blog

desk rejection – دلایل مواجهه و رفع آن

desk rejection

دلایل متعددی برای رد شدن مقاله وجود دارد. با این حال، desk rejection یا رد شدن مقاله بدون بررسی داوران یکی از آزاردهنده‌ترین ایمیل‌هایی است که نویسنده دریافت می‌کند. رد یک مقاله غیرعادی نیست. برای تصمیم گیری در مورد چگونگی ادامه کار بعد از رد شدن مقاله، ابتدا باید بدانید چرا سردبیر مجله مقاله را برای داوری ارسال نکرده است.

قبل از تصمیم گیری در مورد یک استراتژی چیزی که اهمیت دارد ، درک دلایل رد شدن مقاله است. معمولاً استخراج انتقادات بعد از فرآیند داوری آسان است. اما درک این‌که چرا سردبیر مجله کار شما را بدون ارسال برای داوری رد کرده است، دشوارتر می‌باشد. این پست پنج دلیل رایج رد مقاله بدون داوری تخصصی را به طور خلاصه بیان می‌کند تا به شما در مورد تصمیم گیری برای استراتژی ارسال مجدد کمک کند.

 

دلایل مواجهه با desk rejection

1- اگر نسخه پیش‌نویس مقاله با اهداف یا محدوده مجله مطابقت نداشته باشد.

اگر مقاله مورد علاقه خوانندگان نباشد، تایید نمی‌شود. برای این‌که تصمیم بگیرید مقاله خود را به کدام مجله ارسال کنید، همیشه اهداف و محدوده مجله مورد نظررا مطالعه کنید تا از انواع مقالاتی که به دنبال آن‌هاست، آگاه شوید. به عبارت دیگر، آیا کار شما فراتر از محدوده علمی آن مجله است؟ آیا مقاله شما با منطقه جغرافیایی مجله مطابقت دارد؟ مجلات متفاوت دامنه‌های مختلفی دارند که معمولاً بسیار محدود هستند. مطمئن شوید که پیش‌نویس مقاله شما برای مجله‌ای که قصد ارسال آن را دارید، مناسب باشد.

2- اگر نتایج تحقیق شما به اندازه کافی مهم یا جدید نباشد.

سردبیران مجلات بیشتر مقالات را بدون ارسال برای داوری تخصصی رد می‌کنند، زیرا معتقدند مقاله برای انتشارات آن‌ها مناسب نیست. اگر پیش‌نویستان را به نشریه‌ای که از نظر تخصص مخاطبان گستره‌ای دارد ارسال کنید، ممکن است ویراستار معتقد باشد،  مقاله شما برای بخش بزرگی از خوانندگان به اندازه کافی جذاب نیست.

همچنین ممکن است سردبیر مجله از قابل توجه بودن یافته‌های شما برای انتشار، اطمینان نداشته باشد. این بدان معناست که سردبیر ممکن است پیامدهای گسترده‌ای را که برای رشته تحصیلی شما خواهد داشت، پیش بینی نکند. معمولاً برای مجلاتی که ضریب تأثیر بالایی دارند، چیزی که اهمیت دارد این است که تحقیق قبلاً منتشر نشده باشد و اصلی باشد ، حتی اگر فقط به صورت جزئی باشد.

3- اگر سرقت ادبی بیش از اندازه باشد.

به هر قیمتی باید از سرقت ادبی پرهیز کرد. اگر به‌طور عمدی یا ناخواسته کارهای سایر محققان را سرقت کرده باشید، ممکن است شما را متهم به سرقت ادبی کنند. .نشریات به وسیله‌ی برنامه‌های نرم‌افزاری مختلفی سرقت ادبی پیش‌نویس مقالات را کشف می‌کنند. در صورت تکرار بیش از 20 درصد مطالب در نسخه پیش‌نویس، مقاله برای ویرایش به نویسندگان بازگردانده می شود. اگر این درصد به میزان قابل توجهی بیشتر باشد، ناشران ممکن است مطالب را به عنوان سرقت ادبی گزارش کنند و اگر کار خود را صرفاً با تغییر بخش‌هایی از آن سرقت ادبی کنید، ممکن است از شما ایراد بگیرند.

4- اگر داده‌های شما به اندازه کافی ارائه نشده باشد و روش‌های نامناسبی را اتخاذ کرده باشید.

ویراستاران مجلات گسترده معمولاً درصد قابل توجهی از یک زمینه تحقیقاتی را پوشش می‌دهند، بنابراین بعید است که در موضوع تحقیق شما متخصص باشند. در نتیجه، افراد احتمالاً از بخش نتایج شما عبور می‌کنند اما هنگام ارزیابی کیفیت تحقیق شما روی داده‌هایتان تمرکز می‌کنند.

حتی اگر سردبیر مجله با موضوع تحقیق شما ناآشنا باشد، باید انتظار داشته باشید سردبیر به طور کلی از آن‌چه مربوط به رشته شما می‌شود آگاهی زیادی داشته باشد. در نتیجه، اگر سردبیر تشخیص دهد شما از یک روش منسوخ استفاده کرده‌اید یا از یک استراتژی به‌درستی استفاده نکرده‌اید، به احتمال زیاد بلافاصله کار شما رد می‌شود.

5- اگر مشکلاتی در زبان، نوشتار و املا وجود داشته باشد.

زبان سند، سازماندهی آن، هر جدول و یا شکلی همگی باید برای بررسی از کیفیت کافی برخوردار باشند. اگر این امکان وجود نداشته باشد، مقاله رد می‌شود. چکیده، کاور لتر، مراجع، و در صورت لزوم بخش بحث یا نتیجه گیری معمولاً به طور خاص برای سردبیران مجلات مورد توجه است. ایده خوبی است که قبل از ارسال مقاله از شخص دیگری بخواهید آن را بررسی کند. با این روش افراد به شما کمک می‌کنند تا اشتباهاتی را که احتمالا نادیده گرفته‌اید، تشخیص دهید.

 

نحوه رفع desk rejection

واقعیت این است که تعداد زیادی از مقالات در مجلات مختلف رد می‌شوند.  همچنین مجلات میزان پذیرش یا تغییرات مقاله‌ای که رد شده است را در صفحه وب خود ذکر می‌کنند.

به طور معمول مجلات برتر یا مجلات با ضریب تاثیر بالا اکثر مقالات را رد می‌کنند. تغییرات اندکی شانس انتشار موفق مقاله شما را افزایش دهد:

1- عدم تطابق با هدف و محدوده مجله

اغلب هنگام انتخاب مجله احساس می‌کنیم که هدف و دامنه آن با حوزه کاری ما مطابقت دارد. با این حال، این مورد درست نیست. لازم است مورد ذکرشده را چند بار همراه با مقالاتی که اخیراً منتشر شده است بخوانیم تا از گستره مجلات مطمئن شویم.

2- فقدان زبان و سبک ارائه مناسب

زبان، یک رسانه مهم برای به اشتراک گذاری علم و دانش است. زبان دستوری و علمی صحیح و رعایت رهنمودهای قالب‌بندی مجله برای جلوگیری از desk rejection الزامی است.

3- سرقت ادبی و ارسال همزمان به بیش از یک مجله

کپی کردن کار فرد دیگری به عنوان داده‌های خودمان، نقض اخلاق حرفه‌ای است. در حین نوشتن، همیشه از داده‌های سایر افراد قدردانی کنید. هرگز کار خود را همزمان به چندین مجله ارسال نکنید. نویسنده باید صبر کند تا فرآیند ویراستاری یک مجله به پایان برسد یا اینکه یک نتیجه واضح از مجله دریافت کند.

4- ابهام در بخش روش‌شناسی

فرآیند مطالعه یا پروتکل تحقیق در روش‌شناسی ذکر شده است.  روش‌شناسی باید واضح و منظم باشد. هر گونه نقص در بخش روش‌شناسی نشان دهنده عدم شفافیت در نحوه انجام مطالعه است.

5- از دستورالعمل‌های قالب بندی مجله پیروی کنید.

به الزامات مجله برای تعداد کلمات، فونت، فاصله بین خطوط و حاشیه پایبند باشید. همچنین به تعداد شکل‌ها و جداول مجاز و فرمت آن‌ها برای ارسال دقت کنید. قرار دادن شکل و جدول نیز بسیار مهم است، یعنی این‌که آیا باید در انتهای نسخه باشد یا در خود متن. قالب بندی منابع هم در متن و هم در فهرست انتهای مقاله نیاز به متعادل‌سازی دارد.

 

کلام آخر

دلایل دیگری نیز برای desk rejection وجود دارد، اما موارد مذکور تنها تعدادی از معمول‌ترین موضوعاتی بودند که مجلات ذکر کرده‌اند. برای محققان پرمشغله، ویرایش مقالات رد شده ممکن است کار زیادی باشد، و در این جا است که موسسه بیان به شما کمک می‌کند.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *