انتخاب کنید. شما به ابزاری نیاز دارید که به شما امکان می دهد اشکال و تصاویر مرتبط با موضوع را جستجو کنید. از آنجایی که همه محققان یا دانشجویان به نرم افزارهای حرفه ای مانند CorelDraw یا Photoshop دسترسی ندارند، یافتن یک جایگزین مناسب ضروری است.

 

3- روی هدف چکیده‌گرافیکی خود تمرکز کنید.

چکیده‌گرافیکی یک فایل تکمیلی است که شما به گزارش تحقیق نهایی خود اضافه می کنید، نه چیزی متفاوت از آن. به یاد داشته باشید که هنگام طراحی چکیده گرافیکی خود، بر اهدافی که برای دستیابی به آن در نظر گرفته اید، تأکید کنید. اهداف مقاله شما باید نیروی محرکه چکیده گرافیکی شما باشد. تمرکز بر اهداف مطالعه به شما کمک می‌کند تا یک چکیده گرافیکی ایجاد کنید که با محتوای مقاله تحقیقاتی شما سازگار باشد. این بدان معناست که باید مطمئن شوید که چکیده گرافیکی شما پیام اصلی، ایده‌های کلیدی و یافته‌های شما را منتقل می‌کند و به وضوح در دسترس هستند.

 

4- پیام اصلی چکیده گرافیکی شما باید برجسته شود.

هدف اصلی چکیده گرافیکی، انتقال موثر پیام اصلی مقاله و نکات آن به مخاطبان است. هر مقاله پژوهشی یک هدف روشن و یک نکته مرکزی برای انتقال دارد. هنگام ساخت چکیده گرافیکی خود، بسیار مهم است که اجزایی را برای تأکید بر ایده اصلی ایجاد کنید. فرم های رنگارنگ، تصاویر، فلش ها، بنرها، کلیپ آرت و متن های گرافیکی هنرمندانه نمونه هایی از اجزای گرافیکی هستند.

 

5- یافته‌های تحقیق خود را نشان دهید.

در حین نوشتن مقاله تحقیقاتی، استاد راهنما یا مشاور پایان نامه شما بیشتر بر نیاز به روش شناسی مناسب و ارزش تحقیق کامل تأکید می کند. از سوی دیگر، نتایج در مورد چکیده گرافیکی مهم هستند. به یاد داشته باشید که در هنگام ساختن یک چکیده گرافیکی موفق، برجسته کردن جنبه‌های کلیدی چقدر اهمیت دارد؟

یکی از مهمترین عناصرهر تحقیقی، بخش نتایج است. یک چکیده‌گرافیکی همیشه باید نتایج را در خود جای دهد. از آنجایی که بخش نتایج مقاله شما مهم ترین یافته‌ها را نشان می دهد، احتمالاً خوانندگان را به خواندن مابقی آن ترغیب می کند. همین امر در مورد چکیده گرافیکی شما نیز صادق است.

 

6- از متن در چکیده گرافیکی خود عاقلانه استفاده کنید.

برخلاف تصور رایج، داشتن حرف‌های زیادی برای گفتن در مورد یک موضوع، شما را باهوش نشان نمی‌دهد. در واقع، چه در ارتباطات نوشتاری و چه در ارتباطات گفتاری، آگاه ترین افراد از کلمات به مقدار کم استفاده می کنند. اقدامات دقیقی برای جلوگیری از توضیحات اضافه وجود دارد که می توانید انجام دهید تا چکیده‌گرافیکی شما موثرتر واقع شود. فقط از عباراتی استفاده کنید که معتقدید به ارزش چکیده شما کمک می کند. کاهش تراکم فونت در چکیده‌گرافیکی شما می تواند مطالعه آن را آسان تر کند. که منجر به تعامل بیشتر شود. مهمتر از آن، مطمئن شوید که قوانین نگارش آکادمیک را رعایت کنید.

 

7- در چکیده گرافیکی خود از برچسب های ساده استفاده کنید.

همیشه فلسفه K-I-S-S را به خاطر داشته باشید که هم در نوشتارهای آکادمیک و هم در نوشتارهای غیر آکادمیک استفاده می شود. حتی بدون هیچ زمینه دیگری، عناوین و عنوان‌های فرعی در چکیده گرافیکی شما باید بتوانند یک مفهوم را برای خوانندگان بیان کنند.

 

8- چکیده گرافیکی خود را مینیمالیست کنید.

ترکیب جنبه‌های متنی و بصری برای ایجاد یک طراحی متمایز و جذاب بسیار مهم است، با این حال فراتر رفتن از عناصر گرافیکی بسیار ساده است. دستیابی به تعادل بین اطلاعات و جنبه های بصری یک روش عاقلانه برای ایجاد یک چکیده گرافیکی است. برای دستیابی به مینیمالیسم در چکیده خود، از عناصر ساده استفاده کنید و آن ها را در جای مناسب قرار دهید و در عین حال هرگونه متن یا توضیحات اضافی را محدود کنید.

 

9- رنگ مناسبی برای چکیده گرافیکی خود انتخاب کنید.

هنگامی که در حال طراحی چکیده گرافیکی خود هستید و می خواهید تأثیر آن را به حداکثر برسانید. استفاده از رنگ های مناسب یک روش امتحان‌شده و واقعی برای انجام این کار است. در چکیده‌های گرافیکی، رنگ های روشن و قوی همیشه گزینه خوبی برای نمایش ویژگی ها و داده‌های حیاتی هستند. حتی می‌توانید از گرادیان‌ها برای افزودن جزئیات بیشتر به داده‌هایی که می‌خواهید خواننده شما به طور خاص با آن‌ها درگیر شود، استفاده کنید. اگر از رنگ‌های کسل‌کننده یا رنگ‌هایی استفاده می‌کنید که با پس‌زمینه ترکیب می‌شوند، آن قسمت‌ها یا قطعات خاص بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند یا از بین می‌روند.

یکی دیگر از مواردی که هنگام انتخاب رنگ ها برای چکیده‌گرافیکی خود باید در نظر داشته باشید این است که برخی از بازدیدکنندگان ممکن است کوررنگ باشند. مطالعه و پیاده سازی پالت های دوستدار افراد کوررنگ را در طراحی خود در نظر بگیرید. در نتیجه، مخاطبان بزرگ‌تری می‌توانند از تلاش و تحقیق دقیق شما بهره‌مند شوند.

 

کلام آخر

طراحی چکیده‌گرافیکی برای مقاله تحقیقاتی شما می تواند به یک کار دشوار تبدیل شود، به خصوص زمانی که می خواهید قابل توجه باشد. برای متمایز شدن چکیده گرافیکی مقاله خود، افزودن مهارت حرفه‌ای به چکیده‌گرافیکی همیشه یک ایده عالی برای پیگیری است. چکیده گرافیکی خود را ویرایش کنید تا مطمئن شوید که هیچ خطایی در مسیر پیام شما قرار ندارد.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *