blog

21 پایگاه تحقیقاتی قانونی برای مقالات ژورنالی رایگان در سال 2022

21 پایگاه تحقیقاتی قانونی برای مجلات رایگان در سال 2022

 آیا برای شما تا به حال این اتفاق افتاده‌است؟ در حالی که به دنبال وب‌سایت‌هایی برای تحقیقتان هستید، با یک وبسایت تحقیقاتی که ادعا می‌کند دانشگاهیان را به صورت رایگان به پایگاه‌داده مقالات داوری‌شده مرتبط می‌کند، مواجه می‌شوید. با کنجکاوی، کلمات کلیدی مرتبط با موضوع خود را جستجو می کنید، اما متوجه می شوید که برای دسترسی به این مجلات باید هزینه اشتراک زیادی بپردازید. پس از این که چندین بار فریب خوردید، شروع به تعجب می کنید که آیا حتی چیزی به نام مقالات ژورنالی رایگان وجود دارد یا خیر.

هزینه های اشتراک اغلب آفتی برای دانشجویان و دانشگاهیان و به ویژه کسانی که در مؤسسات کوچکی که دسترسی به بسیاری از فهرست ها و بایگانی مقالات رایگان را ندارند، است.

چه در حال کار بر روی یک مقاله برای مقطع لیسانس، یک پایان نامه دکترا یا یک مطالعه تحقیقاتی پزشکی باشید، ما می خواهیم به شما کمک کنیم تا ابزارهایی را برای دسترسی به اطلاعات مورد نیاز برای نوشتن یک کار خوب، متقاعد کننده و نوآورانه بیابید.

در زیر، به این موضوع می پردازیم که چرا مقالات داوری‌شده بهتر هستند و بهترین پایگاه‌داده مقالات رایگان در سال 2022 را فهرست می کنیم.

 

چرا مقالات ژورنالی علمی با داوری معتبرتر هستند؟

تعیین اینکه چه منابعی قابل اعتماد هستند، می تواند چالش برانگیز باشد. مقالات ژورنالی علمی با داوری همتا، استاندارد طلایی در تحقیقات دانشگاهی هستند. مجلات معتبر آکادمیک فرآیند داوری دقیقی دارند. فرآیند داوری همتایان، پاسخگویی به جامعه دانشگاهی و همچنین محتوای مقاله را فراهم می کند. فرآیند داوری همتا شامل کارشناسان واجد شرایط در یک زمینه خاص (اغلب بسیار خاص) است که روش ها و یافته‌های یک مقاله را برای تعیین مواردی مانند کیفیت و اعتبار، بررسی می کنند.

مقالات بررسی‌شده را می‌توان در پایگاه‌های مقالات و پایگاه‌های تحقیقاتی مشاهده کرد. اگر می دانید پایگاه داده‌ی ژورنال قابل اعتماد است، می تواند اطمینان خاطری درباره‌ی یک مقاله رایگان به شما بدهد. داوری همتایان اغلب دوسوکور است، به این معنی که نویسنده تمام اطلاعات شناسایی را حذف می کند و به همین ترتیب، هویت داوران را نمی‌داند. این کار به داوران کمک می کند تا عینیت و بی طرفی خود را حفظ کنند تا یک مقاله را بر اساس شایستگی آن قضاوت کنند.

 

کجا می‌توان مقاله‌های داوری‌شده را پیدا کرد؟

مقالات داوری‌شده را می توان در پایگاه‌های مختلف تحقیقاتی پیدا کرد. در زیر فهرستی از پایگاه‌های داده‌ِ اصلی وجود دارد که می‌توانید از آن ها برای پیداکردن مقالات داوری‌شده و سایر منابع در رشته‌های علوم انسانی، علوم و علوم اجتماعی استفاده کنید.

 

مجلات دسترسی آزاد چیست؟

مجله دسترسی آزاد (OA) مجله‌ای است که محتوای آن بدون پرداخت هزینه قابل دسترسی است. این کار به محققان و دانشجویان مقالات رایگانی را ارائه می دهد. مجلات دسترسی آزاد از روش‌های جایگزینی برای تامین هزینه‌های انتشارات خود استفاده می‌کنند، به طوری که می‌توان مقالات را بدون واریز کردن هزینه‌های انتشار دردسترس خواننده قرار داد.

برخی از این مدل‌های تامین هزینه شامل روش‌های استاندارد تامین مالی مانند تبلیغات، بودجه عمومی و مدل‌های پرداخت نویسنده هستند که در آن نویسنده برای انتشار در مجله هزینه‌ای می‌پردازد. مجلات دسترسی آزاد دارای محتوای آکادمیک بدون داوری هستند که بر پایان‌نامه‌ها و مقالات کنفرانس‌ها تمرکز دارند، اما تمرکز اصلی مجلات دسترسی آزاد مقالات ژورنالی علمی با داوری همتا است.

اینترنت مطمئناً دسترسی به مقالات تحقیقاتی و سایر نشریات علمی را بدون نیاز به دسترسی به کتابخانه دانشگاه آسان‌تر کرده است و دسترسی آزاد با حذف موانع مالی برای محتوای دانشگاهی گام دیگری در این راستا برمی‌دارد.

ویژگی های مجلات قانونی دسترسی آزاد

هنگام تصمیم گیری در مورد قانونی بودن یک نشریه انتشار رایگان مواردی وجود دارد که باید به آن ها توجه کرد:

 • بیانیه ماموریت – بیانیه ماموریت یک مجله دسترسی آزاد باید در وبسایت آن ها موجود باشد.
 • تاریخچه‌ی انتشار – آیا مجله به درستی تأسیس شده‌است؟
 • هیئت‌تحریریه – اعضای هیئت تحریریه چه کسانی هستند و اعتبار آن ها چیست؟
 • نمایه‌سازی – آیا می‌توان مجله را در یک پایگاه داده قابل اعتمادی یافت؟
 • داوری همتایان – فرآیند داوری همتا چیست؟ آیا مجله برای ارزیابی قابل اعتماد کیفیت زمان کافی را در این فرآیند در نظر می گیرد؟
 • ضریب تأثیر – میانگین تعداد دفعاتی که مجله در یک دوره دو ساله به آن ارجاع داده می شود چقدر است؟

ویژگی های مجلات غیر قانونی دسترسی آزاد

نشریات غارتگرانه‌ای وجود دارند که از فرمت دسترسی آزاد استفاده می کنند و باید مراقب آن ها بود. در اینجا مواردی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید:

 • اطلاعات تماس — آیا اطلاعات تماس ارائه‌شده‌است؟ آیا می توان آن را تایید کرد؟
 • چرخش – اگر مجله ادعاهای مشکوکی در مورد مدت زمان ارسال تا انتشار داشته باشد، احتمالاً غیر قابل اعتماد است.
 • هیئت تحریریه – مانند تعیین مشروعیت، توجه به هیئت تحریریه و اعتبار آن ها می تواند به تعیین عدم مشروعیت کمک کند.
 • نمایه‌سازی – آیا می توان مجله را در هر پایگاه‌داده علمی یافت؟
 • بررسی همتایان – آیا بیانیه‌ای در مورد فرآیند داوری همتایان وجود دارد؟ آیا با آنچه در مورد داوری همتا می دانید مطابقت دارد؟

نحوه‌یافتن مقالات علمی

کلمات کلیدی را شناسایی کنید.

نویسنده کلمات کلیدی یک مقاله را می نویسد. کلمات کلیدی راه مناسبی برای یافتن محتوای مرتبط با موضوع تحقیق یا حوزه مورد علاقه شما است. در جستجوهای آکادمیک، دقیقاً مانند موتورهای جستجو، می‌توانید از کلمات کلیدی برای یافتن چیزی که دقیقاً به دنبال آن هستید، استفاده کنید.

اغلب کلمات کلیدی شامل عبارات کلی برای تطبیق جستجوهای گسترده تر، و همچنین برخی از اصطلاحات خاص تر برای کسانی که دامنه محدودتری دارند، می باشد. کلمات کلیدی را می توان به صورت جداگانه یا ترکیبی برای اصلاح جستجوی مقاله علمی خود استفاده کرد.

محدود کردن نتایج

گاهی اوقات، نتایج جستجو می تواند بسیار زیاد باشد، و جستجوی مقالات رایگان در پایگاه‌داده مجلات نیز از این قاعده مستثنی نیست، اما راه‌های متعددی برای محدود‌کردن نتایج شما وجود دارد.

موضوع شما در چه دسته‌ای قرار می گیرد (روانشناسی، معماری، یادگیری ماشین و غیره). همچنین اگر به دنبال مقالاتی هستید که جدیدتر هستند، می‌توانید جستجوی خود را با از نظر سال محدود کنید.

جستجوی Boolean می تواند فوق العاده مفید باشد. اگر نیاز دارید که هر دو کلمه کلیدی در نتایج شما قرار گیرند (یا اگر به دنبال حذف کلمات کلیدی خاصی هستید، این کلمات را از نتایج حذف کنید) این امر مستلزم گنجاندن عباراتی مانند AND بین دو کلمه کلیدی در جستجوی شماست.

راه های مختلف را در نظر بگیرید.

اگر در استفاده از کلمات کلیدی در جستجوی مقالات رایگان شانس ندارید، ممکن است همچنان بتوانید با تغییر تاکتیک های خود چیزی را که به دنبال آن هستید، بیابید. استفاده از شبکه گسترده‌تر گاهی نتایج مثبتی به همراه دارد، بنابراین اگر کلمات کلیدی شما را به جایی نمی‌رساند، ممکن است جستجو بر اساس موضوع بهتر باشد.

می‌توانید به دنبال ناشر خاصی باشید تا ببینید آیا انتشارات دسترسی آزاد در پایگاه داده مجلات دانشگاهی دارد یا خیر. و اگر دقیقاً می دانید به دنبال چه چیزی هستید، می‌توانید عنوان مقاله یا نام نویسنده را جستجو کنید.

21 پایگاه داده مجلات و تحقیقات آنلاین رایگان

جستجو در مجلات دسترسی آزاد، پایگاه‌های اطلاعاتی مقالات تحقیقاتی و وب‌سایت‌های دانشگاهی برای یافتن منابع باکیفیت برای تحقیقتان می‌تواند واقعاً ذهن شما را به هم بزند.

یک پایگاه داده‌ی قابل اعتماد چیست؟ منبع مفید برای رشته و موضوع تحقیق شما چیست؟ چگونه می توانید مقاله‌های تمام متن و داوری شده را پیدا کنید و به آن ها دسترسی داشته باشید؟

خوشبختانه، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم. با پوشش برخی از نکات مربوط به داوری همتایان، مجلات دسترسی آزاد و نحوه جستجوی مقالات، فهرستی از 21 مجله آنلاین رایگان برتر و بهترین پایگاه های تحقیقاتی را گردآوری کرده‌ایم. این فهرست از پایگاه‌های اطلاعاتی مفیدی برای کمک به شما در دنیای گسترده تحقیقات دانشگاهی است.

این پایگاه‌های اطلاعاتی انواع منابع رایگان، از چکیده‌ها و نقل‌قول‌ها گرفته‌تا مجلات دسترسی آزاد را با متن کامل ارائه می‌کنند. این پایگاه‌های داده‌ای حوزه‌های خاصی از تحقیقات و پایگاه‌های اطلاعاتی بین‌رشته‌ای را پوشش می‌دهند و مطالب متنوعی را ارائه می‌کنند، این ها برخی از پایگاه‌های‌داده رایگان مورد علاقه‌ی ما هستند و کاملاً قانونی می‌باشند!

 

1- CORE

CORE یک گردآورنده چند رشته‌ای تحقیقات دسترسی آزاد است. CORE دارای بزرگترین مجموعه مقالات دسترسی آزاد است. این وبسایت به کاربران اجازه می دهد تا بیش از 219 میلیون مقاله دسترسی آزاد را جستجو کنند. بیشتر این موارد به مقاله متن کامل در سایت ناشر اصلی یا به یک PDF برای دانلود لینک شده‌اند، همچنین پنج میلیون سابقه، مستقیماً در CORE میزبانی می شوند.

بیانیه ماموریت CORE یک تعهد ساده و سرراست برای ارائه مقالات دسترسی آزاد به هر کسی، در هر کجای جهان است. علاوه بر جستجوی ساده کلمه کلیدی، CORE گزینه‌های جستجوی پیشرفته‌ای را برای فیلتر کردن نتایج بر اساس نوع انتشار، سال، زبان، مجله، منابع و نویسنده ارائه می دهد.

رابط کاربری CORE برای استفاده و جستجو آسان است. نتایج جستجو را می توان بر اساس ارتباط یا تازگی مرتب کرد و می توانید محتوای مرتبط را مستقیماً از صفحه نتایج جستجو کنید.

مجموعه: ۲۱۹،۵۳۷،۱۳۳ مقاله دسترسی آزاد

سایر خدمات: CORE خدمات اضافی را نیز ارائه می کند. ابزارهایی برای دسترسی به داده‌های خام وجود دارد، از جمله API که دسترسی مستقیم به داده‌ها را فراهم می کند، مجموعه داده‌هایی که برای دانلود در دسترس هستند و FastSync برای همگام سازی محتوای‌داده از پایگاه‌داده CORE.

CORE دارای یک پلاگین مشاور است که به شما کمک می کند در حین انجام جستجو، نسخه‌های دسترسی آزاد مقالات دارای هزینه را نیز پیدا کنید.سایر ویژگی ها شامل ابزارهایی برای مدیریت محتوا، مانند داشبورد برای مدیریت خروجی بایگانی و سرویس Repository Edition برای افزایش قابلیت کشف است.

منبع خوب مقالات داوری‌شده: بله

گزینه‌های جستجوی پیشرفته: زبان، نویسنده، مجله، ناشر، بایگانی، DOI، سال

 

2- ScienceOpen

ScienceOpen که به عنوان یک شبکه تحقیقاتی و انتشاراتی عمل می کند، دسترسی آزاد را به بیش از 74 میلیون مقاله در تمام زمینه‌های علمی ارائه می دهد. اگرچه برای مشاهده متن کامل مقالات نیاز به ثبت نام دارید، اما ثبت نام در این وبسایت رایگان است. عملکرد جستجوی پیشرفته آن بسیار دقیق است و به شما امکان می دهد دقیقاً تحقیقی را که به دنبال آن هستید، پیدا کنید.

این شرکت در سال 2013 در برلین و بوستون تاسیس شد تا “ارتباطات باز و عمومی بین دانشگاهیان را تسهیل کند و اجازه دهد که ایده‌ها بدون توجه به‌اینکه از کجا آمده‌اند، بر اساس شایستگی‌شان قضاوت شوند.”  نتایج جستجو را می توان برای ترکیب آسان با سیستم های مدیریت مرجع صادر کرد.

همچنین می توانید مقالات را برای تحقیقات بعدی علامت گذاری کنید. گزینه‌های گسترده‌ای وجود دارد، از جمله نمایه Science Open شما، یک انجمن برای تعامل با سایر محققان، توانایی ردیابی نقل قول ها، و یک کتابنامه تعاملی. کاربران توانایی بررسی مقالات و ارائه دانش و بینش خود را در جامعه دارند.

مجموعه: 74,560,631

سایر خدمات: ندارد

منبع خوب مقالات داوری‌شده: بله

گزینه‌های جستجوی پیشرفته: نوع محتوا، منبع، نویسنده، مجله، رشته

 

3- Directory of Open Access Journals

دایرکتوری مجلات دسترسی آزاد (DOAJ) یک فهرست چند رشته‌ای و تحت نظارت جامعه است که به محققان امکان دسترسی به مجلات با کیفیت بالا را می دهد. بیش از دو میلیون مقاله از 17193 ژورنال را بایگانی کرده است تا امکان جست‌و‌جو بر اساس موضوع یا کلمه کلیدی را به شما بدهد.

این وبسایت در سال 2003 با هدف افزایش دیده‌شدن مجلات علمی دسترسی آزاد به صورت آنلاین راه‌اندازی شد. محتوای سایت موضوعاتی از علم، حقوق، هنرهای زیبا و هر چیزی را در بر می گیرد. DOAJ متعهد به “افزایش شفافیت، دسترسی، شهرت، استفاده و تاثیر مجلات تحقیقاتی علمی دسترسی آزاد با داوری همتای با کیفیت در سطح جهانی، بدون توجه به‌رشته، جغرافیا یا زبان” است.

اطلاعات مربوط به مجله با هر نتیجه جستجویی در دسترس است. چکیده‌ها نیز مستقیماً از صفحه جستجو در دسترس هستند. وبسایت مقاله علمی تا حدودی ساده و جست وجوی آن آسان است. 16 اصل شفافیت و بهترین شیوه در انتشارات علمی وجود دارد که به وضوح خط مشی ها و استانداردهای DOAJ را مشخص می کند.

مجموعه: 6,817,242

سایر خدمات: ندارد

منبع خوب مقالات داوری‌شده: بله

گزینه‌های جستجوی پیشرفته: موضوع، مجله، سال

 

4- Education Resources Information Center

مرکز اطلاعات منابع آموزشی (ERIC) موسسه علوم تربیتی به شما امکان می دهد مطالب مرتبط با حوزه آموزشی را بر اساس موضوع جستجو کنید. لینک‌ها به سایت‌های دیگری منتهی می‌شوند، ممکن است لازم باشد اطلاعات را بخرید، اما فقط می‌توانید مقالات کامل را جستجو کنید. شما همچنین می توانید فقط منابع داوری‌شده را جستجو کنید.

این سرویس عمدتاً مجلات، ادبیات خاکستری (مانند گزارش های فنی، مقالات سفید و اسناد دولتی) و کتاب ها را نمایه می کند. همه مطالب در ERIC قبل از نمایه شدن از  یک فرآیند داوری رسمی عبور می کند. خط مشی انتخاب ERIC به صورت PDF در وبسایت آن ها موجود است.

وب سایت ERIC یک بخش پرسش و پاسخ گسترده‌ای برای پاسخگویی به سؤالات کاربران دارد. این بخش شامل دسته‌هایی مانند سؤالات عمومی، داوری همتایان و محتوای ERIC است. همچنین نکاتی برای جستجوی‌پیشرفته و همچنین راهنمایی کلی در مورد بهترین راه برای جستجو در پایگاه‌داده وجود دارد. ERIC یک پایگاه‌داده مناسب برای محتوای‌ویژه آموزش است.

مجموعه: 1,292,897

سایر خدمات: ندارد

منبع خوب مقالات داور‌ی‌شده: بله

گزینه‌های جستجوی پیشرفته: Boolean

5-arXiv e-Print Archive

آرشیو e-Print arXiv توسط کتابخانه دانشگاه کرنل اداره می شود و توسط ناظران داوطلب مدیریت می شود و اکنون دسترسی آزاد را به بیش از یک میلیون نسخه چاپ الکترونیکی پیشنهاد می کند. کمیته‌های مشورتی برای هر هشت موضوع موجود در پایگاه‌داده، وجود دارد. آرشیو e-Print arXiv با تعهد “تاکید بر باز بودن، همکاری و بورسیه” یک منبع STEM عالی است.

رابط کاربری به اندازه برخی دیگر از پایگاه‌های‌داده موجود، کاربرپسند نیست، و وبسایت میزبان وبلاگی برای ارائه اخبار و به روز رسانی است، اما به جز این موارد یک منبع ریاضی و علمی ساده است. گزینه‌های جستجوی ساده و پیشرفته‌ای وجود دارد و علاوه بر انجام جستجو برای موضوعات و مقالات خاص، کاربران می توانند محتوا را بر اساس موضوع مرور کنند. ArXiv e-Print Archive به وضوح بیان می کند که چاپ های الکترونیکی موجود در پایگاه‌داده را بررسی نمی کنند.

مجموعه: 1,983,891

سایر خدمات: ندارد

منبع خوب مقالات داوری‌شده: خیر

گزینه های جستجوی پیشرفته: موضوع، تاریخ، عنوان، نویسنده، چکیده، DOI

6- Social Science Research Network

شبکه تحقیقات علوم اجتماعی (SSRN) مجموعه‌ای از مقالات جامعه علوم اجتماعی است. این وبسایت یک پلتفرم بین رشته‌ای است و برای جستجوی مقالات علمی مرتبط با 67 موضوع علوم اجتماعی استفاده می شود. SSRN دارای انواع شبکه‌های تحقیقاتی برای موضوعات مختلف است که از طریق پایگاه‌داده رایگان علمی در دسترس است.

این وبسایت بیش از 700000 چکیده و بیش از 600000 مقاله تمام متن ارائه می دهد. هنوز گزینه خاصی برای جستجوی مقالات تمام متنی وجود ندارد، اما از آنجایی که بیشتر مقالات موجود در سایت دسترسی رایگان دارند، اغلب اوقات با پرداخت هزینه مواجه نمی‌شوید. در حال حاضر هیچ گزینه‌ای برای جستجوی مقالات داوری‌شده وجود ندارد.

برای استفاده از خدمات این وبسایت باید عضو آن باشید، اما ثبت نام رایگان است و شما را قادر می سازد تا با سایر محققان در سراسر جهان تعامل داشته باشید. SSRN “با علاقه به افزایش مشارکت، تنوع و برابری در تحقیقات علمی متعهد است”

مجموعه: 1,058,739 چکیده; 915,452 مقاله

سایر خدمات: ندارد

منبع خوب مقالات داوری‌شده: بله

گزینه‌های جستجوی پیشرفته: اصطلاح، نویسنده، تاریخ، شبکه

 

7- Public Library of Science

کتابخانه عمومی علوم (PLOS) بازیگر بزرگی در جهان علم دسترسی آزاد است. به گفته‌ی این وبسایت، “تمامی محتوای PLOS در بالاترین سطح ممکن دسترسی آزاد قرار دارند، به این معنی که مقالات علمی بلافاصله و رایگان در دسترس هر کسی و در هر مکانی است.”

PLOS چهار هدف اساسی که سازمان را هدایت می کند، ترسیم می نماید: مرزها را بشکنید، محققان را توانمند کنید، کیفیت را دوباره تعریف کنید و علم را باز کنید. همه مجلات PLOS با داوری همتا هستند و همه 12 مجله استانداردهای اخلاقی سختگیرانه ای را برای تحقیق، انتشار و گزارش علمی رعایت می کنند.

PLOS گزینه‌های جستجوی پیشرفته را ارائه نمی دهد. محتوا بر اساس موضوع در جوامع تحقیقاتی سازماندهی می شود و کاربران علاوه بر گزینه‌هایی برای جستجوی مقالات و مجلات از این طریق می توانند محتوا را مرور کنند. وبسایت PLOS همچنین دارای منابعی برای داوران همتا است، از جمله راهنمایی برای تبدیل شدن به یک داور و نحوه مشارکت بهتر در فرآیند داوری همتا.

مجموعه: 12 مجله

سایر خدمات: ندارد

منبع خوب مقالات داوری‌شده: بله

گزینه‌های جستجوی پیشرفته: هیچ کدام

 

8- OpenDOAR

OpenDOAR یا دایرکتوری مخازن دسترسی آزاد، منبعی جامع برای یافتن مجلات و مقالات دسترسی آزاد رایگان است. OpenDOAR با استفاده از جستجوی سفارشی Google، مخازن دسترسی آزاد در سراسر جهان را بررسی می‌کند و تحقیقات مرتبط در همه رشته‌ها را برمی‌گرداند.

مخازنی که از طریق آن ها جستجو می کند، توسط کارکنان OpenDOAR ارزیابی و دسته‌بندی می شوند تا اطمینان حاصل شود که استانداردهای کیفیت را برآورده می کنند. معیارهای گنجاندن پایگاه داده شامل الزامات محتوای دسترسی آزاد، دسترسی جهانی و محتوای کاملاً مناسب است. OpenDOAR علاوه بر دو بیانیه خط مشی دسترسی آزاد در مورد توصیه‌های حداقل و بهینه، متادیتا، داده، محتوا، حفظ و سیاست های ارسال را برای مخازن دارد.

این پایگاه‌داده به کاربران اجازه می دهد تا بایگانی را مرور و جستجو کنند، سپس می توان آن ها را انتخاب کرد و مستقیماً به مقالات و داده‌ها از طریق بایگانی می توان دسترسی داشت. به عنوان یک پایگاه‌داده، بیشتر محتوای سایت در جهت پشتیبانی از بایگانی و استانداردهای دسترسی آزاد تنظیم شده‌است.

مجموعه: 5768 بایگانی

سایر خدمات: OpenDOAR انواع خدمات اضافی را ارائه می دهد. با توجه به ماهیت پلتفرم، خدمات در درجه اول به سمت بایگانی و مؤسسات است و به طور کلی تمرکز قابل توجهی روی دسترسی آزاد وجود دارد. خدمات Sherpa  ابزارهای آرشیوی دسترسی آزاد برای نویسندگان و مؤسسات هستند.

آن ها منابع مختلفی را برای پشتیبانی دسترسی آزاد و انطباق در مورد استانداردها و سیاست ها ارائه می‌دهند. همچنین خدمات و منابعی از JISC برای مخازن برای مدیریت هزینه، قابلیت کشف، تأثیر تحقیقات و قابلیت همکاری، از جمله اطلاعات عضویت کنسرسیوم ORCID وجود دارد. علاوه بر این، یک ابزار خود ارزیابی بایگانی برای اعضای در دسترس است.

منبع خوب مقالات داوری‌شده: خیر

گزینه‌های جستجوی پیشرفته: نام، نام سازمان، نوع بایگانی، نام نرم افزار، نوع محتوا، موضوع، کشور، منطقه

 

9- Bielefeld Academic Search Engine

موتور جستجوی آکادمیک Bielefeld (BASE) توسط کتابخانه دانشگاه Bielefeld در آلمان اداره می شود و بیش از 240 میلیون سند را از بیش از 8000 منبع ارائه می دهد. 60 درصد محتوای آن قابلیت دسترسی آزاد دارد و شما می توانید جستجوی خود را بر این اساس فیلتر کنید.

BASE برای ارائه دهندگان محتوا الزامات دقیقی در مورد کیفیت و ارتباط دارد، و لیستی از ارائه دهندگان محتوا را برای شفافیت نگهداری می کنند و به راحتی در وبسایت آن ها یافت می شود. BASE یک رابط نسبتا زیبا دارد. نتایج جستجو را می توان بر اساس نویسنده، عنوان یا تاریخ سازماندهی کرد.

از نتایج جستجو، مواردی را می توان انتخاب و صادر کرد، به موارد دلخواه موردی را اضافه کرد، ایمیل کرد و در Google Scholar جستجو کرد. ویژگی های جستجوی اولیه و پیشرفته‌ای نیز وجود دارد که جستجوی پیشرفته گزینه‌های متعددی را برای اصلاح معیارهای جستجو ارائه می دهد. همچنین قابلیتی در وبسایت وجود دارد که جستجوهای اخیر را بدون انجام مراحل اضافی از سوی کاربر ذخیره می کند.

مجموعه: 276,019,066 سند; 9286 ارائه دهنده محتوا

سایر خدمات: ندارد

منبع خوب مقالات داوری‌شده: بله

گزینه‌های جستجوی پیشرفته: نویسنده، موضوع، سال، ارائه دهنده محتوا، زبان، نوع سند، دسترسی، شرایط استفاده مجدد

 

10- Digital Library of the Commons Repository

بایگانی Digital Library of the Commons (DLC) که توسط دانشگاه ایندیانا اداره می شود، یک بایگانی ژورنالی چند رشته‌ای است که به کاربران اجازه می دهد به هزاران مقاله رایگان و دسترسی آزاد از سراسر جهان دسترسی داشته باشند. می توانید بر اساس نوع سند، تاریخ، نویسنده، عنوان و موارد دیگر و یا کلمات کلیدی مرتبط با موضوع خود را جستجو کنید.

DCL همچنین کتابشناسی جامع ، پایگاه داده تصاویر و اصطلاحنامه کلمات کلیدی را برای پارامترهای جستجوی پیشرفته ارائه می دهد. این بایگانی شامل کتاب ها، مقالات کنفرانس، مقالات مجلات، نظرسنجی ها، پایان نامه ها و مقالات کاری می باشد. جستجوی پیشرفته DCL دارای منوهای کشویی انواع جستجو با گزینه‌های جستجوی Boolean  داخلی است.

جستجوها را می توان بر اساس ارتباط، عنوان، تاریخ یا تاریخ ارسال به ترتیب صعودی یا نزولی مرتب کرد. چکیده‌ها در نتایج جستجوی منتخب با دسترسی به متون کامل در اختیار هستند و نقل قول ها را می توان از همان صفحه صادر کرد. علاوه‌براین، جستجوی پایگاه‌داده تصاویر شامل نکاتی برای نتایج جستجوی بهتر است.

مجموعه: 10784

سایر خدمات: ندارد

منبع خوب مقالات داوری‌شده: خیر

گزینه‌های جستجوی پیشرفته: نویسنده، تاریخ، عنوان، موضوع، بخش، منطقه، کنفرانس

 

11- CIA World Factbook

کتاب حقایق جهانی CIA  کمی متفاوت از سایر منابع موجود در این لیست است زیرا یک فهرست یا آرشیو ژورنالی آنلاین نیست. با این حال، این یک پایگاه داده تحقیقاتی آنلاین رایگان برای دانشگاهیان در رشته‌های مختلف است.

دسترسی به تمام اطلاعات رایگان است و حقایقی در مورد کشورهای جهان، ارائه می دهد که بر اساس دسته‌بندی سازماندهی‌شده است و شامل اطلاعاتی در مورد تاریخ، جغرافیا، حمل و نقل و موارد دیگر است. World Factbook را می توان بر اساس کشور یا منطقه جستجو کرد و همچنین اطلاعاتی در مورد اقیانوس های جهان نیز دارد.

این وبسایت حاوی منابع مرتبط با CIA  به عنوان یک سازمان است نه اینکه به طور خاص یک پایگاه‌داده مجلات علمی باشد. این وبسایت دارای یک رابط کاربری است که به راحتی قابل جست‌و‌جو است. همچنین بخشی را برای به روز رسانی در مورد تغییرات اطلاعات موجود و نحوه سازماندهی آن ها فراهم می کند که تعامل با اطلاعاتی را که جستجو می کنید را آسان تر می کند.

مجموعه : 266 کشور

سایر خدمات: ندارد

منبع خوب مقالات داوری‌شده: خیر

گزینه‌های جستجوی پیشرفته: هیچ کدام

12- Paperity

Paperity به عنوان “اولین گردآورنده مجلات و مقالات چند رشته‌ای دسترسی آزاد” است. تمرکز آن ها بر کمک به شما برای جلوگیری از پرداخت هزینه و در عین حال اتصال شما به تحقیقات معتبر است. علاوه بر دسترسی آسان خوانندگان به هزاران مجله، Paperity به دنبال کمک به نویسندگان است تا به مخاطبان خود دسترسی پیدا کنند.

Paperity مقالات ژورنالی برای هر رشته‌ای دارد و پایگاه داده بیش از دوازده گزینه جستجوی‌پیشرفته از جمله طول مقاله و تعداد نویسندگان را ارائه می دهد. حتی گزینه‌ای برای گنجاندن، حذف یا جستجوی انحصاری مقالات خاکستری نیزدارد.

Paperity برای موبایل نیز در دسترس است، هم با نسخه موبایل و هم با Paperity Reader، برنامه‌ای که هم برای کاربران اندروید و اپل در دسترس است. این پایگاه‌داده در شبکه‌های اجتماعی نیز موجود است. می‌توانید از طریق توییتر و فیسبوک با Paperity تعامل داشته باشید و پیوندهایی به رسانه‌های اجتماعی آن‌ها در صفحه اصلی از جمله فید توییتر آن‌ها در دسترس است.

مجموعه: 8,837,396

سایر خدمات: ندارد

منبع خوب مقالات داوری‌شده: بله

گزینه‌های جستجوی پیشرفته: عنوان، چکیده، عنوان مجله، مجله ISSN، ناشر، سال انتشار، تعداد کاراکترها، تعداد نویسندگان، DOI، نویسنده، وابستگی، زبان، کشور، منطقه، قاره، مقالات خاکستری

13- dblp Computer Science Bibliography

dblp Computer Science Bibliography یک فهرست آنلاین از انتشارات بزرگ علوم کامپیوتر است. dblp در سال 1993 تأسیس شد، اگرچه تا سال 2010 یک پایگاه داده مخصوص دانشگاه در دانشگاه تریر آلمان بود. در حال حاضر توسط مرکز انفورماتیک Schloss Dagstuhl – Leibniz نگهداری می شود.

اگرچه دسترسی به مقالات دسترسی آزاد و مقالات نیازمند پرداخت هزینه را فراهم می کند، اما می توانید جستجوی خود را فقط به مقالات دسترسی آزاد محدود کنید. این وبسایت بیش از سه میلیون نشریه را نمایه می کند و آن را به منبعی ارزشمند در دنیای علوم کامپیوتر تبدیل می کند. به ورودی های dblp بر اساس نوع آیتم، کد رنگی داده می شود.

dblp دارای بخش پرسش‌های متداول گسترده‌ای است، بنابراین به سؤالاتی که ممکن است در مورد موضوعاتی مانند پایگاه‌داده، مرور وبسایت یا داده‌های موجود در dblp، علاوه‌بر چندین موضوع دیگر، پاسخ داده‌شود.

مجموعه: 5,884,702

سایر خدمات: ندارد

منبع خوب مقالات داوری‌شده: بله

گزینه‌های جستجوی پیشرفته: هیچ کدام

 

14- EconBiz

EconBiz یک منبع بسیار مناسب برای مطالعات اقتصادی و تجاری است. خدمات مرکز اطلاعات اقتصاد Leibniz، دسترسی به متون کامل را به صورت آنلاین و فقط با امکان جستجوی مطالب دسترسی آزاد ارائه می‌دهد. جستجوی مقالات آن ها در چندین پایگاه‌داده بین المللی انجام می شود.

EconBiz بخش مهارت‌های تحقیقاتی فوق‌العاده مفیدی دارد، راهنمای پژوهشی EconDesk، برای پاسخ به سؤالات خاص و ارائه مشاوره برای کمک به جستجوی مقالات است. و بسته شغلی آکادمیک برای چیزی که آن ها به عنوان پژوهشگران اولیه‌ی شغلی یاد می‌کنند.

سایر منابع مفید شامل فهرست‌های مقالات شخصی، تقویم رویدادها برای فراخوان‌های مرتبط برای مقالات، کنفرانس‌ها و کارگاه‌ها، و اصطلاحنامه اقتصاد برای کمک به یافتن کلمات کلیدی برای جستجو است. برای به روز ماندن با EconBiz، می توانید در خبرنامه آن ها ثبت نام کنید.

مجموعه: 1,075,219

سایر خدمات: ندارد

منبع خوب مقالات داوری‌شده: بله

گزینه‌های جستجوی پیشرفته: عنوان، موضوع، نویسنده، مؤسسه، ISBN/ISSN، مجله، ناشر، زبان، فقط دسترسی آزاد

 

15- BioMed Central

BioMed Central تحقیقات دسترسی آزاد را از بیش از 300 مجله معتبر ارائه می‌دهد. در حالی که BioMed Central در ابتدا بر منابع مرتبط با علوم فیزیک، ریاضی و مهندسی با هدف ارائه یک پلتفرم واحد که مقالات دسترسی آزاد را برای انواع نیازهای تحقیقاتی متمرکز بود اما اکنون مجلاتی را شامل می‌شود که طیف وسیع‌تری از رشته‌ها را پوشش می‌دهند. می‌توانید این مجلات را براساس موضوع یا عنوان مرور کنید یا می توانید همه مقالات را برای کلمه کلیدی مورد نیاز خود جستجو کنید.

BioMed Central به منابع بررسی‌شده و خود فرآیند داوری همتایان متعهد است و به طور مستمر به‌دنبال کمک و بهبود فرآیند داوری همتایان است. آن‌ها “متعهد به حفظ استانداردهای بالا از طریق بررسی کامل و دقیق همتایان هستند.” آن‌ها مجله Research Integrity and Peer Review را منتشر می‌کنند که تحقیقاتی را در این زمینه دارد.

به‌علاوه، این وبسایت شامل منابعی برای کمک و پشتیبانی ویراستاران به عنوان بخشی از تعهد آن‌ها به ارائه مقالات دسترسی آزاد با کیفیت بالا و بررسی شده‌است.

مجموعه: 507,212

سایر خدمات: BMC ثبت شماره کارآزمایی کنترل‌شده تصادفی استاندارد بین‌المللی (ISRCTN) را اداره می‌کند. در حالی که در ابتدا برای ثبت کارآزمایی‌های بالینی طراحی شده بود، از زمان ایجاد آن در سال 2000، این ثبت دامنه خود را گسترش داد تا سایر مطالعات بهداشتی را نیز شامل شود.

این رجیستری توسط کمیته بین‌المللی ویراستاران مجلات پزشکی و همچنین سازمان بهداشت جهانی(WHO) به رسمیت شناخته شده‌است و الزامات ایجاد شده توسط پلتفرم ثبت کارآزمایی های بالینی بین‌المللی WHO را برآورده می‌کند.

سوابق تحصیلی موجود در رجیستری همگی قابل جستجو و رایگان هستند. ثبت ISRCTN “از شفافیت در تحقیقات بالینی پشتیبانی می‌کند، به کاهش گزارش انتخابی نتایج کمک می‌کند و یک پایگاه شواهد بی‌طرفانه و کامل را تضمین می‌کند.”

منبع خوب مقالات داوری شده: بله

گزینه‌های جستجوی پیشرفته: نویسنده، عنوان، مجله، فهرست

 

16- JURN

JURN یک موتور جستجوی چند رشته‌ای است که پیوندهایی به وب‌سایت‌ها، مقالات و مجلات مختلف علمی ارائه می‌دهد و دسترسی به آن‌ها رایگان است. JURN که حوزه‌های هنر،علوم انسانی،تجارت،حقوق،طبیعت،علم و پزشکی را پوشش می‌دهد، تقریباً 5000 مخزن را فهرست‌بندی کرده است تا به شما کمک کند دقیقاً چیزی را که به دنبال آن هستید،پیدا کنید.

ویژگی‌های جستجو توسط گوگل بهبود یافته‌است، اما جستجوها از طریق فهرست بایگانی نیز فیلتر می‌شوند. JURN به دنبال دستیابی به مخاطبان گسترده است، با موتور جستجوی خود که برای پژوهشگرانی از “مدرسین دانشگاه و دانشجویانی که به دنبال ابزار جستجوی قوی برای محتوای دسترسی آزاد هستند” و “دانشجویان پیشرفته و، 14 تا 18 ساله” تا “مورخین و زندگی نامه نویسان آماتور” و طراحی شده است.

همانطور که گفته‌شد، JURN در مورد محدودیت های خود بسیار پیشرو است. آن ها اذعان می کنند که منبع خوبی برای مطالعات آموزشی، مطالعات اجتماعی یا روانشناسی نیستند، و آرشیو کنفرانس‌ها به دلیل URLهای اغلب ناپایدار معمولاً گنجانده نمی‌شوند.

مجموعه: 5064 مجله نمایه‌شده

سایر خدمات: JURN یک افزونه مرورگر به نام UserScript دارد. این افزونه به کاربران اجازه می‌دهد تا پایگاه‌داده JURN را مستقیماً در جستجوی Google ادغام کنند. هنگام انجام جستجو از طریق Google، افزونه پیوندی ایجاد می کند که جستجو را مستقیماً به JURN CSE ارسال می کند. JURN CSE یک سرویس جستجو است که توسط گوگل میزبانی می‌شود.

با کلیک بر روی پیوند از نوار جستجوی Google، جستجوی شما از طریق پایگاه‌داده JURN از صفحه اصلی Google انجام می‌شود. همچنین یک رابط برای جعبه جستجو DuckDuckGo وجود دارد. در حالی که این موتور جستجو بر حفظ حریم خصوصی کاربران تاکید دارد، برای وبسایت های کوچکتر که ممکن است توسط JURN نمایه شوند، DuckDuckGo ممکن است عمق نتایج مشابهی را ارائه ندهد.

منبع خوب مقالات داوری‌شده: بله

گزینه‌های جستجوی پیشرفته: اصلاح کننده های جستجوی گوگل

 

17- Dryad

Dryad یک بایگانی دیجیتالی از داده‌های تحقیقات علمی دسترسی آزاد است. در سال 2009 راه اندازی شد و توسط یک سازمان عضویت غیرانتفاعی اداره می شود که دارای جامعه‌ای از اعضای مؤسسه و ناشران است. اعضا شامل موسساتی مانند استنفورد، یو سی ال ای، و ییل و همچنین ناشرانی مانند انتشارات دانشگاه آکسفورد و ویلی هستند.

هدف Dryad “ترویج جهانی است که در آن داده‌های تحقیقاتی به طور آشکار در دسترس هستند، با ادبیات علمی ادغام می شوند، و به طور معمول برای ایجاد علم و دانش مورد استفاده مجدد قرار می گیرند.” دسترسی به آن برای جستجو و کشف داده‌ها رایگان است. تجربه کاربری آن‌ها به سمت سپرده‌گذاری آسان طراحی شده است، از مجوز Creative Commons پشتیبانی می‌کند و DOI برای تمام محتوای آن ها فراهم می شود.

توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید داده‌های خود را در Dryad منتشر کنید، هزینه انتشار را نیز باید بپردازید.هنگام جستجوی مجموعه‌های داده، آن ها با اطلاعات نویسنده و چکیده‌های مطالعات مرتبط همراه می‌شوند و اطلاعات استنادی برای انتساب آسان ارائه می‌شود.

مجموعه: 44,458

سایر خدمات: ندارد

منبع خوب مقالات داوری‌شده: خیر

گزینه‌های جستجوی پیشرفته: خیر

 

18- ETHOS

خدمات آنلاین E-Theses (EThOS) که توسط کتابخانه بریتانیا اداره می شود، به شما امکان می دهد بیش از 500000 پایان نامه دکترا را در رشته‌های مختلف جستجو کنید. تمام پایان‌نامه‌های دکتری موجود در EThOS توسط موسسات آموزش عالی در بریتانیا اعطا شده‌است.

اگرچه دسترسی به برخی از متون کامل منوط به پرداخت هزینه می باشد، اما می‌توانید جستجوی خود را به مواردی که برای دانلود فوری در دسترس هستند، مستقیماً از طریق ETHOS یا از طریق وب‌سایت مؤسسه محدود کنید. بیش از نیمی از رکوردهای پایگاه‌داده دسترسی به پایان‌نامه‌های تمام متن را فراهم می کند.

ETHOS خاطرنشان می کند که تمام سوابق را برای همه مؤسسات نگه نمی دارند، اما تلاش می کنند تا حد ممکن پایان نامه های دکتری را نمایه کنند. این پایگاه‌داده به طور مداوم در حال گسترش است، با تقریباً 3000 رکورد جدید اضافه شده و 2000 پایان‌نامه جدید تمام متن در هر ماه. در دسترس بودن پایان نامه‌های تمام متن به عوامل متعددی از جمله در دسترس بودن آن ها در بایگانی سازمانی و سطح توسعه آرشیو بستگی دارد.

مجموعه: 500000+

سایر خدمات: ندارد

منبع خوب مقالات داوری‌شده: خیر

گزینه‌های جستجوی پیشرفته: چکیده، نام نویسنده، نام خانوادگی نویسنده، نهاد اهداکننده، موسسه فعلی، شناسه EThOS، سال، زبان، مدارک تحصیلی، ناظر تحقیق، حامی/ سرمایه‌گذار، کلمه کلیدی، عنوان

 

19- PubMed

PubMed یک پلتفرم تحقیقاتی شناخته‌شده در زمینه‌های علم و پزشکی است. PubMed توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی (NCBI) در کتابخانه ملی پزشکی (NLM) ایجاد و توسعه یافته است. از سال 1996 در دسترس بوده است و دسترسی به “بیش از 33 میلیون استناد برای ادبیات زیست پزشکی از MEDLINE، مجلات علوم زیستی، و کتاب های آنلاین” را ارائه می دهد.

در حالی که PubMed مقالات تمام متنی را مستقیماً ارائه نمی دهد، ودسترسی به بسیاری از مقالات تمام متن ممکن است منوط به پرداخت هزینه باشد یا برای دسترسی به آن‌ها نیاز به اشتراک داشته باشند، زمانی که مقالات از منابع رایگان مانند PubMed Central (PMC) در دسترس هستند، این پیوندها با استنادها و خلاصه هایی که PubMed ارائه می دهد، ارائه می شود.

PMC که در سال 2000 توسط NLM تأسیس شد، یک آرشیو کامل متنی رایگان است که شامل بیش از 6000000 رکورد می باشد. سوابق PubMed مستقیماً به نتایج PMC مربوطه پیوند دارند. محتوای PMC توسط ناشران و دیگر صاحبان محتوا، پروژه‌های دیجیتالی سازی و نویسندگان به طور مستقیم ارائه می شود.

مجموعه: 33,000,000+

سایر خدمات: ندارد

منبع خوب مقالات داوری‌شده: خیر

گزینه‌های جستجوی پیشرفته: نام نویسنده، نام خانوادگی نویسنده، شناسه، شرکت، تاریخ تکمیل، تاریخ ایجاد، تاریخ ورود، تاریخ اصلاح، تاریخ انتشار، کتاب، بیانیه تضاد منافع، شماره EC/RN، ویرایشگر، فیلتر، کمک هزینه شماره، شماره صفحه، اقدام دارویی، جلد، نوع انتشار، ناشر، شناسه منبع ثانویه، متن، عنوان، چکیده، عنوان ترجمه‌شده

 

20- Semantic Scholar

Semantic Scholar یک منبع منحصر به فرد و آسان برای استفاده، خود را نه تنها به عنوان یک پایگاه داده تحقیقاتی، بلکه به عنوان یک “ابزار جستجو و کشف” تعریف می کند. پایگاه Semantic Scholar از قدرت هوش مصنوعی استفاده می کند تا به طور موثر میلیون ها مقاله علمی را بر اساس عبارات جستجوی شما مرتب کند.

Semantic Scholar از طریق این کاربرد منحصربفرد یادگیری ماشینی، نتایج جستجو را گسترش می‌دهد تا شامل مروری بر موضوع بر اساس عبارات جستجوی شما شود. همچنین پیوندهایی به موضوعات مرتبط ارائه می دهد.

به‌علاوه، نتایج جستجو خلاصه‌های «TLDR» را تولید می‌کنند تا مروری مختصر از مقالات ارائه‌کنند و با کمک به شما در پیمایش سریع و آسان در مقالات موجود برای یافتن مرتبط‌ترین اطلاعات، تحقیقات شما را تقویت کنند. به گفته‌ی این سایت، اگرچه برخی از مقالات نیاز به پرداخت‌هزینه دارند اما اکثراً نتایج تمام متن را دریافت می کنید.

مجموعه: 203,379,033

سایر خدمات: Semantic Scholar از چندین مرورگر محبوب پشتیبانی می کند. دسترسی به محتوا از طریق نسخه موبایل و دسکتاپ فایرفاکس، مایکروسافت اج، گوگل کروم، اپل سافاری و اپرا امکان پذیر است.

علاوه بر این، Semantic Scholar افزونه‌های مرورگر را برای کروم و فایرفاکس ارائه می دهد، بنابراین هرگز بیش از یک کلیک فاصله با نتایج جستجوی علمی مبتنی بر هوش مصنوعی ندارید. رابط تلفن همراه شامل گزینه‌ای برای Semantic Swipe است، روشی جدید برای تعامل با نتایج تحقیقات شما.

همچنین ویژگی‌های بتا وجود دارد که می‌توان به عنوان بخشی از برنامه بتا به آنها دسترسی داشت، که ویژگی‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهد که به طور فعال در حال توسعه هستند و برای بهبود بیشتر به بازخورد کاربر نیاز دارند.

منبع خوب مقالات داوری‌شده: بله

گزینه‌های جستجوی پیشرفته: زمینه مطالعه، محدوده تاریخ، نوع انتشار، نویسنده، مجله، کنفرانس، PDF

21- Zenodo

Zenodo که توسط سازمان اروپایی تحقیقات هسته‌ای (CERN) در سال 2013 راه اندازی شد. Zenodo که نام خود را از Zenodotus، اولین کتابدار کتابخانه‌باستانی‌اسکندریه گرفته‌است، ابزاری است که توسط محققان ساخته و توسعه یافته‌شده‌است تا اطمینان حاصل شود که همه‌ی افراد می تواند به علم بپیوندد. پایگاه Zenodo همه تحقیقات را از هر رشته در هر فرمت فایلی می پذیرد.

با این حال، Zenodo آپلودها را مدیریت می کند و مطالب داوری شده را که دسترسی آزاد دارند را تبلیغ می کند. یک DOI به هر مطلبی که در Zenodo آپلود می‌شود اختصاص می دهند و تحقیقات را به راحتی قابل جست‌وجو و استناد می‌کنند. می توانید بر اساس کلمه کلیدی، عنوان، مجله و موارد دیگر موارد را مرتب کنید و اسناد با دسترسی آزاد را مستقیماً از سایت دانلود کنید.

در حالی که موارد دسترسی‌بسته و دسترسی محدود نیز در این پایگاه داده وجود دارد، اما اکثریت قریب به اتفاق تحقیقات مربوط به مواد دسترسی آزاد هستند. نتایج جستجو را می‌توان بر اساس نوع دسترسی فیلتر کرد و مشاهده مقالات رایگان موجود در پایگاه‌داده را آسان نمود.

مجموعه: 2,220,000+

سایر خدمات: ندارد

منبع خوب مقالات داوری‌شده: بله

گزینه‌های جستجوی پیشرفته: دسترسی، نوع فایل، کلمات کلیدی

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *