blog

11 نکته برای ویرایش نوشته خود (به علاوه چک لیست)

ویرایش نوشته خود

ویرایش خوب می تواند یک محتوای متوسط ​​را به مطلبی عالی تبدیل کند. این یکی از مهمترین جنبه های فرآیند نوشتن است، اما تعداد زیادی از نویسندگان ارزش آن را دست کم می گیرند.

اهمیت ویرایش‌شخصی

تبدیل شدن به یک ویراستار خوب برای کار خود نیازمند زمان و تمرین است، اما ارزش این کار را دارد. شما یاد خواهید گرفت که چگونه ساختار و سبک نوشتار خود را بهبود ببخشید، واضح تر ارتباط برقرار کنید و خطاهای گرامری را حذف کنید. شرکت‌ها خواهان نسخه‌ای هستند که به خوبی در کسب‌وکارشان منعکس شود، ارزشی برای خوانندگانشان فراهم کند و فروش را افزایش دهد، بنابراین محتوای ویرایش‌شده به خوبی برای خریداران محتوا جذاب‌تر به نظر می‌رسد.

آیا برای تبدیل‌شدن به یک ویراستار بهتر آماده هستید؟ ممکن است به یک ویراستار حرفه‌ای دسترسی نداشته باشید، اما می‌توانید از نکات زیر برای کمک به ویرایش اثربخش‌تر نوشته‌های خود استفاده کنید.

1. نوشته خود را در قالبی جدید بنویسید.

اگر تایپ کردید، آن را چاپ کنید. متناوبا، سند Word خود را به فرمت PDF تبدیل کنید یا متن خود را به فونت، رنگ و اندازه متفاوت تغییر دهید. این تکنیک‌ها به شما کمک می‌کند محتوای خود را از منظر «یک فرد غریبه» ببینید و نگاه انتقادی‌تری به شما می‌دهد.

2. استراحت کنید.

اجازه دهید نوشته شما برای چند ساعت یا یک شب دست نخورده باقی بماند. فاصله بین شما و کارتان باعث ایجاد فاصله عاطفی می شود. وقتی به کارتان بازگردید، به احتمال زیاد عبارات ناخوشایند و اشتباهات آشکار را متوجه خواهید شد.

3. آن را با صدای بلند بخوانید.

برای کشف ریتم نوشته خود، آن را با صدای بلند بخوانید. بهترین متون هنگام خواندن نرم و روان به نظر می رسند. بنابراین اگر متوجه شدید که خواندن جملات و کلمات سخت است متن شما نیاز به ویرایش دارد.

4. جملات نامشخص را حذف کنید.

جملات خوب مقتدرانه به نظر می رسند، بنابراین از جملات شسته و رفته پرهیز کنید. اگر از عباراتی مانند «به نظر می‌رسد» یا «می‌تواند دلیلی برای آن باشد» استفاده می‌کنید، قاطع به نظر نمی‌رسید و پیام شما را ضعیف می‌کند.

5. از عبارات تکراری خودداری کنید.

سعی کنید برای بیان نظر خود بر کلمات یا عبارات خاصی تکیه نکنید. خوانندگان وقتی جملات را تکرار می کنید، متوجه خواهند شد.تنوع داشته باشید. برای پیدا‌کردن کلمات تکراری از یک شمارنده‌کلمات استفاده کنید و برای‌یافتن جایگزین، از واژه‌نامه استفاده کنید.

6. کلمات پرکننده را حذف کنید.

برای یافتن کلمات و عبارات زائد از قابلیت پیدا‌کردن واژه‌پرداز خود برای جستجوی عبارت‌های «آنجا»، «اینجا» و «آن» استفاده کنید. مثلا:

It’s fun to edit your own writing

جمله سازی با کلمات غیر ضروری که تمرکز ندارند، نوشته را ضعیف می کند. این جمله موثرتر است:

Editing your own writing is fun

7. افعال ضعیف “To Be” را حذف کنید.

استفاده از نسخه های فعل “to be” می تواند کلمات بعدی را ضعیف کند. جایگزین‌های قوی‌تر «am»، «is»، «are»، «was»، «were» و «been» را جایگزین کنید. مثلا:

جمله ضعیف: .They were not enjoying the editing process

جمله قوی: .They hated the editing process

جمله قوی تر: .The editing process repulsed them

8. صفت های ضعیف را حذف کنید.

صفت های ضعیف نیز نوشته شما را خراب می کنند. هنگام توصیف اسم ها و ضمایر، از صفت های قوی تر استفاده کنید و از کلمات “really” یا “very” اجتناب کنید.

جمله ضعیف: .He was really scared of snakes

جمله قوی: .He was terrified of snakes

جمله قوی تر:  .Snakes terrified him

9. از Grammarly برای یافتن اشتباهات استفاده کنید.

ابزار تصحیح Grammarly به اشتباهات املایی و دستوری نگاه می کند و بیش از 250 قانون پیشرفته را برای یافتن اشتباهاتی مانند نگاتیوهای دوتایی، اجرا روی جملات و dangling modifiers را بررسی می کند. بعد از اینکه چند بار از Grammarly استفاده کردید، ضعف های رایج را در نوشتار خود مشاهده خواهید کرد.

10. در شیکاگو Manual of Style Online اشتراک داشته باشید.

راهنمای نگارش شناخته‌شده سبک، استفاده و دستور زبان اکنون به صورت آنلاین در دسترس است. اگر برای تامین هزینه‌های خود می نویسید، هزینه اشتراک سالانه را نیز در نظر بگیرید.

11. وظایف ویرایشی خود را از هم جدا کنید.

اگر فکر ویرایش کار خودتان شما را می ترساند، وظایف را به یک سری مراحل قابل مدیریت تقسیم کنید. در اولین مطالعه، جریان ایده های خود را به طور منطقی بررسی کنید. در مطالعه بعدی، به ساختار جمله و غیره نگاه کنید.

 

چک‌لیست‌ ویرایش

.چک لیست ویرایش به شما کمک می کند نوشته‌های خود را پاک کنید و اشتباهات رایج را تشخیص دهید. در اینجا نمو‌نه‌ای از یک چک لیست اساسی برای شروع کار آورده‌شده‌است

ویرایش‌تصویر بزرگ:
 • آیا شما یک مقدمه قوی دارید که خواننده را جذب کند؟
 • آیا محتوا به صورت منطقی جریان دارد؟
 • آیا پایان متن، نکات اصلی شما را خلاصه می کند و شامل یک فراخوان برای اقدام است؟
ویرایش دوم:
 • آیا بخش هایی وجود دارد که در آن ایده های خود را تکرار کنید؟
 • آیا هر پاراگراف فقط یک موضوع دارد؟
 • آیا قسمت‌های بزرگ متن با عناوین فرعی و پاراگراف شکسته می شوند؟
 • آیا از داده‌ها، آمار و نقل قول ها برای پشتیبانی از متن خود استفاده می کنید؟
ویرایش سوم:
 • آیا طول جملات متفاوت است؟
 • آیا تمام املا و علائم نگارشی صحیح است؟
 • آیا می توانید افعال و صفت های ضعیف را با افعال قوی تر جایگزین کنید؟
 • آیا از افعال مجهول استفاده می کنید؟

چک لیست ویرایش شما باید متناسب با نقاط قوت و ضعف شما باشد و می توانید در طول زمان آن را با نیازهای خاص خود به عنوان یک نویسنده تطبیق دهید.

ویراستار بهتری شوید.

ویرایش شخصی بخشی کلیدی از فرآیند نوشتن است. می تواند محتوای متوسط ​​را به محتوای عالی تبدیل کند که مردم دوست دارند بخوانند. همانطور که از نقاط قوت و ضعف نوشتاری خود آگاه می شوید، مهارت های ویرایشی شما نیز بهبود می یابد.

از این نکات ویرایشی برای پروژه نوشتاری بعدی خود استفاده کنید. محتوای شما برای خواندن لذت بخش تر خواهد بود، تأثیر بیشتری بر خوانندگان خواهد داشت و شما به عنوان یک نویسنده بازار فروش خود را افزایش خواهید داد.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *