blog

5 دلیل رایج برای رد مقاله

5 دلیل رایج برای رد مقاله

در دنیای مجلات، رد مقالات متداول تر از پذیرش آن ها است. البته دلایل قابل شناسایی زیادی برای چاپ نشدن یک مقاله از مرتبط نبودن مقاله، اندازه مقالات ارسالی تا سلیقه خاص خوانندگان مجله وجود دارد. با این حال، محققان باید بدانند که عوامل زیادی در کنترل آن ها وجود دارد که می‌تواند سرنوشت مقالاتشان را تعیین کند. و این ها همیشه به کیفیت تحقیق خلاصه نمی‌شود، بلکه به میزان آماده‌سازی مقاله برای انتشار نیز مرتبط است. این پست چند مورد از مشکلات رایج سازماندهی، محتوا و کیفیت نوشتار را که منجر به تعویق یا رد مقاله توسط ناشران مجلات می‌شود، مثال می زند. همچنین توصیه هایی به محققان در مورد چگونگی اجتناب از این مشکلات ارائه می دهد.

 

دلیل اول رد مقاله : “مقاله به فرمت IMRD پایبند نیست”

تقریباً همه محققین می دانند که فرمت IMRD (مقدمه، روش ها و مواد، نتایج و بحث) استانداردی برای علوم سخت و دشوار است. بر اساس نتایج یک مطالعه در سال 2013 در مجلات پزشکی منتشرشده در کشورهای آفریقایی و آسیایی، بیش از 70 درصد مقالات ارسالی نقص‌های قابل توجهی در این بخش‌ها داشتند.

راه حل: دستورالعمل های مجله را مرور کنید و آنها را با مقاله خود مقایسه کنید.

حتی اگر تجربه نگارش مقاله دارید و به طور کلی ساختار IMRD را درک می‌کنید، همیشه بهتر است که این بخش ها را از نظر محتوایی بررسی کنید.به عنوان مثال، خطاهای ساده ای مانند گنجاندن عنوان مطالعات مرتبط در چکیده یا کپی روش هایی که در مطالعه قبلی استفاده کرده اید در مقاله فعلی خود (که در واقع سرقت ادبی از خود و نقض جدی اخلاق آکادمیک است.) می تواند به عنوان نقض فاحش استانداردهای مقاله تلقی شود و فوراً مقاله شما را از لیست انتشار حذف کند. از منابع آنلاین معتبر بسیاری که نحوه تکمیل هر یک از بخش های IMRD را توضیح می دهند، استفاده کنید.

 

دلیل دوم رد مقاله : “مقدمه با بحث یا بخش های دیگر مطابقت ندارد”

نگارش علمی خوب، نیازمند وضوح، دقت و جریان منطقی از یک ایده به ایده دیگر است. اگر این مفهوم را درک کنید، اهمیت سازماندهی مناسب مقاله را خواهید دید. اما در یک مقاله این به معنای چیزی بیشتر از طرح بندی ساده نقاط به صورت خطی است. محتوایی که در بخش مقدمه مقاله شروع به نوشتن می کنید، بقیه مقاله شما را – از نظر زمینه، هدف، و حتی دامنه و مقیاس مطالعه – تا پایان به نتیجه می رساند. بسیاری از محققین مقدمه خود را قبل از نگارش بقیه مقاله خود می‌نویسند و در این کار محتوای ضروری را حذف می‌کنند یا محتوای اضافه‌ می نویسند. در نتیجه بخش‌های بعدی ممکن است با ادعاها و اهداف ارائه شده در مقدمه مطابقت نداشته باشند.

راه حل: قسمت مقدمه را کمی مانده تا به پایان‌رسیدن مقاله بنویسید. (درست قبل از نوشتن نتیجه)

دلیل اصلی این عدم تطابق صرفاً تکامل طبیعی ایده هایی است که در فرآیند تحقیق و نگارش رخ می دهد و در نتیجه عدم توجه به هرگونه تغییر در بخش مقدمه می باشد. یک محقق ممکن است در مقدمه با جسارت در مورد احتمالات چشمگیر مطالعه خود در مورد پیشگیری از حمله قلبی بنویسد و سپس این ادعاها را در بحث (یا برعکس) حذف کند. یا ممکن است به طور مفصل به منابعی اشاره کنند که بعداً در هیچ جای دیگری در مطالعه ذکر نشده است. به این دلایل، توصیه می‌شود که بخش مقدمه را تا حد امکان نزدیک به پایان مقاله خود بنویسید. – پس از نوشتن بیشتر بخش بحث و قبل از نوشتن یک نتیجه‌گیری کوتاه. با انجام این کار، اطمینان حاصل می کنید که اطلاعات در تمام بخش ها یکسان است و مطالب بخش های بعدی به اندازه کافی در ابتدای مقاله شما خلاصه شده است.

 

دلیل سوم ردمقاله : “محتوای چکیده اشتباه است یا اطلاعات کلیدی در آن نوشته نشده است.”

گنجاندن محتوای نادرست یا حذف محتوا در چکیده شما می تواند خطای فاحش تری نسبت به انجام این اشتباه در بخش مقدمه باشد. از آنجایی که چکیده اولین فرصت برای ویراستاران و ناشران است که واقعاً به آنچه مطالعه شما انجام می دهد، نگاه کنند (و چون اغلب تنها بخشی از مقاله است که اگر آن را غیرقابل انتشار ارزیابی کنند می خوانند.)، یک اشتباه در اینجا می تواند باعث رد مقاله شود.

راه حل: در انتهای کار چکیده را بنویسید.

باز هم ترتیب عملیات اهمیت زیادی دارد. به جای اینکه ابتدای کار چکیده را بنویسید، آن را در انتهای کار بنویسید و دقت کنید که تمام اطلاعات در آن موجود باشد و هیچ تناقضی با بخش های دیگر نداشته باشد. و همانطور که برای ویرایش وقت صرف می کنید، نه تنها مطمئن شوید که همه اطلاعات دقیق و به روز هستند، بلکه هیچ گونه خطایی در دستور زبان یا سبک وجود ندارد.

 

دلیل چهارم رد مقاله : “عنوان با نقطه تمرکز مقاله مطابقت ندارد.”

عنوان تا حد زیادی قابل مشاهده ترین قسمت مقاله شما است همانطور که در جستجوهای پایگاه داده و در بالای مقاله شما ظاهر می شود. مشکلات عنوان مقاله می‌تواند بسیار گوناگون باشد، اما به طور کلی می‌توان آنها را به دو نوع اشتباه تقسیم کرد. (1) دامنه یا نقطه تمرکز آن با آنچه در بدنه مقاله ارائه‌شده متفاوت است. یا (2) خیلی طولانی است و برای خوانندگان مجله مناسب نیست.

راه حل: عنوان خود را اصلاح کنید.

عنوان را به عنوان یک شعار تبلیغاتی در نظر بگیرید. – باید آنقدر جذاب باشد که مردم را علاقه مند کند. در عین حال به اندازه کافی دقیق باشد که احساس نکنند فریب تبلیغات نادرست را خورده اند. به طور مشابه، عنوان مقاله شما باید با محدوده مقاله شما مطابقت داشته باشد. در عین حال به اندازه کافی کوتاه باشد که در جستجوهای پایگاه داده مجله انتخاب شود. همچنین باید به اندازه کافی قوی باشد که محققان و مشترکین همکار علاقه مند به کلیک کردن روی آن باشند.

کلمات و عبارات بیش از حد استفاده‌شده را که روش های مطالعه را توصیف می کنند. (به عنوان مثال، “یک مطالعه طولی چهار ساله”، “پیامدهای طولانی مدت”) حذف کنید و عبارات کلیدی را که مرتبط ترین با مطالعه شما هستند و محققان به راحتی می توانند پیدا کنند، درج کنید. نگارش جذاب ترین و مناسب ترین عنوان ممکن است کمی زمان بر باشد، اما در نهایت ارزش تلاش کردن را دارد. یاد بگیرید که چگونه یک عنوان مقاله پژوهشی خوب بنویسید.

 

دلیل پنجم ردمقاله : “این مقاله با استانداردهای مجله ما مطابقت ندارد.”

این یک دلیل بسیار متداول است که مجلات برای رد مقاله علمی ارائه می کنند. در همان ابتدا، صد دلیل مختلف وجود دارد که می توان برای یک مقاله تحقیقاتی که با استانداردهای یک مجله مطابقت ندارد، تصور کرد. با این حال، یک مشکل مرتبط با این دلیل برای رد مقاله این است که ناشر ممکن است دلیل دقیق رد مقاله را به محقق اطلاع ندهد. ممکن است این مطالعه به اندازه کافی مهم نباشد، یا شاید خارج از محدوده مجله باشد. یا حتی ممکن است مشکل سبک و قوانین دستور زبان یک مجله خاص را داشته باشد. به منظور بهبود مقاله خود، دانستن اینکه چه مشکلی در آن وجود دارد، نیمی از کار است. اما چگونه محققان می توانند بدانند که دقیقاً در کجای استانداردهای مجله شکست خورده‌اند؟

راه حل: در مورد مجلاتی که مقاله به آن ها ارسال می کنید، کاملا تحقیق کنید.

اگر مقاله شما در مجله‌ای منتشر نشد، لزوماً به این معنا نیست که اثر یا مقاله شما ناقص است. ممکن است متوجه نباشید که مجله به دنبال چه چیزی است. راه برای رفع این مشکل (و صرفه جویی در زمان، پول و انرژی) این است که قبل از شروع به نوشتن مقاله تا حد امکان در مورد مجله مورد نظرتان تحقیق کنید. قوانین مربوط به ساختار، قالب بندی، دامنه و غیره تقریباً همیشه به طور مفصل در وب سایت مجله ذکر شده‌است. و اگر به نظر می رسد این دستورالعمل ها برای مقاله شما بسیار خلاصه به نظر می رسد، کافی است تا آنجا که ممکن است مقالات بیشتری از آن مجله بخوانید تا ایده ای از نوع کاری که آنها منتشر می کنند به دست آورید. در مورد محتوای تحقیق و همچنین سبک و قالب بندی یادداشت بردارید.

نویسنده یکی از مطالعه‌های مربوط به انتشار مقالات در مجلات با ایمپکت فاکتور بالا خاطرنشان می‌کند که «از آنجایی که «اکثر مجلات خواستار ساختاری سفت و سخت هستند و از نویسندگان می‌خواهند به برخی از قراردادها پایبند باشند، بنابراین نویسندگان باید «این دستورالعمل‌ها را با دقت دنبال کنند تا از اتلاف وقت در اصلاحات مقاله جلوگیری کنند. ممکن است انجام این نوع تحقیق کار زیادی به نظر برسد، اما هر چه نویسندگان پیش از ارسال فعالانه تر عمل کنند، شانس انتشار بیشتر خواهد بود.

نویسنده

afsaneh es

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *