blog

5 روش آماری که برای ایجاد داده های تحقیقاتی قوی نیاز دارید.

5 روش آماری که برای ایجاد داده های تحقیقاتی قوی نیاز دارید.

وقتی نوبت به طراحی و گزارش تحقیقات دقیق می‌رسد، روش‌های آماری نقش مهمی در اطمینان از اعتبار و پایایی داده های شما دارند. تجزیه و تحلیل آماری اشتباه می تواند کل پروژه تحقیقاتی شما را خراب کند. بنابراین، بیایید به پنج روش آماری قدرتمند بپردازیم که کیفیت نتیجه‌گیری‌های شما را بالا می‌برد و اعتبار علمی لازم را به آن می‌بخشد.

 

محاسبه توان آماری

این مورد را تصور کنید: شما یک مطالعه طراحی می‌کنید، داده‌ها را جمع‌آوری می‌کنید و آن را تجزیه و تحلیل می‌کنید. ناگهان متوجه می‌شوید که حجم نمونه شما برای تشخیص اثرات معنی‌دار بسیار کوچک است. اینجاست که قدرت آماری به کمک می آید. با محاسبه توان آماری قبل از شروع مطالعه، می‌توانید حداقل حجم نمونه مورد نیاز برای تشخیص اثرات مورد علاقه خود را تعیین کنید. این مانند تجهیز تحقیقات خود به یک ذره بین برای شناسایی کوچکترین یافته‌ها و در عین حال مهم است. بنابراین، از قبل برنامه ریزی کنید و از توان آماری استفاده کنید!

 

با داده های از دست رفته به درستی برخورد کنید.

داده های از دست رفته می تواند یک مسئله آزاردهنده باشد، اما لازم نیست تحقیقات شما را به خطر بیندازد. برای جلوگیری از سوگیری و حفظ یکپارچگی یافته‌های خود، مهم است که داده‌های از دست‌رفته را به طور مناسب مدیریت کنید. روش‌های مختلف را بررسی کنید یا تکنیک‌های آماری را که به‌طور خاص برای تجزیه و تحلیل داده‌های از دست‌رفته طراحی شده‌اند، در نظر بگیرید. باپرداختن دقیق به داده‌های از دست‌رفته، مطمئن خواهید شد که نتیجه‌گیری‌های شما بر اساس نمایش دقیق جمعیت مورد مطالعه شما است.

 

آزمون را فقط پس از تأیید فرضیات انجام دهید.

انتخاب آزمون آماری مناسب بسیار مهم است، اما به همان اندازه مهم است که بررسی کنیم که تمام مفروضات مرتبط با آن آزمون برآورده شده‌اند یا خیر. نادیده‌گرفتن مفروضات آزمونهای آماری می تواند به نتیجه‌گیری‌های اشتباه منجر شود. چند لحظه وقت بگذارید و بررسی کنید که آیا داده های شما مفروضاتی مانند نرمال‌بودن، همگنی واریانس و مستقل‌بودن را برآورده می کند یا خیر. اگر این کار را نکردند، نترسید! تست‌ها یا تبدیل‌های جایگزینی وجود دارد که می‌تواند به شما در تجزیه و تحلیل دقیق داده‌هایتان کمک کند. در حصول اطمینان از برآورده شدن مفروضات خود کوشا باشید تا یک پایه آماری محکم برای تحقیق خود ایجاد کنید.

 

اندازه اثر و فواصل اطمینان را محاسبه کنید.

توجه صرف بر مقادیر P می تواند گمراه کننده باشد. اندازه اثر و فواصل اطمینان اطلاعات اضافی ارزشمندی در مورد بزرگی و دقت یافته‌های شما ارائه می دهد. اندازه اثر اهمیت عملی نتایج را به شما می گوید، در حالی که فواصل اطمینان طیفی از مقادیر قابل قبول برای پارامتر جمعیت به شما می دهد. بنابراین، فراموش نکنید که اندازه اثر و فواصل اطمینان را در کنار آن مقادیر P گزارش کنید تا تصویر کامل تری از نتایج تحقیقات خود ارائه دهید.

 

از بهترین شیوه های داده های باز استفاده کنید.

در این دوره از علم مشارکتی، پذیرش شیوه‌های داده‌های باز می‌تواند روشی را که ما تحقیقات زیست‌پزشکی را پیش می‌بریم متحول کند. با در دسترس قراردادن داده‌های خود به دیگران، به دیگران امکان می‌دهید کارهای شما را تکرار کنند، تأیید کنند و بر اساس آن کار کنند. به علاوه، به اشتراک گذاری داده‌ها شفافیت و اعتماد را تقویت می کند و پیشرفت علمی را سرعت می بخشد. بنابراین، داده‌ها، کدها و روش‌های شناسایی نشده خود را با جامعه علمی به اشتراک بگذارید. شما به دانش جمعی کمک خواهید کرد و می توانید تأثیر ماندگاری در زمینه کاری خود بگذارید.

 

نتیجه

محاسبه توان آماری، مدیریت مناسب داده‌های از دست‌رفته، تأیید مفروضات، گزارش اندازه‌اثر و فواصل اطمینان، و پذیرش شیوه‌های داده‌باز، همگی گام‌های حیاتی برای اطمینان از یکپارچگی و تأثیر کار شما هستند. با گنجاندن این پنج روش آماری در تحقیقات زیست پزشکی خود، دقت و اعتبار یافته‌های خود را تقویت می کنید و شغل خود را به عنوان یک دانشمند ارتقا می دهید.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *