blog

5 نکته برای اینکه مقاله تحقیقاتی خود را واضح و خوانا نگه دارید.

5 نکته برای اینکه مقاله تحقیقاتی خود را واضح و خوانا نگه دارید.

نوشته‌های علمی به دلیل دشواری در درک مفهوم بسیار مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. وقتی یک مقاله تحقیقاتی به زبان بسیار پیچیده نوشته می شود، می تواند نظرات منفی را از سوی داوران یا سردبیران مجلات به سوی خود جذب کند، زیرا در این صورت مطالب تحقیق نامشخص است. واضح بودن نوشتار در متون آکادمیک به این معنی نیست که دقت را قربانی کنید یا اصطلاحات فنی را حذف کنید. در عوض، بر ساختار جملات خود تمرکز کنید تا خوانندگان بتوانند به سرعت و به راحتی پیام اصلی شما را درک کنند. در اینجا چند نکته وجود دارد که نوشته شما را واضح و آسان می کند، بدون اینکه مقاله در اصطلاحات فنی به خطر بیفتد.

 

1- اجتناب از خوشه های اسمی

خوشه های اسمی گروهی از اسامی هستند که یکی پس از دیگری استفاده می شوند. گاهی اوقات، خوشه های اسمی می توانند متن را مختصرتر کنند، برای مثال، ” پروتکل ژن درمانی غیر ویروسی” در مقابل “پروتکل غیر ویروسی برای ژن درمانی.” با این حال، کنار هم قراردادن تعداد زیادی اسم سرعت مطالعه خوانندگان را کاهش می دهد. بیایید به چند نمونه نگاه کنیم:

جمله اصلی: برنامه های افزایش خودکارآمدی نوجوانان مبتنی بر شواهد کمی وجود دارد.

جمله‌اصلاح‌شده: برنامه های مبتنی بر شواهد کمی برای افزایش خودکارآمدی در بین نوجوانان وجود دارد.

جمله اصلی:  ما یک فرآیند جداسازی پروتئین آب پنیر از پیش انتخاب‌شده مبتنی بر حرارتی جدید را گزارش می‌کنیم.

جمله‌اصلاح‌شده: ما یک فرآیند جدید مبتنی بر حرارت را برای جداسازی پروتئین‌های آب پنیر از پیش انتخاب شده گزارش می‌کنیم.

در دو مثال بالا، نسخه های اصلاح شده حاوی کلمات بیشتری نسبت به نسخه اصلی هستند. با این حال، خواننده می تواند به سرعت بفهمد که چه چیزی در حال بحث است.

 

2- تعداد جملات شرطی را محدود کنید.

جمله شرطی مجموعه ای از کلمات است که شامل یک فاعل و یک فعل است. این یک جمله کامل نیست اما می تواند بسیار شبیه به یک جمله باشد. هنگام بحث در مورد مفاهیم پیچیده، توصیه می شود تعداد بندها در هر جمله را محدود کنید. وقتی یک جمله بسیار طولانی است و حاوی ایده‌های زیادی است، ادامه‌دادن آن سخت‌تر می‌شود. در اینجا چند نمونه آورده‌شده‌است:

جمله اصلی: در میان انواع مختلف آپراکسی، آپراکسی ایدئوموتور که با اختلال در استفاده از ابزار یا اشاره مشخص می‌شود – بیماران در انجام اعمال مناسب مربوط به دستورات کلامی یا تقلید حرکات شخص دیگر با مشکل مواجه می‌شوند – تاکنون بسیار شایع بوده است، همچنین به طور گسترده توسط پنگ و همکاران توصیف شده است. (2010)

جمله اصلاح‌شده: در میان انواع مختلف آپراکسی، شایع‌ترین آپراکسی ایدئوموتور است. این اختلال با اختلال در اجرای استفاده از یک ابزار یا اشاره مشخص می‌شود. بیماران در انجام اقدامات مناسب مربوط به دستورات شفاهی یا در تقلید حرکات شخص دیگر مشکل دارند. آپراکسی ایدئوموتور به طور گسترده توسط پنگ و همکارانش توضیح داده‌شده‌است. (2010)

در اینجا، به دلیل انبوهی از جزئیات، جمله اصلی را به چهار جمله جدید تقسیم کردیم. بیایید یک جمله مشکل ساز دیگر را بررسی کنیم:

جمله اصلی: اختلال اضطراب اجتماعی، علیرغم اینکه یکی از شایع ترین اختلالات اضطرابی است،با شیوع 2 تا 5 درصد، در جمعیت‌های روستایی،به ویژه افراد کم درآمد،به اندازه کافی مورد مطالعه قرار نگرفته است.

جمله اصلاح‌شده: اختلال اضطراب اجتماعی یکی از شایع‌ترین اختلالات اضطرابی است که شیوع آن 2 تا 5 درصد است. با این حال،در جمعیت‌های روستایی، به ویژه جمعیت‌های کم درآمد، به اندازه کافی مورد مطالعه قرار نگرفته است.

در مثال بالا، جمله اصلی حاوی اطلاعات بسیار زیادی از جمله اطلاعات عددی بود. وقتی به دو قسمت تقسیم شد، پیگیری این بحث آسان‌تر بود.

 

3- جملات خالی را حذف کنید.

جملات خالی عبارت‌هایی هستند که اطلاعات ضروری را به جمله اضافه نمی‌کنند. به عبارت دیگر، حتی در صورت حذف این جملات، سایر جملات حاوی تمام حقایق لازم خواهد بود. بسیاری از جملات خالی شامل ضمایر “آن” یا “آنجا” هستند. بیایید به چند نمونه نگاه کنیم:

جمله‌اصلی: ممکن است استرس مکانیکی باعث التهاب و تخریب غضروف شود.

جمله اصلاح‌شده: استرس مکانیکی احتمالا باعث التهاب و تخریب غضروف می شود.

جمله‌اصلی: مطالعات متعددی وجود دارد که نشان می دهد سن بیمار با شدت عفونت محل جراحی مرتبط است.

جمله اصلاح‌شده: مطالعات متعدد نشان می دهد که سن بیمار با شدت عفونت محل جراحی مرتبط است.

 

4- چیزهای درست را مقایسه کنید.

هنگام استفاده از یک کلمه مقایسه ای (به عنوان مثال، بزرگتر، کوچکتر)، مطمئن شوید که دو موردی که مقایسه می کنید واقعا با یکدیگر قابل مقایسه باشند. برای درک بهتر این نکته، به چند مثال نگاه می کنیم:

جمله اصلی: تعداد گلبول های سفید خون افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری بود.

جمله اصلاح‌شده: تعداد گلبول های سفید خون افراد سیگاری بیشتر از گلبول های سفید خون افراد غیرسیگاری بود.

 

5- فعل اصلی را در ابتدای جمله قرار دهید.

وقتی موضوع جمله خیلی طولانی باشد، خواندن‌جمله دشوارتر می شود. تا جایی که ممکن است سعی کنید جملات را طوری ساختار دهید که فعل اصلی به فاعل نزدیک باشد و در اوایل جمله ظاهر شود.

جمله اصلی: به دلیل بارهای کاری سنگین، فرصت های محدود برای پیشرفت حرفه‌ای، افزایش فرسودگی شغلی مرتبط با شغل و کاهش رضایت شغلی، تعداد زیادی از معلمان شغل خود را تغییر داده‌اند.

جمله اصلاح‌شده: تعداد زیادی از معلمان به دلیل بارهای کاری سنگین، فرصت های محدود برای پیشرفت حرفه‌ای، افزایش فرسودگی شغلی و کاهش رضایت شغلی، شغل خود را تغییر داده‌اند.

بیایید به مثال دیگری نگاه کنیم:

جمله اصلی: آب و هوای نیمه خشک؛ یک ساختار گیاهی که توسط گیاهان کوچک، علف های هرز و چمن، با درختان خاردار مقاوم در برابر خشکی پراکنده‌است و بارندگی و خاک های ناکافی برای حمایت از رشد درختان برخی از ویژگی های کلیدی اکوسیستم های مرتعی هستند.

جمله اصلاح‌شده: برخی از ویژگی های کلیدی اکوسیستم های مرتعی، آب و هوای نیمه خشک است. یک ساختار گیاهی که توسط گیاهان کوچک، علف های هرز، و چمن، با درختان خاردار مقاوم در برابر خشکی پراکنده‌است. و بارندگی و خاک برای رشد درختان کافی نیست.

مجدداً، موقعیت فعل در جمله تجدید نظرشده، درک مطلب جمله را در مقاله برای خوانندگان آسان تر می کند.

 

کلام آخر

پیشنهادات بالا می تواند به شما کمک کند تا ایده های خود را واضح تر ارائه دهید و اطمینان حاصل کنید که خوانندگان در حین مطالعه کار شما با آن درگیر می شوند. حتی اگر اجتناب از اصطلاحات فنی طولانی و پیچیده غیرممکن باشد، همچنان می‌توانید جملاتی بسازید تا خوانندگان بتوانند استدلال‌های شما را دنبال کنند و تصویر دقیقی از مطالعه خود دریافت کنند.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *