blog

6 نکته برای شناسایی شکاف‌های پژوهشی

شکاف‌های تحقیقاتی

اولین مرحله مطالعه، شناسایی یک حوزه تحقیقاتی جدید است. انتخاب یک حوزه تحقیقاتی جدید شانس شما را برای انتشار مقاله افزایش می دهد. اما سوال بزرگ این است: چگونه تصمیم بگیرید کدام مشکل تحقیقاتی را باید مطالعه کنید؟ برخی از محققان ایده‌های روشنی در مورد مشکل تحقیقاتی مورد نظر خود دارند. با این حال، محققان، به‌ویژه کسانی که در مراحل اولیه حرفه خود هستند، زمانی که مجبور می‌شوند موضوع تحقیقاتی اصیل و نوآورانه‌ای را از صفر شروع کنند، با مشکل مواجه می‌شوند. بهترین راهکار، شناسایی شکاف و خلا‌های موجود در زمینه پژوهش است. یعنی یافتن شکاف‌های پژوهشی!

این مقاله نکاتی را ارائه می‌کند که به شما در شناسایی شکاف‌های پژوهشی و یا یک موضوع و حوزه ناشناخته کمک می‌کند و براین اساس می‌توانید تحقیقات خودتان را پایه‌گذاری کنید.

شکاف پژوهشی چیست؟

اجازه دهید با درک معنای شکاف پژوهشی شروع کنیم. هنگامی که مقالات یا کتاب‌هایی در مورد موضوعات مورد علاقه خود مطالعه می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که موضوعاتی که قابلیت زیادی برای تحقیقات بیشتر دارند،وجود دارند اما سایر محققان از آن‌ها استفاده نکرده‌اند.

به عبارت دیگر، هیچ کس روی این ایده‌ها کار نکرده است. شکاف‌های پژوهشی به چنین حوزه‌های ناشناخته‌ای اطلاق می‌شود که زمینه‌ای برای تحقیقات بیشتر دارند.

چرا شناسایی شکاف‌های پژوهشی منحصر به فرد مهم است؟

فرض کنید کار تحقیقاتی خود را تکمیل کرده اید و یافته‌ها را منتشر کرده‌اید اما متوجه می‌شوید محقق دیگری قبلاً مقاله مشابهی را منتشر کرده است. چقدر ویران کننده خواهد بود! بنابراین، لازم است مشکلات زمینه تحقیقاتی خود را که کسی قبلا به آن‌ها نپرداخته است، بیابید. با این کار نه تنها سرمایه و منابع خود را در پروژه مناسبی سرمایه گذاری می‌کنید، بلکه شانس انتشار یافته‌های تحقیقاتی خودتان را نیز افزایش می‌دهید.

چالش هایی که ممکن است هنگام شناسایی شکاف‌های پژوهشی با آن مواجه شوید.

یافتن شکاف‌های پژوهشی و ارائه موضوعات بدیع و تازه به دلایل زیادی می‌تواند دشوار باشد. در این‌جا فهرستی از چالش‌هایی که ممکن است هنگام شناسایی شکاف‌های پژوهشی در حوزه انتخابی خود با آن‌ها مواجه شوید، ذکر کردیم:

 برخورد با حجم عظیمی از اطلاعات

ممکن است سوالات بی پاسخ زیادی در زمینه مورد علاقه شما وجود داشته باشد. بنابراین ممکن است، تعدد شکاف‌های پژوهشی که به آن برخورد می کنید شما را گیج کند. و در مورد این‌ که روی کدام شکاف تحقیقاتی باید تمرکز کنید، سردرگم شوید.

دشواری جستجو به صورت سازمان یافته

برخی از محققان سازماندهی اطلاعاتی را که جمع آوری کرده اند دشوار می‌دانند. اگر ایده‌ها به درستی یادداشت نشوند، به راحتی می‌توان آن‌ها را از دست داد.

تردید در زیر سوال بردن هنجارهای تعیین شده

برخی از محققان به اندازه کافی برای به چالش کشیدن اطلاعات موجود در زمینه کاری خود اطمینان ندارند. و ممکن است در سؤال کردن درباره‌ی آن چه دیگران در کار خود ادعا کرده اند،تردید کنند.

چگونه شکاف‌های پژوهشی مقالات را شناسایی کنیم؟

ممکن است تعجب کنید اگر بدانید بهترین راه برای ارائه برخی سوالات تحقیقاتی نوآورانه چیست. اگرچه هیچ فرآیند مشخصی برای یافتن شکاف‌های پژوهشی وجود ندارد، اما کنجکاوی، خلاقیت، تخیل و قضاوت شما می تواند در شناسایی شکاف‌های پژوهشی به شما کمک کند.

در اینجا 6 نکته برای شناسایی شکاف‌های پژوهشی وجود دارد:

1-در مقالات منتشر شده به دنبال الهام گرفتن باشید.

کتب و مقالاتی در مورد موضوعاتی که دوست دارید بخوانید. این کار به شما کمک می کند تا عمق کاری که محققان مرتبط با موضوع کاریتان انجام داده‌اند، درک کنید.  همچنین  فرصتی برای سؤالاتی که شما را به شکاف‌های پژوهشی می‌رساند، فراهم می‌شود.

Don Davis استاد اقتصاد در دانشگاه کلمبیا، می گوید: ” آن‌چه را که پژوهشگران درباره‌ی رشته شما نوشته‌اند بخوانید، دستاوردهای مقالات پیشین را شناسایی کنید، اما از آن‌ها شگفت زده نشوید. همه چیز را زیر سوال ببرید.” می توانید سوالاتی از این قبیل از خود بپرسید:

  • اهمیت این تحقیق برای کار من یا حوزه‌ای وسیع‌تر چیست؟
  • چگونه این مقاله به من در فرمول بندی سوالات تحقیقاتی ام کمک می‌کند؟
  • آیا استدلال نویسنده نیاز به توضیح بیشتری دارد؟
  • نویسنده به چه مسائل یا سوالاتی نپرداخته است؟
  • آیا دیدگاه متفاوتی وجود دارد که بتوانم در نظر بگیرم؟
  • چه عوامل دیگری می تواند بر نتایج تأثیر بگذارد؟
  • آیا روش‌ها یا رویه‌هایی که استفاده می‌شوند قدیمی هستند و یا دیگر در حوزه تحقیقاتی شما معتبر نیستند؟ آیا فرصتی برای شما وجود دارد که یافته‌ها را با استفاده از رویکرد فعلی بیشتر آزمون کنید؟

هنگام مطالعه مقالات پژوهشی، بر روی بخش مقدمه می‌توانید تمرکز کنید. چرا که در آن نویسندگان اهمیت موضوع تحقیق خود و شکاف‌هایی را که شناسایی کرده اند و سعی کرده اند از طریق تحقیق خود پرکنند، توضیح می‌دهند. همچنین، به دستورالعمل‌ها یا پیشنهاداتی که نویسندگان برای تحقیقات بیشتر ارائه کرده‌اند توجه کنید، زیرا بسیارالهام‌بخش هستند.

متاآنالیزها و مقالات مروری را بخوانید تا در مورد پیشرفت‌ها و روند تحقیقات در حوزه مورد علاقه خود اطلاعات بیشتری کسب کنید. این کار به آشنایی شما با مشکلاتی که محققان در گذشته در مورد آن‌ها تحقیق کرده‌اند و همچنین پرس و جوهای متداول در مورد موضوعاتی که به نظر شما جالب هستند کمک می‌کند.

2-از مشاور تحقیقاتی خود کمک بگیرید.

مسائل و مشکلات حوزه تحقیقاتی را با مشاور تحقیقاتی خود در میان بگذارید تا ایده‌هایی برای تحقیق شکل دهید. بیان ایده‌هایتان و دانستن این موضوع که دیگران چه تفکری دارند و روی آن کار می‌کنند ممکن است به شما در شناسایی حوزه مطالعاتی کمک کند و یا حتی با این کار می‌توانید اشتباهات رویکرد و روش خودتان را نیز شناسایی کنید. اگر فکر می‌کنید کار روی یک سوال جالب است، می‌توانید آن را با مشاور خود در میان بگذارید و پیشنهادات او را دریافت کنید.

3- از ابزارهای دیجیتالی برای جستجوی موضوعات محبوب یا مقالات تحقیقاتی مورد استناد استفاده کنید.

برای آشنایی با تحقیقات پرطرفدار در زمینه خود، می‌توانید از ابزارهای دیجیتال استفاده کنید زیرا در زمان صرفه جویی می‌کنند و همچنین به شما در ایجاد شبکه گسترده‌تری در جست و جوی شکاف‌های پژوهشی کمک می‌کند. وب‌سایت‌هایی مانند Essential Science Indicator که بیشترین استنادها را در یک زمینه به همراه شاخه‌های نوظهور، مشارکت‌کنندگان موثر، انتشارات و کشورهای در آن حوزه را شناسایی می‌کنند، می‌توانند برای دانستن اینکه کدام موضوعات مهم در نظر گرفته می‌شوند بسیار مفید باشند. همچنین می‌توانید از Google Trends برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سؤالات رایج مرتبط با حوزه تحقیقاتی خود استفاده کنید. این امر جستجوی شما را برای یک حوزه جدید در زمینه تحقیقاتی مدنظرتان آسان می‌کند.

4- وبسایت مجلات تاثیرگذار را بررسی کنید.

وب‌سایت‌های مجلات برجسته اغلب دارای بخشی به نام «مفاهیم کلیدی» هستند که در آن کارشناسان یک حوزه ایده‌های اصلی در آن زمینه را برجسته می‌کنند. مطالعه این بخش به شما کمک می‌کند بینش‌های زیادی را به‌دست آورید و همچنین ایده‌های جدیدی را خلق کنید. علاوه براین، باید بخش مراجع این مقالات را نیز بررسی کنید زیرا شما را به منابع مهمی در مورد موضوع هدایت می‌‌کند.

5- سوالات خودتان را یادداشت کنید.

این یک تمرین بسیار خوب در حین مطالعه مقالات منتشر شده است. تمام سؤالاتی را که به ذهنتان خطور می‌کند، یادداشت کنید. در صورت امکان، باید سؤال را به منبعی که بر آن اساس است، ارجاع دهید. نادین اندرسون، کتابدار علوم رفتاری و زنان و مطالعات جنسیتی در دانشگاه میشیگان، توصیه می کند. ” آن‌چه نویسندگان نوشته‌اند و سؤالاتی که هنگام خواندن مطالب مقاله، کتاب، یک فصل کتاب، پایان نامه و غیره برایتان پیش می‌آید، پیگیری کنید. ” او همچنین می‌گوید این‌کار به شما اطمینان می‌دهد، سرقت ادبی ناخواسته در مقاله تحقیقاتی شما وجود ندارد از جداول، نمودارها، تصاویر یا ابزارها برای حفظ پیشینه ‌می‌توانید، استفاده کنید. این‌کار در درازمدت در تبدیل ایده به یک مشکل تحقیقاتی و یا حتی هنگام نوشتن مقاله به شما کمک می‌کند.

6- در مورد هر سوال تحقیق کنید.

هنگامی که فهرستی از سوالاتی که قابلیت بررسی کردن را دارند، تهیه کردید؛ باید تحقیقات کاملی در مورد آن‌ها انجام دهید. این کار به چه معناست؟ درباره هر شک یا سؤالی که دارید بیشتر مطالعه کنید. بررسی کنید آیا سایر محققین سوالات مشابهی داشته اند و آیا پاسخی برای آنها پیدا کرده اند یا خیر. این کار به شما کمک می‌کند تا از کارهای تکراری جلوگیری کنید.

کلام آخر

پروژه تحقیقاتی شما زمان زیادی از وقتتان را می‌گیرد، بنابراین اطمینان حاصل کنید همان چیزی است که علاقه و اشتیاق شما را برانگیخته می‌کند. وقتی که یک ایده تحقیقاتی جدید را به مرحله نهایی می‌رسانید، مطمئن شوید که چارچوب زمانی موجود برای تکمیل پروژه و همچنین سایر جنبه‌های مهم مانند در دسترس بودن بودجه، تجهیزات و زیرساخت ها را در نظر گرفته اید. انجام یک پروژه بیش از حد جاه طلبانه ممکن است به دلیل محدودیت زمان و منابع دشوار باشد، در حالی که تحقیقاتی که مشارکت ناکافی دارند ممکن است تأیید کمیته مالی شما یا هیئت تحریریه مجله را دریافت نکنند.

از آن‌جایی که روش خاصی برای انتخاب مسائل تحقیقاتی خاص و یا جالب وجود ندارد، می توانید از نکات این مقاله استفاده کنید و پی ببرید چه موضوعی برای شما مفید است. به مطالعه و طرح پرسش ادامه بدهید تا زمانی که مشکل چشمگیری که به دنبال آن بودید، پیدا کنید!

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *