blog

نحوه خواندن گزارش iThenticate

iThenticate

در این پست نحوه بررسی گزارش iThenticate ، کارکردن با آن و این‌که چه مقدار متن مشابه در یک مقاله مجاز است را  می‌آموزید.

 

گزارش iThenticate چیست؟

مجلات دانشگاهی معمولا برای محافظت از خود و جامعه دانشگاهی در برابر انتشار متن سرقت ادبی شده از ابزارهای تشخیص سرقت ادبی استفاده می‌کنند. یکی از ابزارهای پرکاربرد iThenticate می‌باشد. (همچنین به عنوان CrossCheck یا Similarity Check نیز شناخته می‌شود.)

 

iThenticate چگونه کار می کند؟

به طور خلاصه، iThenticate یک پیش‌نویس مقاله را با پایگاه داده اختصاصی CrossRef خود مقایسه می‌کند. این پایگاه حاوی تعداد زیادی (ده‌ها میلیون و تعداد زیادی) اسناد از کنفرانس‌های علمی، مجلات و کتاب‌ است. این ابزار همچنین در چندین پایگاه داده ارائه دهنده محتوا، جست و جو را انجام می‌دهد.

سپس برنامه، یک شاخص تشابه ایجاد می‌کند. به طور کلی، امتیاز شباهت به عنوان معیاری که نشان می‌دهد یک پیش‌نویس مقاله چقدر شبیه مقاله قبلی است، استفاده می‌شود.

 

مجلات هنگام استفاده از این سیستم چه چیزی را مشاهده می‌کنند؟

نسخه‌ی دمو iThenticate می‌تواند به شما نشان دهد که کاربر (به عنوان مثال، ویراستار مجله) هنگام استفاده از سیستم واقعی چه چیزی را می‌بیند. با این حال، تجربه اکثر نویسندگان با این سرویس، گزارش شباهت iThenticate است که در صورت شناسایی مقدار قابل توجهی از همپوشانی در متن،مجله ممکن است  این موارد را برای آن‌ها ارسال کند.

 

نحوه بررسی گزارش iThenticate

تصویر خروجی اصلی سیستم iThenticate که کاربر می‌بیند را در زیر آورده‌ایم.

iThenticate

نمایه کلی تشابه را برای تمام پیش‌نویس مقاله در بالا سمت راست مشاهده می‌کنید. Match Overview به کاربر نشان می‌دهد که کدام منابع پایگاه داده را برای یافتن متن سرقت شده احتمالی بررسی می‌کند و شاخص شباهت و همچنین تعداد کلمات مشابه را برای آن منابع خاص گزارش می‌کند. در کنار امتیاز/شاخص شباهت، تعدادی از معیارهای ورود و خروج که کاربر انجام داده است،  گزارش شده است (مثلاً شامل متن نقل قول شده یا کتابشناسی).

این گزارش همچنین منابع خاصی را بر اساس تعداد و رنگ در متن اصلی (سمت چپ) هایلایت می‌کند تا کاربر به سرعت متوجه شود که کدام قسمت‌های متن ممکن است مشکل‌ساز باشد.

iThenticate

نمای کلی تطابق در گزارش پی‌دی‌اف،  معمولاً پس از پایان مقاله به صورت هایلایت، یافت می‌شود. در PDF قابلیت پویایی کمتری وجود دارد. اما اگر روی برخی از منابع پایگاه داده در انتهای PDF کلیک کنید ، شما را به سمت مقاله مرتبط راهنمایی می‌کند. همچنین، می‌توان از کدگذاری رنگی در متن اصلی برای مشاهده این‌که کدام جملات با منابع مطابقت دارند، استفاده کرد.

 

چه سطحی از شباهت کلی یا خاص، مجاز است؟

سطح مجاز شباهت بر اساس مجله و رشته متفاوت است. به‌علاوه، گاهی اوقات نمره شباهت بالاتر یک مقاله نسبت به مقاله‌ای با نمره شباهت پایین‌تر، اما دارای یک پاراگراف مستقیم از منبع دیگر، مشکل کمتری ایجاد می‌کند. راهنمای Springer Nature iThenticate برای ویراستاران، نمای کلی خوبی از رویکرد مجلات را ارائه می‌دهد.

به طور کلی، مجلات به دنبال موارد زیر هستند:
  • نمره شاخص شباهت کلی بالا
  • کپی کلمه به کلمه از رشته‌های متن در سطح جمله، پاراگراف یا بخش. مجلات ممکن است به نویسنده فرصت اصلاح موارد مذکور را بدهند اما چندین نمونه این چنینی در متن بسیار مشکوک تلقی می‌شود که اغلب منجر به رد فوری (Desk rejection) می‌شود.
  • درصد نسبی زیادی از شباهت به یک مقاله منفرد (به عنوان مثال، اگر نمره شباهت کلی فقط 5٪ باشد، اما مطابقت یک منبع 4٪ باشد)، یک سردبیر مجله احتمالا مقاله را باز هم به دقت بررسی می‌کند).

نمرات شباهت از 1 تا 5 درصد برای هر مقاله‌ای ممکن است قابل قبول باشد (با فرض عدم کپی مستقیم / متن کلمه به کلمه). با این حال، اگر کل مقاله، رشته‌ای از این شباهت‌ها باشد، باید نگران شوید. این موضوع اغلب در بخش های مقدمه، روش‌ها و گاهی اوقات بحث مشاهده می شود.

 

اگر منبع سرقت ادبی کار خود شما باشد چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر در مقاله خود از مقاله‌ای که قبلا منتشر کرده‌اید استفاده کنید، می‌تواند سرقت ادبی محسوب شود. کمیته اخلاق در انتشار (COPE) یک راهنمای عالی در مورد این موضوع دارد که از آن به عنوان “بازیافت متن” یاد می‌کنند.

به طور کلی، چیزی که اهمیت دارد این است که متن را دوباره بیان کنید، حتی اگر از مقالات قبلی خودتان باشد. بخش روش‌ها اغلب باعث سرقت ادبی از خود می‌شود. یک راه حل ساده برای اجتناب از  کپی این است که ذکر کنید از روشی استفاده کرده‌اید که قبلا هم مورد استفاده قرار گرفته‌است و مرجع آن را ارائه دهید. سپس می‌توانید هر گونه تفاوت بین روش قبلی و روش خاص مورد استفاده در مقاله فعلی را شرح دهید.

 

نتیجه

درک گزارش iThenticate و نحوه ادامه کار پس از دریافت آن می‌تواند دشوار باشد. ما اینجا در موسسه بیان امیدواریم که این راهنما برای درک نحوه بررسی گزارش iThenticate مفید بوده باشد. لطفاً در صورت داشتن هرگونه سؤال در مورد iThenticate یا تصمیمات اخلاقی انتشار، با ما در ارتباط باشید.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *